• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam439
Toplam Ziyaret3909136
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Ahmet Emin Seyhan

Ahmet Emin Seyhan
ahmeteminseyhan@gmail.com
Dindarlık, İbadet ve Ahlâk İlişkisi
14/09/2018

 

Dindarlık, İbadet ve Ahlâk İlişkisi

Bilindiği üzere iman iç dünyamızdadır ve bunun dışa yansıması “ibadet” ve “ahlâk” şeklinde olmaktadır. Bir başka ifadeyle kişi, imanını salih amellerle ve güzel ahlâk ile gösterir ve böylece inandığı dinin gereklerini yerine getirmiş olur.

İmanın dışa vurumu olan ibadet sadece Yüce Allah’a karşı yapılır. İbadet olmazsa iman giderek eksilir, söner ve nihayet yok olur. Bu itibarla büyük günah işlediği halde hâlâ imanının aynı kalacağını zannedenler kendilerini avutan zavallılardır. Zira günahta ısrar, mü’mini Hak’tan uzaklaştırıp “şeytana ve şeytanlaşmış insanlara” yaklaştırır. Yüce Allah da kendisini unutanları unutur (el-A’râf, 7/51; es-Secde, 32/14; Câsiye, 45/34), umursamayanları umursamaz ve onları şeytanlarıyla baş başa bırakır. (ez-Zuhruf, 43/36-38; en-Nisâ 4/38)

Dolayısıyla Kur’ân’da haber verilen tüm bu gerçekleri gizleyerek insanları yanıltanlar ve imanlarını salih amellerle (dürüst ve erdemli davranışlarla) desteklemeleri gerektiğini (el-Fâtır, 35/10) onlara hatırlatmayanlar ciddi bir vebal altında kalacaklarını bilmelidirler.

Öte yandan imanın dışa vurumu olan “ahlâk” ise kullara karşı yapılan davranışlarla ortaya çıkar/ kendini gösterir. Aynı şekilde ahlâkî davranışlar olmazsa iman tedrici olarak eksilir, söner ve nihayet yok olup gider. Tam da burada şu hadisi hatırlamamız yerinde olacaktır.

“Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğru sözlü) diye yazılır. Yalancılık kötüye, kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında kezzâb (çok yalancı) diye yazılır.” (Buhârî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103, 104)

Görüldüğü üzere iman ve ibadet ne kadar dinin emri ise ahlâk da o kadar dinin emridir. Ahlâkı en sonlara atıp, olmasa da olurmuş gibi bir tavır içinde girmek ve ahlâksızlık yapmayı normal karşılamak son derece yanlıştır. Çünkü ahlâksızlık din dışı davranmaktır. Dinin emir ve yasaklarına karşı gelmektir. Bu bakımdan dindar olduğunu iddia edenlerin ahlâklı olmayı öğrenmeleri ve bunu yaşayarak etraflarına göstermeleri şarttır/ elzemdir.

Diğer taraftan dindarlıklarını sırf ibadet boyutuyla göstermeye çalışanlar hata içindedir. Zira İslam, insanlardan sadece “ibadet” değil, “kulluk” istemektedir. Kulluğun içinde zaten “ibadet” de “ahlâk” da vardır. Dolayısıyla ahlâkı öteleyenler ve onu hiç gündemlerine almayanlar büyük bir yanlış içinde olduklarını bilmelidirler.

Bu itibarla mü’minlerden beklenen dindarlıklarının “ahlâkî boyutunu” sergilemeleridir. Zira dindarlığının ibadet boyutunu gösterip ahlâksızlık yapanlar insanların dinden soğumalarına neden oldukları için ciddi vebal altında kalmaktadır.

Sonuç olarak, dindarlar Allah’a karşı ibadetlerini yaparken kullara karşı da ahlâklı olmak zorundadır. Dindarlıklarını daha çok ibadet yaparak ispat etmeye çalışanlar kullara karşı da ahlâklı olarak bunu ispat etmelidir. Zira dindarların ahlâkdışı davranışları insanları ve özellikle gençleri dinden ve dini değerlerden soğutmaktadır. (30.03.2018)

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Emin SEYHAN                     

Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

 1153 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Müslümanların Hatalarına Bakıp İslâm’ı Suçlamak Zulümdür! - 25/05/2019
Müslümanların Hatalarına Bakıp İslâm’ı Suçlamak Zulümdür!
Dua Kaderi Şekillendirir! - 25/05/2019
Dua Kaderi Şekillendirir!
Saygı İsteyen Sevgi Göstermeye Mecbur Değil Mahkûmdur! - 25/05/2019
Saygı İsteyen Sevgi Göstermeye Mecbur Değil Mahkûmdur!
İlahiyat Fakülteleri Tekke/ Dergâh/ Zaviye Değildir - 22/04/2019
İlahiyat Fakülteleri Tekke/ Dergâh/ Zaviye Değildir
Bu Saçmalıklar Dini Konularda Delil Olamaz! - 22/04/2019
Bu Saçmalıklar Dini Konularda Delil Olamaz!
Diyanet’in Acilen Yapması Gereken Bir Görev! - 22/04/2019
Diyanet’in Acilen Yapması Gereken Bir Görev!
Müslümanlar İslam’ı Temsil ve Tebliğ Edebiliyor mu? - 22/04/2019
Müslümanlar İslam’ı Temsil ve Tebliğ Edebiliyor mu?
Ayrıntıları Dikkat Etmek Fark Yaratır! - 22/04/2019
Ayrıntıları Dikkat Etmek Fark Yaratır!
Devlet Desteği Olmadan Olmaz - 22/04/2019
Devlet Desteği Olmadan Olmaz
 Devamı
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74985.7728
Euro6.36106.3865
Saat