• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret3710372
İslam Ansiklopedisi
Hadislerle İslam
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Recep ŞAHAN

Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
KANDİL VE İSRÂ SÛRESİNDEN 12 MESAJ
13/04/2018

İsra ve Miraç hadisesi İslam tarihinde ve Efendimiz’in risaletinde önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda İsra-Mirac hadisesinin detaylarına girmeyeceğim. Burada, Mirac kandilinin hakikaten bir KANDİL olup bu ve tüm gecelerimizi aydınlatmasına fayda sağlayacağını umduğum İsrâ suresinden seçtiğim  ve her biri birer KANDİL olan Rabbimizin 12 mesajına yer vereceğim.

BİRİNCİ MESAJ: Herkes yaptığı işten sorumludur. Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmaz. Dünyada yapılan her amel Kur’an’ın  “Kitap” dediği(mesela bkz.Kehf 18/49) bir nevi sicil defterine yazılır ki bu da hesap günü büyük duruşmada delil dosyaları olarak herkesin önüne serilir. “Oku kitabını! Bugün kendi hesabını kendin göreceksin. Dünyadan neler getirdiğini göreceksin.( İsra17/13-14)

İKİNCİ MESAJ: Allah dünyayı, ama sadece dünyayı ve dünyalığı isteyene elbette verir. Ama bu tiplere cehennemi de mekân yapar. Buna mukabil ahireti yani cenneti ister ve bu yolda gayret gösterirse bunun da karşılığı elbette verilecektir.( İsra17/18-19)Bu sebeple dünyaya bakış açımız bir tarla düzeyinde olmalı. Ahiret yurdunda hasat edilmek üzere tohumların serpildiği bir tarladır dünya. İyilik tohumları eken ahirette iyilik biçecek şüphesiz. Kötülük tohumları eken de kötülük biçecektir.(Zilzal 99/4-8)

ÜÇÜNCÜ MESAJ: Ana- babaya iyilikte bulunmak Allah’a kulluktan sonraki en mühim vazifemizdir. ( 22. Ayette de Allah’ın astında Allah ile birlikte başka bir tanrı edinme! deniliyor) Bu, bu sûrenin 23. Ayetinde ve Kur’an’ın bir çok  sûresinde  çeşitli şekillerde vurgulanan bir hakikattir. Öyle ki isrâ 23’de “Onlar senin yanında yaşlanırlarsa onlara kötü muamele bir yana sakın ha “öf” bile deme” denilmektedir.

DÖRDÜNCÜ MESAJ: Malından akraba ve diğer yoksulların hakkını da gözet. İnfak et. Bunu yaparken de saçıp savurma. Müsrif olma. Zira israf etmek şeytan işidir.(İsra  17/26-27) Ne  müsrif ol ne de cimri.(İsra 29, ayrıca bkz Furkan 25/67).İnfakta bile dengeli ol. Aşırıya kaçma.

BEŞİNCİ MESAJ: Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin(İsra17/31) Cahiliye çağında kız çocukları diri diri gömülürken bugün modern çağda “bakamayız” diye anne karnında katlediliyor. Ya da özürlü doğacak diye anne karnında öldürülüyor. Özürlü olmak öldürülmeyi mi gerektiriyor? Anne karnındaki canlı da bir bireydir. Öldürülemez. Her ne gerekçeyle öldürülürse öldürülsün öldürenler, öldürtenler mahşerde CİNAYETTEN yargılanacaktır. KÜRTAJ yaptıran anne evlat katilidir. İslam, sadece anne ile çocuğu arasında bir tercih yapılması zorunlu olduğu durumlarda annenin hayatı tercih edilip çocuğun hayatına son verilebileceğine cevaz verir.

Diğer taraftan çocuklarımızı “din ve ahlak eğitimini” ihmal ederek de  manen  öldürmüş oluyoruz. Yavrularımızın karnını doyurup aklını-zihnini aç bırakmak onları öldürmek gibidir. Onları ateşe atmaktır( Bkz.Tahrim66/6)Bu bağlamda yedi yaşına gelmiş çocuklarımıza namaz eğitimi vermeye başlamak zorundayız. Mahremiyet eğitimi de asla ihmal edilemez.

ALTINCI MESAJ: Zinaya-fuhşa yaklaşmayın. Çünkü zina çok çirkin bir iş ve çok kötü bir yoldur. (isra17/32)

YEDİNCİ MESAJ: Haksız yere adam öldürmeyin. (İsra17/33).Bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibidir.(Maide5/32)

SEKİZİNCİ MESAJ:  Yetim malı hususunda dikkatli olun.(İsra17/34) Yetim malını haksız yere yiyenler karınlarına ateş doldurmuş olurlar.(Nisa4/2,10)  

DOKUZUNCU MESAJ: Verdiğiniz sözü tutunuz.( (İsra17/34)   

ONUNCU MESAJ : Ticari hayatınızda islâmi ölçülere dikkat edin, ölçü ve tartıda hile yapmayın(İsra17/35, ayrıca bkz. Mutaffifin 83/1-4)Efendimiz, “bizi aldatan bizden değildir” buyurmuştur. Aldatan imanını kontrol etsin.

ONBİRİNCİ MESAJ: Hakkında bilgi sahibi olmadığın şeyin ardına düşme. Bilmediğin konuda sus. Bilmediğin konuda hüküm verme. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma. Bilmediğin tanımadığın kimseler hakkında konuşma.(İsra17/36)

ONİKİNCİ MESAJ: Büyüklük taslamaktan sakın.(İsra(17/37)

13.04.2018Paylaş | | Yorum Yaz
770 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖLÜLER DİNİ Mİ? - 07/01/2019
Din(İslâm) insanın dünya ve ahiret mutluluğu için vardır. Din insana “iki dünyalı” olmayı öğretir.
AKILLI KİŞİ KİMDİR? - 24/12/2018
Sizce akıllı kişi kimdir? Ya da şöyle soralım: Sizin “akıllı” tanımınız nedir? Şehrin en kıymetli yerinde evi-arsası olan mı? “Nimet Abla” nın önündeki bir kilometrelik piyango kuyruğunda soğuk altında saatlerce bekleyip de kendisine büyük ikramiye
CENNETE DAVET - 11/12/2018
İslâm, toplumda insanlar arası ilişkilerin sağlıklı yürümesi, birlik ve beraberliğin pekişmesi adına bir takım prensipler getirmiştir.
SAPKINLIĞA KILIF - 12/11/2018
Abdurrahman Dilipak ağabeyimiz “Kur’an aynı zamanda saptıran bir kitaptır” demişti yıllar önce dinlediğim bir konferansında.
ANKARA'YA GÖNDERİLEN RESUL(!) - 30/10/2018
İlk duyduğumda ben de irkildim doğrusu. Ankara’ya gönderilen resul de kim? Bizim Ankara’ya peygamber gönderilmiş de bizim haberimiz mi yok? Meğer çok cahilmişiz! Çeyrek yüzyıldır hocalık yapıyoruz bir de!
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3 - 19/10/2018
Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik.
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3 - 19/10/2018
Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik.
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-2 - 03/10/2018
Eğitim sorunlarımızı konuşmaya devam edelim. Malumunuz ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıl. Bu süre az bir zaman değil. Eğitimde kalite tek parametre ile yakalanamaz.
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-1 - 18/09/2018
İnsanın iyi yetişip topluma faydalı birer birey olmasında “aile” faktöründen sonra “öğretmen ve okul” faktörü de çok önemlidir.
 Devamı
2018 Ramazan
Namaz Kitapları
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Kur'ani Site
Hava Durumu
Anlık
Yarın
6° 0°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.43635.4581
Euro6.22486.2497
Saat