• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam545
Toplam Ziyaret3515400
İslam Ansiklopedisi
Hadislerle İslam
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Recep ŞAHAN

Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
CAMİ ŞEHRİN KİMLİĞİDİR
06/10/2017

Camiler İslâm’ın mabedidir ve hayatın tam ortasındadır. Cami bir Müslüman için hayatın olmazsa olmazlarındandır. Zira İslâm toplumunda CAMİ bedende KALP gibidir. Nasıl ki kalp vücudun hayatiyetini sürdürebilmesi için hiç durmadan diğer organlara kan pompalıyor ise camiler de İslâm toplumunun dinamik kalabilmesi için manevi kan pompalamaktadır. Bu yüzden camiler manen diriliş mekanlarıdır.  Bunun en yakın örneğini 15 Temmuz darbe girişimi sırasında gördük. O gece tüm minarelerimizden yükselen ezan ve salâlar milleti ayağa kaldırarak silkinmesini sağladı ve millet bu manevi güç ile  darbecilere  dur dedi. Aynı şekilde milli mücadele yıllarında istiklal şairimiz Mehmet Akif kürsülerden milleti küffara karşı cihada davet etti.

Cami ya da diğer adı ile mescidin ne kadar mühim olduğunu bizzat Efendimiz (as) kendi tatbikatıyla bize göstermiştir. O, daha hicret yolculuğu tamamlanmadan, daha Medine’ye varmadan Kuba’da İslâm’ın ilk mescidini inşâ etmiştir. Kuba Mescidi ki Kur’an’da kendisinden övgü ile söz edilir.(Tevbe 9/108)

Bu arada Mescid-i Dırar’a da kısaca değinmek lazım. Kuba mescidine işaret edilen Tevbe sûresinin igili ayetinden hemen önceki ayetinde (Tevbe 9/107) Mescid-i Dırar’dan bahsedilir. Burası aslında münafıklarca inşa edilen mescid görünümlü terör üssüdür. Fitne merkezidir. Hicretin 9. Yılında inşâ edilir. Münafıklar açılışa Efendimiz’i de davet ederler. Efendimiz Tebük seferi dönüşü inşallah geliriz der. Ancak Allah tarafından(Tevbe9/107 ile) uyarılır ve gitmekten vazgeçer. Daha sonrada bu mescit görünümlü   fitne merkezini yıktırır. Şimdi görüntüde Efendimiz mescit yıktırmış oluyor.  Demek ki her mescit, her cami İslâm’ın kabul ettiği cami değildir. Bir cami müslümanları toplayacağı yerde dağıtıyor, bölüyor ise orası cami değildir. Orası olsa olsa mescid-i dırardır. 

Allah Rasulü (sav) Kuba’dan sonra Medine’ye vardıklarında da ilk olarak mescid inşaatına başlar. Artık “Yesrib“Medine” olacaktır. Medine kelime olarak  ŞEHİR demektir. Medeniyet de oradan gelir. Medine’nin Medine olabilmesi için yapılan ilk işe dikkat edelim. İlk iş mescit inşâsıdır. İşte hicretten sonra Medine’de  ilk iş bugün de Medine’nin tam kalbi olan Mescid-i Nebevî’nin inşâsı olmuştur.

Burada asırlar öncesinden bugüne verilen mesaj şu: Cami İslâm medeniyetinin temelidir. İşte bundan sonra kurulan tüm İslâm şehirlerinde camiler şehrin tam ortasında inşa edilerek diğer yapılar cami etrafında yapılmış, şehrin tüm yolları camiye çıkacak şekilde bir şehir oluşturulmuştur.

Hicretle birlikte Medine İslâm Devleti’nin temeli cami ile atılmış ama Efendimiz bu yolda iki önemli adım daha atmıştır. Suffe ve Medine çarşısı. Demek ki i İslâm medeniyeti şu üç temel üzerine kuruluyor: 1-Cami(Dini temsil eder), 2- Suffe(Eğitimi temsil eder), 3-Medine Çarşısı(İktisadı-ekonomiyi temsil eder) .Bu üçü birlikte bulunursa İslâm toplumu yükselecektir.

