• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam562
Toplam Ziyaret3443249
İslam Ansiklopedisi
Hadislerle İslam
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Recep Şahan

Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Üç Aylar Maratonu
11/05/2013

Mübarek Üç aylara giriyoruz. Kutlu bir zaman dilimine giriyoruz. 11 Mayıs 2013 itibariyle Receb ayı başlamış oluyor. Üç aylar denilince üç tane hicri kameri aydan behsediyoruz demektir. Hicri Kameri 7. Ay olan Recep, 8. Ay Şaban ve 9. Ay olan Ramazan. Önümüzde 90 günlük bir kutlu zaman dilimi var. Bu kutlu zaman diliminde mübarek geceler mevcut. Kulluğumuzu yeniden gözden geçireceğiz ,manevi hayatımıza yeni bir formatla ter temiz bir sayfa açmak için önemli fırsatların bulunduğu gün ve gecelere giriyoruz.

Üç ayların zirevesi Ramazan-ı Şeriftir. İçinde 1000 aydan daha değerli Kadir Gecesini barındıran Kur’an ayı Ranmazan-ı Şerif. Receb-i Şerif ile başlayacağımız kulluk-ibadet performansımız Ramazan ile zirveyi yakalamış olacak.90 günlük bir maratona çıkıyoruz.Şevval ayı ile yani Ramazan bayrramı ile bu üç aylık maraton sona eriyor.Bakalım bu maratonda ipi kimler göğüsleyecek?

Receb-i Şerifte iki önemli GECE vardır. Receb-i Şerifin ilk Cuma gecesi REGAİB Gecesi ki bu sene 16 Mayıs Perşembe’yi cumaya bağlayan gecedir. Diğeri de MİRAC Gecesidir. Bu da Receb ayının 27. Gecesidir ki bu sene 5 Haziran 2013 Çarşamba yı perşembeye bağlayan gecedir.Şaban ayının ortasında BERAT GECESİ vardır ki bu sene 23 Haziran 2013 Pazar gecesini Pazartesi’ne bağlayan gecedir.Ve Final. Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayında ise bin aydan daha kıymetli olan KADİR GECESİ bulunuyor. İşte böylesine ikramları bol, manevi getirisi oldukça yüksek olan gün ve geceleri içinde barındıran bir zaman dilimine giriyoruz.

Zünnun-u Mısri Hz. Derki: Receb ekme ayıdır,Şaban sulama ayıdır,Ramazan derleme –toplama ayıdır.Herkes ne ekerse onu biçer.Ne yaparsa onun karşılığını görür.Ekini bırakırsa hasad zamanı ekmediğine pişman olur.

Demekki Üç ayların sonuncusu Ramazan‘da iyi hasad olacaksa Receb, Şaban ve Ramazan çok iyi değerlendirilmelidir.Bu aylarda ekmeden Ramazan sonunda-bayramda- hasad beklenmez. Ekmeden olursa ancak ot hasadı yapılır.

Üç aylar ile birlikle kulluğumuzun vitesini yükselteceğiz.Daha fazla namaz, daha fazla sadaka daha fazla oruç olacak bu aylarda. Üç ayların tamamını aralıksız oruç tutmak hususunda Efendimizin bir uygulamasını bilmiyoruz. Ama Efendimiz bu aylarda daha fazla ibadet ederdi. Daha fazla oruç tutardı.

Üç aylar DUA zamanıdır aynı zamanda. Bir Hadis-i Şerifte şöyle denilir: “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez (yâni kabul edilir). Bunlar: - Recebin ilk cuma gecesi, Şabanın onbeşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesidir.” (Câmiu's-Sağir, c. III, s. 454)

Bu mübarek gün ve geceler kulluğumuz yeni bir format atma zamanıdır. Manevi bünyemize bulaşan günah virüslerini Kur’an ve sünnet anti virüsü ile temizlememiz için önemli fırsatları bünyesinde barındıran kutlu zaman dilimine giriyoruz.

Üç aylar aynı zamanda MUHASEBE zamanıdır. Muhasebesini iyi yapmayan esnafın batması mukadderdir.Manevi hesabını yapmadan bu dünyadan göç eden insanın da hesap zamanı mahşerde hali nice olur?

Üç aylar TEVBE zamanıdır aynı zamanda. Bu Tevbe, Kur’anın ifadesiyle(Tahrim 66/8) Tevbe-i Nasuh olmalı, öğüt veren yola getiren bir tevbe.

Yazımızı Efendimiz (as)’in bu aylar girerken yaptığı dua ile bitirelim: ”Allah’ım Recep ve Şaban’ı hakkımızda mübarek kıl, bizi Ramazan a kavuştur“ 10.05.2013/ViyanaPaylaş | | Yorum Yaz
8181 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAMAZAN VE ORUÇ - 16/05/2018
Hicrî kamerî ayların dokuzuncusu olan Ramazan diğer 11 ayın da sultanıdır.
DİN İSTİSMARI VE PARALEL SÖYLEMLER - 02/05/2018
Dünyada en çok istismar edilen şey şüphesiz dindir. Aynı zamanda din, lehinde veya aleyhinde en çok konuşulan mevzudur.
TEHLİKENİN FARKINDA MISIN? - 21/04/2018
Geçenlerde kızım bana “Baba sen Yeşil Uzaylıyı biliyor musun? şeklinde bir soru sordu.
KANDİL VE İSRÂ SÛRESİNDEN 12 MESAJ - 13/04/2018
İsra ve Miraç hadisesi İslam tarihinde ve Efendimiz’in risaletinde önemli bir yere sahiptir.
YÂSİN'İN BAŞINA GELENLER - 06/04/2018
Geçenlerde bir hanım kardeşimizin bir hanım hocaya “hocam, eşim iş arıyor, eşimin iş bulması için Yâsin okur musun?” dediğini duydum.
KÂR HIRSI KÖR EDİYOR - 23/03/2018
Bugünlerde Çiftlikbank faciasını konuşuyoruz. Bir hanım üyeye mikrofon uzatılıyor: “Neye güvendiniz, burada size inandırıcı gelen ne oldu?”
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK - 18/03/2018
Karanlık aydınlığın yokluğudur aslında. Gece de güneşin yokluğunda gecedir.
BU GİDİŞ NEREYE-2 - 10/03/2018
Şurasını da hemen belirtelim ki bütün suçu yabancılara atmak doğru bir yaklaşım da değildir.
BU GİDİŞ NEREYE-1 - 03/03/2018
Sahi bu gidiş nereye? Başımızı kuma gömmenin âlemi yok? Gençliğimizin gidişatı pek de iç açıcı değil.
 Devamı
2018 Ramazan
Namaz Kitapları
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Kur'ani Site
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 26° 19°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.69954.7183
Euro5.50955.5316
Saat