• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam370
Toplam Ziyaret5181423
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Berat Gecesi Hutbesi-Mevlüt Özcan

MEVLÜT ÖZCAN

Berât Gecesi

Muhterem cemaat!

Yeryüzünde Müslümanların iki bayramı olduğu gibi, meleklerin de semâda iki bayramları vardır:

1- Berât gecesi.

2- Kadir gecesi.

İşte bugün akşam melekler âleminin semadaki bayramını mü’minlerin kurtuluşuna vesile olması dualarımızla kutluyacağız, inşaallah... Yani Pazartesi günü akşamı Berât gecesidir. Kameri aylardan Şaban’ın 15’inci gecesine Berât gecesi denir.

Berât borçtan, hastalıktan, suçtan ve cezadan kurtulmak mânâlarına gelen Berât’ın dinde mânâsı mü’minlerin günahlardan kurtuluşu ve arınmasıdır. Berât gecesinin kudsiyetine dair bazı ayet-i kerime ve hadis-i şerifler mevcuttur. Duhan sûresinin baş tarafında Kur’ân-ı Kerim’in dünya semasına topluca indirildiğine dair işaret vardır. Ayrıca kıblenin Mescid-i Aksa’dan Mescid-i Haram’a tahviline dair ayet-i kerime de bu tarihte inmiştir. Bunlardan başka bu gecede yaratıkların bir sene içindeki rızıklarına, zengin veya fakir, aziz veya zelil olacaklarına, yaşayıp yaşamayacaklarına dair Allah tarafından bilgi verileceği de beyan buyurulmuştur. Hz. Aişe (r.anha) validemizden rivayete göre Peygamber (s.a.v) Efendimiz bu gecenin çok mübarek bir gece olduğunu Müslümanların bu gecede affa mazhar olacaklarını ancak;

* Allah’a eş koşanların,

* Kin besleyenlerin,

* Yakınları ile ilgiyi kesenlerin,

* Hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların,

* Ana-babalarına karşı gelenlerin,

* Bilerek bir Müslümanı öldürenlerin,

* İçkiye düşkün olanların affedilmiyeceklerini haber vermiştir. Ayrıca bu gecede yapılacak tevbelerin kabul edileceği de müjdelenmiştir. Peygamber (s.a.v) Efendimiz buyuruyordu ki: “Allah-u Teâlâ Şaban ayının yarısı gecesinde (yani Berât gecesinde) dünya semasına gufran ve merhametle tecelli ederek, Kelb kabilesinin koyunlarındaki kılların sayısından daha çok kimsenin günahlarını mağfiret eder.“

Muhterem Cemaat!

Büyük hadiselere vesile olmuş günleri, geceleri ve ayları mana ve maksata uygun değerlendirmelidir. Bu kemale eremeyen mü’min kâmil değildir. Peki bu geceyi nasıl ihya edeceğiz? Sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Bir hadis-i şerifin meali şudur: “Şaban ayının yarısı gecesi-Berât gecesi oldu mu, o geceyi namaz kılarak geçirin, gündüzü de oruç tutun. Çünkü Allah o gece grup vakti dünya semasına tecelli eder ve şöyle buyurur: “Yok mu istiğfar eden onu affedeyim. Yok mu rızık isteyen ona rızık vereyim. Yok mu şunu isteyen bunu isteyen ona istediğini vereyim. ... diye ta sabaha kadar devam eder.”

Öyle ise ey Müslümanlar!

Günümüzün derdini ve bu müjdeyi dinledikten sonra geliniz hep beraber mukadderatımızın tayin olduğu, amellerimizin Rabbimize arzolunduğu şu mübarek gecede nefsimizin ve hayâtımızın muhasebesini yapalım. Bir yıllık kâr ve zararımızın bilânçosunu çıkaralım. Abid isek ibadetimizin, zahid isek zühdümüzün, günahkâr isek günahlarımızın, âlimsek ilmimizin, zengin isek milyonlarımızın, fakir isek sabrımızın, hayırsever isek yardımlarımızın Allah (c.c.) yanındaki değeri ve değmezi nedir ve ne değildir diye geliniz uzun uzun düşünelim, tefekkür edelim.

Hasılı Berâtı mânâ ve maksadına uygun olarak yaşayalım. Meselenin özü budur.

e- mail: mozcan@turk.net

 10.11.2000 Milli Gazete


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat