• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam600
Toplam Ziyaret3923841
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Yarın İçin Ne Hazırladın?
10/12/2013

Hepimizin “yarın“ için planları vardır.Kimimiz çocuklarımızın daha iyi yarınları olması için çalışır, onları yarınlara hazırlarız. Bu yolda onların okumaları için bin bir fedakarlıklarda buunuruz.Kimimiz maddi manada çalışır üç beş kuruş biriktirip ev yaptırır, araba alırız, yine çocuklarımızın gelecekte rahatı için birikimlerimizden bir kenara bir miktar koyarız.

Ancak bütün bunlar “ sonu olan yarınlar“ için değil midir? Nihayette bu yarınlar mezarda son bulacak.Bu durumda  bütün gayretimiz “sonlu yarınlar“ için olmuş oluyor. Ve tabii olarak bütün bir ömür biriktirilen mal ve servetler mezardan geri dönmüş olacak.

Tam bu noktada şu soru akla geliyor: Hangi tür davrnışta bulunayım ki sonsuzluğa yelken açmış olsun ve beni ötelerde sahil-i selamete çıkarsın?

Bu soruya sağlıklı cevap verebilmek için de her zamanki gibi yine Kur’an ve Sünnete müracaat etmek en isabetli karar olacaktır.Evvela şunu belirtelim ki Kur’an’ın YARIN dediği zaman kavramı bizim dünyevi manadaki  “bugünden sonra gelen gün“ anlamındaki zaman kavramı değil elbet.Kur’an’ın yarın dediği aslında öldükten sonra tekrar dirilişin gerçekleşeceği hesap günü.Mahkeme-i Kübra’nın kurulup bu dünyaynın hesabının verileceği gün ya da zaman. Zaman diyoruz  çünkü o günün mahiyetini bilemiyoruz. Ama bu dünya günü ile aynı olmasa gerek.

Neyse şimdi Kur’an bu husustaki mesajına kulak verelim: “Siz ey imana ermiş olanlar! Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun; herkes yarın için ne hazırladığına baksın! Ve (bir kez daha) Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun, çünkü Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır“(Haşr 59/18) Demek ki “yarın“ denilen büyük birgün var ki o güne hazırlıklı olmak gerekiyor.Bu noktada Kur’an  bir hususa daha dikkat çekiyor. Yarın aslında en yakın zaman dilimini ifade eder.O zaman ayet zımnen şunu da demiş oluyor kanaatimizce: Ey muhatab! Kıyamet ya da yeniden dirilip hesap verme zamanı o kadar da uzak değil.Yarın kadar yakındır.Sakın ha gaflet içinde olma, o gün işine yarayacak amellerde bulun.! O zaman biz iman ehline düşen ,ayet-i kerimenin de ifade ettiği gibi, devamlı surette Allah’a karşı sorumluluk bilinciyle hareket ederek gelmesi kesin olan  o büyük duruşma gününe her şeyden daha fazla nesaimizi sarf etmektir.

Yazımızın başlığına sağlıklı cevaplar aramaya devam ediyoruz.Kur’an’dan bir ayet ile aramaya başladığımız cevabımızı sünnetten de bir örnek vererek sağlam bir zemine oturtalım.Bir gün sahabeden birisi Efendimiz(sav)‘e gelerek sorar:

-Ey allah’ın Rasulü! Kıyamet ne zaman kopacak? (aslında Son Saat ne zaman diyor.Soran sahabi: mete’s-seah diye soruyor) Efendimiz, şu zaman kopacak, bu zaman kopacak diye bir cevap vermiyor.Neden? Bir: O(sav)  da kopacak zamanı bilmiyor. Çünkü Allah bildirmemiş. Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez...“(En’am6/59) İnsan için lüzumlu bir bilgi olsaydı her halde bildirirdi.Bugün kıyamet için tarh verenlerin kulakları çınlasın! İki: Efendimiz soruyu soran kişiye daha lüzumlu , daha can alıcı bir soru soruyor:

-Sen o kıyamet için ne hazırladın?

Şimdi bir kere daha düşünelim.Hazır mıyız? Yarına ne gibi yatırımlarımız var.? Mahkeme-I Kübraya çıkıp dünya sicillerimiz ortaya çıkarıldığı vakit ne yaparız?Hesabımızı kolay mı veririz, zor mu?Şimdi muhasebe zamanı.  Bakınız yıl sonu yaklaşıyor.Dünya işlerimizde sıkı muhasebe yapıyoruz. Peki ebedi hayatımız için ne yapıyoruz? Öyleya hepimiz cennete talibiz.Ama cennet tombaladan çıkmıyor ki? Özellikle 5 vakit  namaz  kılmayan mümin kardeşlerimiz acaba neye güveniyor?Yoksa onların bildiği bizim bilmediğimiz bir şey mi var.Bu kadar rahat olduklarına göre! Ha keza haram helal demeden midesini dolduranlar.İçki, kumar ve  fazile kazancını pisletenler? Bu kardeşlerimizin Büyük Mahkemede Allah’I ikna edecekleri! makul  savunmaları vardır her halde!10.12.2013/Viyana7074 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

15 TEMMUZ DESTANI - 17/09/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi. Bu darbe girişimi de silahlı bir kalkışma idi.
LUT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 17/09/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir. Hz.İbrahim’in çağdaşı ve yeğenidir.
15 TEMMUZ DESTANI - 17/09/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi. Bu darbe girişimi de silahlı bir kalkışma idi.
BEYİN YIKAMAK - 15/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 10/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 11/05/2019
On bir ayın sultanı geldi. Zaten her sene geliyordu.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir
 Devamı
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68785.7106
Euro6.28976.3149
Saat