Allah Rasûlü zamanında Mescid çok fonksiyonlu idi. Lakin zamanla camiler sadece namaz kılınan mekanlar haline getirildi. Bugün de istisnalar hariç umumiyetle camile sadece namaz için bir araya gelinen mekanlar olarak kullanılıyor.

Camilerin kimlik olma fonksiyonu da vardır. Bir yerleşim birimine girdiğinizde orada cami, kubbe ve minarelerini görüyorsanız anlıyorsunuz ki o belde Müslümanların beldesidir. Ben bunu 2012 yılında Bosna Hersek’e yaptığımız gezide gördüm. Bir köy çıkar karşınıza, köyün ortasındaki minare size burasının Müslüman köyü olduğunu haykırır. Az ilerde bir başka köyde ise Kilise ve haç hemen gözünüze çarpar. Anlarsınız ki bu köy Hıristiyan köyü. İşte camilerimiz bir nevi kimliğimiz oluyor. Küffarın İslâm topraklarından hak talebi durumunda onların gözüne sokarcasına burasının İslâm’ın toprağı olduğuna delil olarak  İslam’ın kazınmaz mührü olan camileri göstereceğiz.

Diğer taraftan bugün cami ve mescitlerimizle alakalı iç sızlatıcı bir durum daha var. AVM, otogar, petrol istasyonu, hastane, okul gibi umumun kullandığı mekanlarda mescid noktasında iç açıcı durum yok. Buralarda ya hiç mescid yok ya da var ama öylesine var. İzbe yerlerde, kazan dairelerinin bir köşesinde, merdiven altlarında daracık yerlerde… Hele  hastanelerde durum çok acı. Mescid öyle bir yerdedir ki bulana aşk olsun. Labirent gibi mekanlardan  geçerek buluyorsun mescidi. Müslüman bir memlekette milyarlarca lira harcanarak yapılan o hastanelerde veya AVM’lerde mescid böyle mi olmalıdır. Mescid en ulaşılabilir en ferah yerde ve en rahat edilen yer olmalıdır değil mi?

05.10.2017Paylaş | | Yorum Yaz
522 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

15 TEMMUZ'DAN DERS ALMAK - 13/07/2018
15 Temmuz bu millete çok şey anlattı. Gözümüzü açtı, dirilişimize vesile oldu.
RAMAZAN OKULU - 27/05/2018
Ramazan Müslüman için sadece oruç ayı değil, aynı zamanda bir okuldur. Bu okul hayatı kuşatan ve ucu ahirete uzanan bir müfredata sahiptir.
RAMAZAN VE ORUÇ - 16/05/2018
Hicrî kamerî ayların dokuzuncusu olan Ramazan diğer 11 ayın da sultanıdır.
DİN İSTİSMARI VE PARALEL SÖYLEMLER - 02/05/2018
Dünyada en çok istismar edilen şey şüphesiz dindir. Aynı zamanda din, lehinde veya aleyhinde en çok konuşulan mevzudur.
TEHLİKENİN FARKINDA MISIN? - 21/04/2018
Geçenlerde kızım bana “Baba sen Yeşil Uzaylıyı biliyor musun? şeklinde bir soru sordu.
KANDİL VE İSRÂ SÛRESİNDEN 12 MESAJ - 13/04/2018
İsra ve Miraç hadisesi İslam tarihinde ve Efendimiz’in risaletinde önemli bir yere sahiptir.
YÂSİN'İN BAŞINA GELENLER - 06/04/2018
Geçenlerde bir hanım kardeşimizin bir hanım hocaya “hocam, eşim iş arıyor, eşimin iş bulması için Yâsin okur musun?” dediğini duydum.
KÂR HIRSI KÖR EDİYOR - 23/03/2018
Bugünlerde Çiftlikbank faciasını konuşuyoruz. Bir hanım üyeye mikrofon uzatılıyor: “Neye güvendiniz, burada size inandırıcı gelen ne oldu?”
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK - 18/03/2018
Karanlık aydınlığın yokluğudur aslında. Gece de güneşin yokluğunda gecedir.
 Devamı
2018 Ramazan
Namaz Kitapları
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Kur'ani Site
Hava Durumu
Anlık
Yarın
32° 29° 23°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.75054.7695
Euro5.56455.5868
Saat