• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam361
Toplam Ziyaret3885971
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Ahmet Emin Seyhan

Ahmet Emin Seyhan
ahmeteminseyhan@gmail.com
Diyanet İşleri Başkanlığı, Yaklaşan Tehlike ve Vazife Şuuru
10/03/2019

Diyanet İşleri Başkanlığı, Yaklaşan Tehlike ve Vazife Şuuru

Ehil olmayan kimseler tarikat veya cemaat kurup insanları göz göre sömürürken veya ateist, deist, agnostik ve misyoner çevreler gençlerin kafalarını karıştırmak için tuzak sorular hazırlarken harekete geçmesi, halkı doğru dini bilgilerle aydınlatması ve güvenilir çözüm yolları göstermesi, öneriler geliştirmesi gereken kurum “gücünü Anayasa’dan alan Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Nitekim kamuoyu araştırmaları yapıldığında görüleceği üzere halkımız, bu görevi Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan beklemektedir. Zira İlahiyat Fakülteleri’nin doğrudan böyle bir görevi ve yetkisi yoktur. Çünkü görev dağılımı açıktır ve herkesin vazifesini hakkıyla yapması, aldığı maaşı helal ettirmesi şarttır.

Nitekim FETÖ konusunda görevini zamanında yapmayan, ama sonradan çıkıp özür dileyen kimselerden olmamak için herkesin elini taşın altına zamanında koyması, bu örgütlerin kullandıkları uydurma hadisleri, mitolojileri, “rüya, keşf ve ilham yoluyla ortaya konulan sübjektif değerlendirmeleri” ve yanlış din yorumlarını çürütmesi, gerçeklerden habersiz insanları bilgilendirmesi, bunların hiçbirisinin dinde delil değeri taşıyamayacağını ifade etmesi gerekir.

Bu itibarla Diyanet İşleri Başkanlığı; “Aman fitne çıkmasın, kargaşa olmasın” veya “Bu adamlara değer vermiş olmak için cevap vermeyelim” gibi bir mantıkla daha fazla ileri gidemez. Zira Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri susmaya ve problemleri görmezlikten gelmeye devam ettikçe sorunlar azalmayacak aksine daha da artacaktır. Eğer bu samimi uyarılarımız dikkate alınmaz ve aynı tavır sürdürülürse gençler arasında Ateizmin, Deizmin, Nihilizmin, Gnostisizmin, Agnostisizm vs. artması ve yayılması kaçınılmaz olacaktır.

 Kafası şüphelerle doldurulan gençler dijital ortamda bu sorularına kısa, çarpıcı, ikna edici ve güvenilir cevaplar ararken, hâlâ camideki vaaz ve sohbetlerle halkı irşat ettiğini zanneden ve sosyal medyada aktif olarak yerini almayanlar hem kendilerini hem de kurumlarını yıprattıklarını artık fark etmek durumundadır. Bu gidişat sürdürülür ise gençlerin Diyanet İşleri Başkanlığı’na olan güveni azalacaktır. Dolayısıyla Başkanlığın harekete geçmesi ve Anayasa’nın kendisine sağladığı hakları kullanarak karşıt görüşleri en güzel üslup ve sağlam bilgilerle tenkit etmesi, çürütmesi ve bu şarlatanlara karşı uyarı vazifesini yapması şarttır.

Profesyonelleşen sahte tarikatların zühdü ve takvayı bir kenara bıraktığı, imkân ve itibar paylaşımına giriştiği, kadrolaşmakta yarıştığı, günübirlik amaçların merkezi olduğu, sektör gibi çalıştığı, kendisi gibi düşünmeyenleri dışladığı, böylelerini sindirmek ve susturmak için “FETÖ’cü olmakla itham ettiği”, yalanlarla itibarsızlaştırdığı ve nefret söylemi ürettiği ve yaydığı bir ortamda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın olup bitenleri seyretmesi doğru değildir.

Ateist, deist veya misyoner çevrelerin gençlerin kafalarını karıştırmak amacıyla hazırladığı tuzak sorular sosyal medyada dolaşırken, her gün beyinler yıkanırken Anayasa’nın kendisine verdiği yetkiyi kullanmayan Diyanet İşleri Başkanlığı susarak bir yere varamaz, dışarıdan olup bitenleri izleyemez.

Sonuç olarak, FETÖ konusunda geç kaldığı gibi geç kalmamak, bu tür yapılar hakkında sonradan raporlar hazırlayıp kendi vicdanını rahatlamamak için şimdiden her türlü tedbiri almak, sonuçlar üzerinde değil sebepler üzerinde konuşup tartışmak gerekir. Bu itibarla dini görünümlü yapılar ve misyoner çevreler hakkında gerekli raporları hazırlayıp siyasal otoriteye takdim etmek, köklü ve kalıcı çözüm önerileri sunmak, dinin güvenilir, doğru ve sağlam bilgisini topluma aktarmak ve sürekli takipte kalmak elzemdir. (07.09.2018)

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Emin SEYHAN                     

Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

 206 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Saygı İsteyen Sevgi Göstermeye Mecbur Değil Mahkûmdur! - 25/05/2019
Saygı İsteyen Sevgi Göstermeye Mecbur Değil Mahkûmdur!
Dua Kaderi Şekillendirir! - 25/05/2019
Dua Kaderi Şekillendirir!
Müslümanların Hatalarına Bakıp İslâm’ı Suçlamak Zulümdür! - 25/05/2019
Müslümanların Hatalarına Bakıp İslâm’ı Suçlamak Zulümdür!
Ayrıntıları Dikkat Etmek Fark Yaratır! - 22/04/2019
Ayrıntıları Dikkat Etmek Fark Yaratır!
Müslümanlar İslam’ı Temsil ve Tebliğ Edebiliyor mu? - 22/04/2019
Müslümanlar İslam’ı Temsil ve Tebliğ Edebiliyor mu?
Diyanet’in Acilen Yapması Gereken Bir Görev! - 22/04/2019
Diyanet’in Acilen Yapması Gereken Bir Görev!
İlahiyat Fakülteleri Tekke/ Dergâh/ Zaviye Değildir - 22/04/2019
İlahiyat Fakülteleri Tekke/ Dergâh/ Zaviye Değildir
Devlet Desteği Olmadan Olmaz - 22/04/2019
Devlet Desteği Olmadan Olmaz
Bu Saçmalıklar Dini Konularda Delil Olamaz! - 22/04/2019
Bu Saçmalıklar Dini Konularda Delil Olamaz!
 Devamı
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68895.7117
Euro6.37856.4041
Saat