• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam334
Toplam Ziyaret5181387
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Karun ve Hazin Sonu

KARUN VE HAZİN SONU
Tarih: 2008-07-11

Kur'an'da geçmiş kavimlerin ibretlik hikayeleri var. "Doğrusu dil açısından hikaye demek de doğru değil ama belki ifade açısından daha başka bir tabir bulunmadığı içindir bu kıssalara hikaye denmesi".Hz. Musa'nın amca oğlu Karun'un ilginç hikáyesi de bu kurânî kıssalar arasında en üst perdeden ibretli yerini alır. . Ders vericidir. Eskimez yüzüyle çağlara hitap eder. Kapitalist ahlakın iç ve dış şımarıklıklarını bütün çıplaklığı ile görmek isteyenler için orta yere seriverir. Bu Kıssada Yüce Allah'ın bazen güç ve imkánları kötülere daha çok akıttığını görebileceğiniz gibi, paranın, gücün, iktidarın mümini nasıl sadeleştirğini, mütevazı ve alçak gönüllü yaptığını da göreceksiniz. Yüce Allah'ın eskimez imtihan metodudur insan oğlunu kadın ve para ile sınamak. İşte Karun'da ikincisi ile yani para ile sınanıyordu. Karun okadar çirkinleşmişti ki, adeta kendi kendine yeteceğine ve hatta yettiğine kanaat getirmeye başlamıştı. Karun kendi zatında kötü zenginin, şımarık ve çirkin kapitalizmin aynı zamanda Yüce Allah tarafındanda nasıl görüldüğünün en açık örneğini oynuyordu.

Kuran bu hikáyeyi en üst perdeden şöyle anlatır:"Karun, Musa'nın kavminden idi de, onlara karşı azgınlık etmişti.
Biz ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarlarını güçlü kuvvetli bir topluluk zor taşırdı. Kavmi ona demişti ki; şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez. Karun ise ?O (servet) bana ancak kendimdeki bilgi sayesinde verildi' demiştir.
Bilmiyor muydu ki? Allah, kendinden önceki nesillerden, ondan daha güçlü kimseleri helak etmişti. Günahkárlardan günahları sorulmaz. (Allah onların hepsini bilir.) Derken Karun, ihtişam içinde kavminin karşısına çıktı.
Dünya hayatını arzulayanlar, ?Keşke Karun'a verilenin benzeri bizim de olsaydı, hakikat şu ki, o çok büyük bir devlet sahibidir' dediler.
Kendilerine ilim verilmiş olanlar ise şöyle dediler: 'Yazıklar olsun size!
İman edip iyi işler yapanlara göre Allah'ın mükáfatı daha üstündür.
Ona da ancak sabredenler kavuşabilir.' Nihayet biz, onu da, sarayını da yerin dibine geçirdik. Artık Allah'a karşı kendisine yardım edecek avenesi olmadığı gibi o, kendini savunup kurtarabilecek kimselerden de değildir. Daha dün onun yerinde olmayı isteyenler, 'Demek ki Allah, kullarından dilediğine rızkı çok da, az da verir.
Şayet Allah bize lütufta bulunmuş olmasaydı, bizi de yerin dibine geçirirdi.
Demek ki inkárcılar, iflah olmazmış' demeye başladılar. (Kasas, 76-82)"

Karun, Hz. Musa'nın amcasının oğluydu.Cenabı Allah ayetlerde ifade buyurduğu mal ve zenginliği kendisine verdi. Mal ve çocuklarının çokluğuyla onlara karşı böbürlendi. Beni İsrail'e mensup müminler, kendisini dünya hayatından memnun olma ve malla övünme hususunda uyardılar. Kendisine, Allah'ın verdiği malla ahiret yurdunu gözetmesini söylediler.Mümin için gereken, dünya malını ahirette kendisine yararlı olan işlere yönlendirmesidir, yoksa dünya mal ve gücünü zulüm ve azgınlık için kullanmamak gerekir. İşte müminler, Karun'u böyle uyardılar. Karun, kavminin müminlerinin uyarılarından yararlanamadı. O şöyle iddia ediyordu: "Benim burada kazandıklarım, ticaretteki başarımın ürünüdür." Allah yokmuş gibi konuşuyordu. O Allah'ın kendisine bu zenginliğin yolunu açtığını, zenginliği verdiğini unutuyordu. Karun bu şatafat ve debdebe içinde kavminin huzuruna çıktığında; zayıf olan veya ahirete inanmayanlar, zenginlik ve lüks içinde yaşamak hususunda onun gibi olmayı arzu ettiler. Din önderleri, bu zayıf iradeli kişileri yönlendirmeye gayret ettiler. Daha dün Karun gibi olmaya çalışanlar pişman oldular, Allah'ın kendilerini Karun gibi azgınlık ve şımarıklık içinde bulunmaktan, imanın nimet ve rahmetiyle çıkarmış olduğuna şükrettiler. Sonunda beklenen oldu. Yüce Allah'ın koyduğu yasa işledi. Karun ve malı bir gecede yok oldu. Ne yel kaldı ne eser. Adeta hayret edenlere bir daha hayret et dercesine bir yok oluştu bu.

Evet, Karun bir dünyalık güç, kudret, para, sermaye vs'nin Allah tarafından nasıl bir anda yok edilebildiğine ait bir sembol. Benim Kur'anda ki, kıssalar konusunda esasen çok merak ettiğim konu "Ne oluyor?" veya "ne oluyordu" sualinin cevabı: Sahi, ne oluyordu da Kuran bizden önceki toplumların en elit ve üst tabakasındaki insanlarından sıklıkla haber veriyor.? Sizlerle paylaşmak istediğim bazı ilmi ihtimaller var;

Birincisi; Muhtemelen sokaktaki insanın bilmediği, bilemediği derin yerlerde birileri bazı fırıldaklar çeviriyor. Bunlar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek fırıldaklar. Allah Peygamberini bu fırıldaklara muttali yapıyor (Yani peygamberini bu fırıldak işlerden haberdar ediyor) ve yangın kulesinde nöbetçi olmanın sorumluluğuyla "yangın var!" diye bağırmasını emrediyor.

İkincisi; Esasında bugün olanın dünden farklı bir şey olmadığıdır diyerek, Kur'an "kontrollü gerginlik" dedikleri türden bir yöntem uyguluyor. Bunun için de şimdiye kadar kendisine verdiği ilahi mesaja saldıranları açık pozisyonda bırakıyor. Doğrusu hakkı ve hakikatleri görmek için çok farklı bir metot.

Üçüncüsü; veya bunların dışındaki ihtimaller? Sebebi hangisi olursa olsun veya kim olursa olsun Kur'an meşhur kıssaları ile, bu dünyanın "derin sismografisini" bütün çıplaklığı ile gözler önüne sererek, yeraltı dünyasının görüntüsünü bir fotoğraf sadakati içerisinde muhataplarına göstermektedir. Ama tabi ki, görene, görebilene,görmek isteyene, akladene. Unutmayın; Göz görmek içindir, kulak duymak içindir, akıl akletmek içindir, kalp tedebbür içindir, el hakkı tutup kaldırmak içindir. Yüce Allah azalarınızı yerinde kullanmanızı emrediyor.

Caner Akdemir
Kanada Türk Islam Merkezi
Din Görevlisi
Tel: 416-461-0917
canerakdemir13@hotmail.com
Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat