• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam608
Toplam Ziyaret3990933
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Recep ŞAHAN

Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
MEKKE NOTLARI
27/10/2019

Recep ŞAHAN

Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın  Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası  Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)

Hac ve Umre için niyetlenmişseniz öyle paldır küldür bu şehre giremezsiniz. Babamız İbrahim’in seneler ötesinden yaptığı çağrıya (Hac 22/27) kulak vererek önce üniformanızı /ihramınızı kuşanacaksınız. Ve TELBİYE ile yollara koyulacaksınız.Buyur Ya Rabbi davetini/çağrını duydum ve şimdi sana geliyorum diyeceksin.Mikat denen gümrük kapısından girerek kaydını yaptırıp bu belde-i tayyibeye giriş yapacaksın.

Ve Kabe… Babamız İbrahim’in oğlu İsmail ile inşaa ettikleri(Bakara 2/127) yeryüzünün ilk mabedindeyiz. Günde 5 defa kendisine yöneldiğimiz Kabe tam karşımızda. Şimdi TAVAF zamanı. Şimdi pervane olma zamanı. Allah’ın Beyti ile nazargah-ı ilahi olan kalb karşı karşıyadır artık.Arada kimse yoktur artık. Burası DUA ve ZİKİR mekanıdır. Burada malayani şeylerle meşgul olunmaz.Olunmamalı.Lakin görüyoruz ki gereksiz konuşmalar, telefonla konuşmalar, özçekim yapmalar, canlı yayın yapmalar… Bunlar huzuru ve huşuyu bozuyor.Yüksek sesle toplu dualar da huşunuzu bozuyor metafta.Halbuki orası huşu ile sükunetle Rabbe iltica ederek onun rahmet kapısını çalma yeridir.

Hele şu Hacer-i Esved’i öpme meselesi… Kafilelerimizde o kadar uyarıyoruz nasıl bir yol takip edilmesi gerektiğini, ancak fayda etmiyor. Kadın Hacer-i Esvedi öpmek için Kabe’nin dibinde günah işliyor.Başı bağrı açılıyor. Sevap yerine günah yüklenerek oradan ayrılıyor. Tam bir şuursuzluk hali yani.

 Farzdan sonra umumiyetle cenaze namazları olur Harem’de. Kardeşlerimiz bu namazı kılıp faziletini kapacağı yerde sünnet namazına duruyor.Mübarek kardeşim önce şu farz-ı kifaye namazı bir kıl sonra sünnetleri kılarsın onun vakti hemen çıkmıyorya. Şuursuzluk dedikya. Bakınız hususiyle bizim memleketten giden kardeşlerimiz tesbihatları bile yapmıyor Haremde.Neden? Hocam onlar tesbihatı yapmıyor diye cevap alıyoruz. O zaman sen yap tesbihatı engel mi var diyoruz. Ama alışmamışki.Türkiye’de tesbihatın cemaatle yapılması uygulamasına alışmış.Halbuki namazlardan sonra tesbihat sünnettir ve münferid yapılır. Cemaat halinde tesbihat dinin aslından değildir zaten.

Tavaftan sonra Sa’y için Safa tepesine geçiyoruz.Burası Allah’ın nişanelerindendir.(Bakara 2/158)Burada zaman tünelinden binlerce sene geriye giderek Hacer oluyoruz. Kuş uçmaz kervan geçmez, ot bitmez ekin bitmez(İbrahim 14/37) çölün ortasındaki Hacer oluyoruz.Onun  Safa ve Merve tepeleri arasında yalınayak kızgın kumlar üzerinde İsmail’i için su arayışını hatırlıyoruz. Böylece ondan  şefkati, merhameti, sabrı ve tevekkülü öğreniyoruz

Sa’yimizi bitirip ihramdan çıkacağız ancak yapmamız gereken bir vazife daha vardır: TRAŞ . Traşla ibadetin ne alakası var diye sormalısınız? Hac ve Umrenin bir semboller bütünü olduğunu bilmelisiniz bir defa.Bu sembollerin manalarını kavramazsanız bu ibadetten tat alamazsınz. Traş da öyle. Tavafta bu Beytin Rabbine olan bağlılığını onun evi  etrafında pervane olarak gösterdin.Şimdi sıra geldi  finale. Onu da traşla göstereceksin. Traş olarak şunu demiş oluyorsun:  “Ya Rabbi senin yolunda canımdan bir parçayı feda ediyorum Gerektiğinde canımı vermeye hazırım”. Gördünüz mü? Demek traş salt kıl kesme değilmiş. Hac ve Umrede traş olurken Allah ile canını vereceğine dair sözleşme imzalıyorsun

Mekke Kur’an’ın da iniş üssüdür.Bastığınız topraklar vahye şahit topraklardır. Rasulullah’ın izleri vardır buaralarda. Burası vahiyle birlikte Ümmü’l-Kura olan şehirdir.İşte vahiy indiği yeri böyle değerli kılıyor. Düşünsene Kur’an’ın yüreğine indiğini.

 Bu şehre dünyanın dört bir tarafından insan geliyor.Elbette bir takım olumsuzluklar olacaktır.Lakin buarada kardeşliğin en güzel misallerini görüyor ve yaşıyorsunuz.Dilini anlamasan da lisan-ı hal ile gayet güzel iletişim kurabiliyorsun kardeşinle. Metafta namazı bekliyorsunuz birisi hurma ikram eder diğeri kahve bir diğeri peçete uzatır sana.Kur’an’ın, müminler kardeştir fermanını canlı canlı yaşıyorsunuz burada.

27.10.2019/28 Safer 1441- Mekke39 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
15 TEMMUZ DESTANI - 17/09/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi. Bu darbe girişimi de silahlı bir kalkışma idi.
15 TEMMUZ DESTANI - 17/09/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi. Bu darbe girişimi de silahlı bir kalkışma idi.
LUT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 17/09/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir. Hz.İbrahim’in çağdaşı ve yeğenidir.
BEYİN YIKAMAK - 15/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 10/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 11/05/2019
On bir ayın sultanı geldi. Zaten her sene geliyordu.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
 Devamı
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75305.7761
Euro6.32866.3540
Saat