• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam75
Toplam Ziyaret5164735
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Gıybet ve Nemime'nin Zararları

GIYBET VE NEMİME’NİN ZARARLARI

 

AYET : HUCURAT SURESİ – 12. AYET

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيراً مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضاً أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ:

           MEALİ :

 

     “Ey inananlar! Zannın çoğundan sakının, zira zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin suçunu araştırmayın; kimse kimseyi çekiştirmesin; hangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır? Ondan tiksinirsiniz; Allah’tan sakının, şüphesiz Allah tevbeleri daima kabul edendir, acıyandır.”   (HUCURAT SURESİ – 12. AYET)

 

     Gıybet, bir Müslüman’ı duyduğu zaman hoşlanmayacağı bir şeyle anmaktır. Dini bakımdan bir zaruret yokken bir insanı kusuruyla anmak, gıybettir ve haramdır. Ahlak yönünden zayıf bulunan bir insanın, kıskandığı bir şahsı, halkın gözünden düşürmek için, onun vücudundaki veya soyundaki, giyinişindeki veya ahlakındaki kusurlarıyla çekiştirmesine GIYBET adı verilmiştir. Bu kötü davranış, nefse esaretin en çirkin bir örneği olmuştur.

     Ebu Hüreyre (RA)’ın rivayetinde Peygamberimiz (SAV),şöyle buyuruyor:

     “Gıybetin ne olduğunu bilir misiniz?” Ashap: “Allah ve Rasülü daha iyi bilendir.” dediler. Peygamber (SAV):“ Kardeşini hoşlanmayacağı bir şeyle anmandır.” buyurdular. Huzurunda olanlar tarafından: “Benim söylediğim şey kardeşimde mevcut olursa, gıybet olur mu? Görüşünüz nedir?” diye soruldu. Peygamberimiz (SAV): “Söylediğin şey onda olursa gıybet yapmış olursun. Şayet söylediğin şey onda bulunmazsa iftira etmiş olursun.” buyurdular.

     Bir kimsenin din kardeşinin adının başına, onun vücudundaki bir arızayı ifade eden kelimeleri ekleyerek anması gıybettir ve haramdır. Bir şahıs bir Müslüman’ı hoş olmayan sıfatlarla tavsif edecek olursa gıybet suçunu işlemiş olur. Bir kişi din kardeşini babasında bulunan bir kusurla anacak olursa gıybet işlemiş olur. Kişinin kendi ayıpları varken başkasının ayıbını araştırması ve hele o kusurları toplumun arasında yayması ayıpların en büyüğüdür.

     Ashab-ı Kiram’dan Abdullah B.Mesut şöyle demiştir: “Arkadaşlarımdan biri bana bir şey ulaştırdığı zaman, göğsüm kin ve düşmanlıktan selamette olduğu halde, ben onu size açıklamayı sevmem.”

     Hz Aişe (RA) rivayet ediyor: “Peygamber (SAV)’e: Safiyye’den şöyle şöyle olması sana yeter. Demiştim. Bunun üzerine Peygamberimiz (SAV): “Sen öyle bir kelime söyledin ki, denizin suyu ile karıştırılmış olsaydı, elbette onu bozardı.” buyurdu. 

     Hz Aişe (RA)’ın, Peygamber (SAV)’in hanımlarından Hz Safiye (RA)’ın boyunun kısalığını ifade etmesi üzerine Peygamberimiz (SAV), bu ikazı yapmıştır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Saat