• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam313
Toplam Ziyaret5181366
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

16. Cüz

16. RAMAZAN'DA KUR'AN'LA BULUŞMAK

(Her cüzden 3 temel konu) -

16. CÜZ (s. 300 - 320)-

Bu cüzde Kehf suresinin son kısmı, Meryem ve Taha surelerinin tamamı bulunmaktadır.

16. Cüzdeki temel konular:

a- Kehf suresinin son tarafında Zülkarneyn ve ilginç duvar inşası ile ilgili konu işlenmektedir.(18/83-98) Hadislerde de Kehf suresinin Cuma günü okunması tavsiye edilmekte (Hakim, 12/368 (hasen) ve deccal fitnesinden koruyacağı ifade edilmektedir (Müslim, Salatü’l-müsafirin, 275 (709)). Kehf suresinin gelecekteki fitnelerden koruması, onun manasının ve mesajlarının anlaşılması ile olabilir. Ashab-ı kehf ile imanlı bir GENÇLİK yetiştirilmesi, Hz. Musa-Hızır olayı ile kadere teslim olmak ve SABIR tavsiye edilmekte, Zülkarneyn kıssası ile TEKNOLOJİyi kullanmak tavsiye edilmektedir. İşte bu mesaj ile Müslümanlar gelecekte başarılı olurlar.

b-Meryem suresinde, DİRİLİŞ örnekleri adeta devam etmektedir.

(b1)-İhtiyarlık döneminde Hz. Zekeriya ile kısır hanımından mucizevi olarak bir çocuk doğması, Yahya olarak isimlendirilmesi,

(b2) -Bakire ve iffetli bir kız olan Meryem validemizden mucizevi olarak babasız bir çocuğun doğması ve İsa olarak isimlendirilmesi anlatılmaktadır. Hz. Yahya ve İsa, daha doğmadan isimleri konulan peygamberlerdendir.

(b3)- İhtiyarlık döneminde Hz. İbrahim ile kısır hanımından mucizevi olarak bir çocuk doğması, İshak olarak isimlendirilmesi,

(b4)- Hz. Musa döneminde Turu Sina (Sina dağında) diriliş ve (b5)-Hz. İdris’in göğe çekilmesi. (19/1-58) Surenin sonunda dirilişi inkar edenlerin Ahiretteki halleri anlatılır. (19/66-98).

c-Bu cüz Taha suresi ile tamamlanmaktadır. Sure, Kur’ân’ın misyonu olan doğruları hatırlatma (tezkire) mesajı ile başlamakta, Hz. Musa’nın hayatından bir kesit ile devam etmektedir. Burada Hz. Musa, Medyen başta olmak üzere, Mısır’daki uzun mücadelesi, firavunun zulmünden kurtulması ve sonraki dönemlerde yaşananlar, ümmetini eğitmek için sarf ettiği çaba ve emek teferruatlı bir şekilde anlatılmakta; adeta Mekke’deki Müslümanlara sabırla TEBLİĞE devam ederlerse başarılı olacakları ve zafere ulaşacakları mesajı verilmektedir. (20/1-100)

Rıfat Oral
Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi
Kuranı tanıyalım (16)

On altıncı cüz 

1. Bu cüzde Kehf Sûresinin ve devamı ve iki tane Sûre vardır. Meryem Sûresi ve Taha Sûresi 

2. Kehf Sûresinin son bölümünde (75-82) Hızır-Musa kıssasının Hikmetleri anlatılır. Son olarak doğu ve batı taraflarına giden Zülkarneyn kıssası (83-98) anlatılır. Kıssalar burda biter. 

Meryem Sûresi 

3. Sûre 98 ayettir. Mekke'de nazil olmuş ve ana konusu tevhiddir. 

4. 1-15 ayetler arasında Zekeriya peygamberin duasının kabul edilmesi anlatılır. Uzun Sûredir çocuk sahibi olmayı bekleyen Zekeriya peygamberin Yahya isminde bir çocuğu olur. Duadan ve Allah'tan ümit kesmemek lazım. 

5. 16-40 ayetler arasında Sûrenin de ismi olan Meryem'den bahseder. Mucizevi bir şekilde Hazreti İsa'ya hamile kalan ve onu doğurup halkının yanına gelmesi, halkın bu duruma karşı çıkması bunun üzerine Hazreti İsa’nın bebek iken konuşması anlatılır. 

6. 41-50 ayetler arasında Hazreti İbrahim'in, babasına nasihat etmesi anlatılır. Babasına şeytana tapmaması gerektiği, Rahman'ın merhametine sığınması gerektiğini söyler. Babası ise İbrahim'in kendisini terk etmesi aksi halde onu öldüreceğini söyler. 

7. 51-53 ayetleri arasında kısaca Musa'dan, 54-55 ayetler arasında İsmail'den, 56-56 ayetler arasında ise İdris peygamberden bahseder. Devamında ise bu peygamberlerden sonra gelen kuşağın önce namazı terk ettikleri, şehvetlerinin peşinden koştukları vurgulanır. 

8. 61-98 ayetler arasında ise tevhid içerikli ayetler geçer. Allah'ın çocuk sahibi olmadığı, noksanlıktan münezzeh olduğu, Allah'a eş koşanların ve ona çocuk ve acziyet isnat edenlerin büyük bir azap görecekleri anlatılır. 

9. Meryem Sûresinde Rahman kelimesinin çok defa zikredilmesi de dikkat çekicidir. 

Taha Sûresi 

10. Sûre 135 âyettir. Sûre yoğun olarak Hazreti Musa'dan bahseder. 

11. 2. Âyette Kuran'ın insanın bedbaht olması için nazil olmadığı geçer. 

12. 25-35 ayetler arasında hazreti Musa'nın duası geçer. Rabbim, kalbime genişlik ver. İşlerimi kolaylaştır. Dilimdeki bağı çöz.. 

13. 44. âyette hazreti Musa ve Harun'a firavuna gitmeleri, onunla konuşurken sert bir uslüp kullanmamaları vurgulanır. 

14. 56-76 ayetler arasında hazreti Musa ve sihirbazlar olayı anlatılır. Sihirbazlar Musa'nın sihir yapmadığını anladıkları için iman ederler. 

15. 77-99 ayetler arasında Musa'nın mucizevi olarak denizi yararak geçmesi, firavun ve askerlerinin denizde boğulması, İsrail oğullarına çölde nimetlerin hazır geldiği, Hazreti Musa'nın Tur dağına gidip Rabbinden vahiy alması, döndüğü zaman ise kavminin puta tapmaya başladığını görmesi, samiri isimli bir kişinin toplumu şirke bulaştırdığı için sürgün edildiği olaylar anlatılır. 

16. 100-115 ayetler arasında Allah teâlânın yüceliğinden bahsedilir. 

17. 116-123 ayetler arasında hazreti Adem'in yaratılış kıssası anlatılır. 

18. Allahın öğütlerine kulak asmayanların sıkıntılı bir hayat yaşayacakları 124, Kuranın emirlerine bir müddet uyup sonra onu terk edenlerin kıyamet günü kör olarak diriltilecekleri 125-127, imtihan gereği kendisine bir sürü mal mülk verilen kimseye imrenilmemesi gerektiği 131, ailene namazı emret ve bunda sabır göster emri 132, ve diğer uyarı ve tavsiyeler ile cüz biter.

Murat Padak
Şanlıurfa İbrahim Halilullah 
Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi 


CÜZ 16 - İnsanları Sapkınlığa ve Cehennem'e Götüren Nedir? [Nouman Ali Khan] [Türkçe Altyazılı]


 

Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat