• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam155
Toplam Ziyaret4050640
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK
07/01/2020

Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir. Biyolojik olarak canlı olmayanlardır. Yani vefat edenlerdir. Burada mevzumuz bu kısım  ölüler değil. Asıl mevzûmuz ikinci kısım ölülerdir.

İzah edelim. Kur’an ve onun müfessiri sünnet bize “yaşayan ölüler” den de bahseder. Misal Neml 80’de şöyle denilir: “Bil ki sen ölülere işittiremezsin…” Buradaki “ölüler” ifadesiyle kastedilen gerçek ölüler değildir. Burada, kalpleri vahye kapalı olup kalpleri taş kesilmiş, Allah’ın emirlerine karşı duyarsız ve ilgisiz kimseler kastedilir. Burada şunu söyleyebiliriz. Kur’an hükümleri karşısında duyarsız ve lâkayt davranan kişi ölmüş de ağlayanı yok. Din-iman noktasında hayatında ilaçlık namına bir şeyler olmayan kişi ölüden farksızdır, bir cenazedir, et ve kemiktir.

Fâtır 22’de de “dirilerle ölüler de bir değildir…” denilerek  mümin ile müşrik kıyas ediliyor. İmansızlık  ölümle eş değer oluyor. İmansız bir yürek biyolojik olarak yaşasa da aslında ölmüştür. Bu manada iman bir nurdur. Manen diri tutar insanı. Küfür ise karanlıktır. Bu karanlığı Kur’an nuru ile dağıtmak mümkündür. Kur’an’dan uzak bir hayat yaşayan kimse karanlıklar içine düşmüş yaşayan zavallı ve yaşayan ölüdür(Bkz Enam 122)

Kur’an dirilten bir kitaptır. Manen  ölmüş gönülleri dirilten bir kitap. Dolayısıyla Kur’an’ın muhatabı  insandır. Muhatap, ancak mezara  girmemiş, yerin üzerinde olan insandır. Kur’an dirileri uyarmak üzere gönderilen bir kitaptır.(Yasin 70) Böyle iken ne yazık ki  diriler Kur’an ayetlerini hep ölülere okurlar ama bir türlü dirilere okumaya yanaşmazlar. Sanki ölmüş kimsenin okunan ayetlerle amel edecek hali var!? Ne hazin değil mi? “Namazı kılın, zekatı verin, rüku edenlerle birlikte rüku edin (Bakara2/43) anlamındaki ayeti mezarın başında okuduğunu düşünsene! Sizce rahmetli, yaşarken namaz kılmamış ise kalkıp namaza başlayabilir mi!?

Bu noktada konumuzla alakalı iki hadisi buraya alıyorum.

1-“Rabbini zikredenle etmeyenin farkı, diriyle ölünün farkı gibidir” 2-“İçinde Allah’ın anıldığı ev ile  Allah’ın anılmadığı evin farkı, diriyle ölünün farkı gibidir” ( Riyazü’s-Salihin H.No: 1437)

 Kalp beden ülkesinin başkentidir. Başkente kim hâkim ise taşraya da o hâkimdir. Dolayısıyla kalp “Allah Allah” diye atarsa bedenin sâir âzaları da o yolda yürür. Kalpte Allah olmazsa yerini “şeytan” dolduracaktır. Başkentini şeytan ele geçirdiyse artık şeytan seni tamamen ele geçirmiş demektir. Bu sebeple kalbi iyi korumak lazım. O da Allah’ı zikirle olacaktır. Zira kalpler ancak Allah’ı zikir ile tatmin olur(Rad 28) Mutluluğu başka adreslerde aramak beyhûde uğraştır.

Kalbin ilacı da “zikir”dir. Zikir sadece dil ile birtakım kelimeleri tekrar etmek değildir. Zikir, daima “Allah ile beraber” olmaktır. O’nu unutmamaktır. Zikir Allah yokmuş gibi yaşamamaktır. Zikir, Allah’ın hükümlerini ve hududunu gözetmektir. Bu manada sosyal hayatta harama-helale dikkat etmek zikir halinde olmaktır. “Ben müslümanım müslümanca yaşamak zorundayım” diyerek meselâ yılbaşında “çam süslememektir, hindi yememektir” zikir. Ya da, kumardır ve  haramdır diyerek “piyango” biletine el uzatmamaktır zikir. Günde beş defa  minarelerden davet edilip de bu davete uyarak secdeye varmaktır zikir. Müşteriyi aldatmamaktır zikir. Terazinin tam tartmasıdır zikir. Allah Müslümana tesettürü  emretmiştir(Nur30-31,60; Ahzab 59).Ben de müslümanım bu emre uymak zorundayım diyerek evinden dışarı çıkarken tesettüre riayet etmektir zikir. Kul hakkıdır deyip kaçak elektrik kullanmamaktır zikir. Faiz haramdır(Bakara 275-279,Âl-iİmran 130,Nisa 161,Rum39) diyerek faizden uzak durmaktır zikir.

Kur’an’ın bir  ismi de ez-Zikir’dir. Dolayısıyla en büyük zikir Kur’an’dır. Kalp Kur’an ile dolmalıdır. Hayat Kur’an ile yoğrulmalıdır. Kur’an ölüye değil hayata okunmalıdır. Düşünsenize, bugün müslümanım deyip de Kur’an’dan bir tek sûre okumasını bilmeden ölüp  giden insanın durumunu?  Allah Rasulü(sav), kalbinde hiçbir ayet bulunmayan kimseyi  harap eve benzetmiştir.(Riyazü’s-Salihin H.No:1004)

Evlerimiz de Allah’ın anıldığı haneler olmalıdır. Allah’a secde edilmeyen, içinde Kur’an okunmayan ve Kur’an’ın hükümlerinin geçmediği evler ölü evlerdir. Harap olmuştur. Bu bakımdan Müslümanın evi mutlaka “kıbleli” olmalıdır. 


52 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
LUT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 17/09/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir. Hz.İbrahim’in çağdaşı ve yeğenidir.
 Devamı
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92465.9483
Euro6.54276.5689
Saat