• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam312
Toplam Ziyaret5181365
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları
Vehbi Akşit
vehbiaksit@hotmail.com
İftar'dan önce ne alırsınız?
13/06/2017

İFTARDAN ÖNCE NE ALIRSINIZ?

2016 Ramazan ayı idi. Bir dernek başkanı kardeşimiz Kuşadası Müftülüğüne gelerek beni iftara davet etti. “Hocam ne zaman müsaitseniz, tarihini siz belirleyin, biz sizi ağırlamak, misafir etmek istiyoruz.” Dediler. Ben de uygun olan bir tarih söyledim. O tarihte bir araya gelmek için sözleştik.

Dernek Başkanı kardeşimiz ayrıca bana “Hocam, o akşam eğer yarım saat önce gelirseniz, sohbet ederiz, sizlere danışmak istediğimiz bazı konular var, “ dedi. Ben de tamam dedim. Ayrıldılar.

İftar zamanı geldi çattı. İftar Kuşadası Hilton otelde yapılacaktı. Daha önce birkaç toplantı vesilesi ile bu otele gitmiştim. Yarım saat önce otele geldim. Birkaç program vardı otelde. Bizim katılacağım derneğe ayrılan yere ulaştım. Dernek Başkanı beni kapıda karşıladı. İftara gelen ve dernek üyesi olan misafirlerle de tanıştık. İftara kalan zaman içinde, otelin terasına geçtik. İftara 20 dakika var. Muhabbetin en koyu zamanında, garson geldi. “Efendim hoş geldiniz, iftardan önce ne alırsınız” dedi.

Bu teklif, orucun mahiyetinin ne durumda olduğunu göstermeye yeter de artar diye düşünüyorum.

İftarın, sahurun, Ramazanın mahiyetini kavramadığınız zaman iftardan önce ne alırsınız gibi bir soruyla muhatap olursunuz.

Kuşadası Müftüsü olarak, Kuşadası’nda camilere giderseniz, namaz kılan insanımız var, mukabele dinleyen cemaatimiz var. Müftülüğün telefonları günde 15-20 defa çalar, oruç, zekât ve fitre soruları için. Günde 5-10 misafirimiz olur, bizzat sormak için gelirler. Müslüman olup oruç tutan, namaz kılan cemaatimiz olduğu gibi, Müslüman olduğunu söyleyen ama oruçla, namazla alakası olmayan binlerce insan var.

Çarşıda pazarda oruç tutan çok nadir. İnsanlarda oruca saygı kalmamış. Açıktan yeme içme yaygın. Yani burada artık bu normalleşmiş, Hani turizm şehri, turistler var denebilir. Ancak o turistleri bekleyen esnafımız da maalesef oruçla alakası yok. Normal günler gibi yani…. Yeme içme devam ediyor…

Allah sonumuzu hayretsin… Gidiş hiç de iyi bir gidiş değil. Duyduğumuz, gördüğümüz kadarıyla Türkiye’de de durum farklı değil.

İftardan önce ne alısınız diyen kardeşim, İftar bir akşam yemeği olmakla birlikte iftardan önce bir şey alınmaz tabii ki niyetli isen.

Bir müftü olarak yaptığımız ziyaretlerde, yiyen için gördüğümüzde, Niyetli misiniz? Diye nezaketle soranlar da var. Toplantılarda niyetli olmayanlar için çay, su servisi yapılması gayet normal ….

Allahü Teala, “Sizden öncekilere farz kılındığı gibi korunmanız için size de farz kılındı” dediği ibadetten haber olmayan binlerce insanımız var maalesef…

“İnanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kimselerin, geçmiş günahları affedilir” diyen Peygamberimizin müjdesini anlamayan binlerce insanımız var…

Allah ıslah etsin…

Vesselam

Vehbi AKŞİT- Kuşadası Müftüsü9664 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Camiler Haftası ve Camilerdeki Çanlar - 13/10/2015
Camiler Haftası ve Camilerdeki Çanlar
Beratımızı Alalım Bu Gece - 20/06/2013
Beratımızı Alalım Bu Gece
Üç Aylar ve Biz - 10/05/2013
Cenab-ı Allah, mekânlar içinde mukaddes mekânlar; zamanlar içinde de mukaddes zamanlar yaratmıştır. Zamanlar içinde yarattığı mukaddes zamanlardan birisi de; Müslümanlarca üç aylar diye bilinen “Receb, Şaban ve Ramazan” aylarıdır.
Yapmadığımız Şeyleri Söylemek - 29/03/2013
“ Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında buğuz olarak büyüdü.” (Saf Suresi: 2-3)
Yapmadığımız Şeyleri Söylemek - 29/03/2013
“ Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında buğuz olarak büyüdü.” (Saf Suresi: 2-3)
Bismillah-Rabbimiz Bize Dünyada ve Ahirette İyilik Ver - 29/03/2013
Acaba biz beş vakit namaz kılarken, bizleri yaratan Cenab-ı Allah‘tan ne istiyoruz? Ona neler söylüyoruz? Bu ilk yazımızda, namazda son oturuşta okuduğumuz Rabbena Atina dualarının manalarını sizlere anlatmaya çalışacağım.
Karnelere Başka Bir Gözle Bakabilmek - 20/01/2012
Karnelere Başka Bir Gözle Bakabilmek
Şevval Ayında 6 gün oruç tutmak - 09/09/2011
Hz. Eyyüb el-Ensarî’den rivayetle Peygamber (s.a.s.) Efendimiz: "Bir kimse Ramazan ayı orucunu tutar ve ona ilaveten Şevval ayında altı gün oruç tutarsa bütün bir seneyi oruçla geçirmiş gibi olur" buyurmuştur.[1]
Ramazan Ayının Kazandırdıkları - 28/08/2011
Önemli olan Ramazan ayında kazandığımız güzel özellikleri, Ramazandan sonra da devam ettirmektedir. Unutmamalıyız ki, her günümüzü Cuma, her gecemizi Kadir, her ayımızı Ramazan yapmak bizim elimizdedir.
 Devamı
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat