• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret3617004
İslam Ansiklopedisi
Hadislerle İslam
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Recep ŞAHAN

Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
PEYGAMBER EFENDİMİZİ MİSAFİR EDEBİLİR MİSİN?
25/11/2017

Her insan gibi Allah Rasûlü(sav) de vefat etti, bu fani dünyadan ebedi aleme göçtü. Artık bu dünyaya dönmeyecek. Ancak farz-ı muhal bir gün Resûlullah(sav) ansızın ziyaretine gelse ne yaparsın? Bu yazıyı okuyup akşam kafanı yastığa koyunca bu soruyu kendi kendine sor ve cevaplamaya çalış.

        Bu kutlu misafir evine misafir olsa neler hissedersin? Ya da O’nu evine misafir edebilir misin? Misafirin Hz. Muhammed’i içeri almadan önce, bazı müstehcen gazeteleri çarçabuk saklayıp yerine duvardan hiç inmeyen ya da ramazan ve bayramlarda inen Kur'an’ı mı koyarsın? Belki de Tv’de uygun olmayan kanal açıktır onu kapatacaksın. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra onu evine alacaksın ve evinin en güzel köşesinde ağırlayacak, en güzel yatağı hazırlayacak ve  en güzel yemekleri ikram edeceksin değil mi? Ama unutma ki O, senin ne yatağına, ne koltuklarına ne perdene-pürdene ne de ikram edeceğin leziz yemeklerine bakacaktır. O, evinde İslâmi bir hava var mı ona bakacak. Evinde namaz kılınıyor mu, oğlun, kızın, gelinin, torunun namaz kılıyor mu ona bakacaktır. Evinin kıblesini bilmeyen Müslümanla karşılaştım biliyor musunuz? Yine O,  evinde Kur’an okunup, Kur’an’ın ahkâmı yaşanıyor mu ona bakacaktır.

 Daha can alıcı bir sual edelim. Allah Rasûlü’nü düğününe davet edebilir misin? Bir düşünsene?  Düğününde kadınlar yarı çıplak ve erkeklerle karışık vaziyette vur patlasın çal oynasın vaziyetteler. Ortalık içki kokusundan geçilmiyor. İşte bu düğüne Hz. Muhammed’i de davet edebilir misin? Cevabını merak ediyorum. Cevabın “hayır” olacak büyük bir ihtimalle. O zaman soralım. Bu ortam Allah Rasûlü’nün razı olmayacağı nâhoş, haramların diz boyu olduğu bir ortam ise neden bugün buna rıza gösteriyorsun? Büyük mahkemede bunun hesabının sorulmayacağını mı zannediyorsun? hem seni buna zorlayan kanun mu var? Efendim zaman böyle, gençler böyle istiyor..vs savunmaların içi boştur ve bizi büyük mahkemede kurtaramaz.

 

          Ve bu Kutlu Misafir sana namaz kılıyor musun diye sorsa cevabın ne olur? Ya da bu kutlu misafirin sizde kalmasına kaç gün tahammül edersin? Öyle ya sabah sıcak yatağından kalkıp abdest almak ve sabah namazı için mescide gitmek var. Diğer vakit namazlarını düzenli şekilde kılmak var. Bize söylediğin gibi O’na da “sen git namazını kıl gel” mi diyeceksin yoksa? Yine O sende misafirken Kur’an okuma var. Az yeme az uyuma az konuşma var. Kazandığın maldan zekat var. Malından fakir-fukaranın hakkını çıkarmak var. Yalan dedi-kodu vs. yok artık. Elin harama uzanmayacak artık, dilin haram konuşmayacak artık. Eşin ve kızların mütesettire olmak durumundadır. Evine helal lokmadan başkası girmeyecektir artık. Faiz yeme yok artık. Uygunsuz Tv seyretme yok artık. Yarı çıplak kadın resmi basan gazeteyi cebine koyup eve gelme yok artık.

İşte bütün bunları göz önünde bulundurarak iki şey düşünebilirsin. Ya “iyi ki bu kutlu misafir evimize şeref verdi. Bu sayede istikametimiz düzeldi. Koordinatlarımızı düzelttik” diyeceksin, ya da  iyice sıkıldım artık ne zaman gidecek bu misafir” diyeceksin. Halbuki O’nu sevdiğimizi iddia ediyoruz. Gel birlikte bir test edelim kendimizi. Mesela O’nun kaç hadisini ezbere biliyoruz? Ya da O’nun kaç sünnetini hayatımıza tatbik ediyoruz? Yaa! Sıkıldın değil mi? Yaa! Ben Muhammed ümmetiyim demek dil ile olmuyor işte. Bunun bir bedeli var elbet.

Mevlid kandillerinde camilere koşmakla her işi halletmiş olmuyoruz. Kaldı ki    Efendimiz’in doğumunu kutlamak dini değil örfidir, kültüreldir. İlk defa Efendimiz’in irtihalinden yaklaşık 350 sene sonra Şii Fatımiler devrinde kutlanmaya başlanmıştır.

 Bilelim ki Allah Rasûlünü hayal edip ona abartılı medh-ü senalar etmenin Allah katında bir kıymeti yoktur. Bizden istenen hayal etmek değil onun hayata taşımaktır. Bizden istenen O’nun misyonunu,  örnekliğini hayata, çağa taşımaktır. Bu noktada ideal olan ümmetin her bir ferdinin birer “Muhammed” olmasıdır. O’nun yüce ahlakı(Kalem 68/4) hayatımız olmalıdır. Dolayısıyla hayatımız Kur’an olmalı. Zira O’nun ahlakı Kur’an idi.25.11.2017Paylaş | | Yorum Yaz
967 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3 - 19/10/2018
Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik.
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3 - 19/10/2018
Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik.
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-2 - 03/10/2018
Eğitim sorunlarımızı konuşmaya devam edelim. Malumunuz ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıl. Bu süre az bir zaman değil. Eğitimde kalite tek parametre ile yakalanamaz.
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-1 - 18/09/2018
İnsanın iyi yetişip topluma faydalı birer birey olmasında “aile” faktöründen sonra “öğretmen ve okul” faktörü de çok önemlidir.
ÇARPIK DİN ANLAYIŞI - 19/08/2018
Geçenlerde arkadaşlarla piknik için Cide’ye bağlı güzel bir mesire yerine gitmiştik.
ALLAH İLE ALDATMAK - 07/08/2018
Allah ile aldatma ya da din istismarı geçmişte olduğu gibi günümüzde de dini ve sosyal hayatın belki de bir numaralı gündem maddesi.
15 TEMMUZ'DAN DERS ALMAK - 13/07/2018
15 Temmuz bu millete çok şey anlattı. Gözümüzü açtı, dirilişimize vesile oldu.
RAMAZAN OKULU - 27/05/2018
Ramazan Müslüman için sadece oruç ayı değil, aynı zamanda bir okuldur. Bu okul hayatı kuşatan ve ucu ahirete uzanan bir müfredata sahiptir.
RAMAZAN VE ORUÇ - 16/05/2018
Hicrî kamerî ayların dokuzuncusu olan Ramazan diğer 11 ayın da sultanıdır.
 Devamı
2018 Ramazan
Namaz Kitapları
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Kur'ani Site
Hava Durumu
Anlık
Yarın
18° 20° 15°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.60955.6320
Euro6.42716.4528
Saat