• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam317
Toplam Ziyaret5181370
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Miracın Bize Bakan Yönü-Mevlüt Özcan

Müslümanlar her yıl Mirac ve diğer kandil gecelerinde merasimler düzenlemektedirler. Bu gecelerin dolayısıyla düzenlediğimiz merasimlerin hayatımız üzerindeki tesiri nedir? Müşkillerimizle ilgisi nedir? Her sene ihya etmemizin bize sağladığı fayda nedir, ne olmalıdır? Bugün bunları düşünmeye her zamandan daha çok ihtiyacımız var.

Peygamberlerin hayatlarında var olan her sahnenin, bizi ilgilendiren ve ders almamız gereken yönleri bulunmaktadır.

Son peygamber olan Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in risâleti evrensel olmasından dolayı hâl, hareket ve sözleri kıyamete kadar gelecek bütün insanları yakından ilgilendirir.

Efendimiz (S.A.V)'in Mekke döneminde cereyan eden Mirac'ın hemen öncesinde meydana gelen olayları günümüzle irtibatlandırmamız hepimizin ufkunu açar. O dönemde ilk Müslümanlara yapılan işkenceler dayanılmaz hâle gelince Efendimiz ashabına Habeşiştan'a gitmelerini tavsiye etmişti. Demişti ki:

"-Orada bir hükümdar var. Kimseye haksızlık yapmaz ve yaptırmaz. Allah (c.c) başka bir kapı açıncaya kadar oraya idin." Dolaylı da olsa Müslümanlar sınırdışı edilmişlerdi. Sığınacak bir "yer"leri vardı. Bugün Müslüman için böyle bir yer de yokdu.

Müşriklerin baskılarına rağmen Hz. Hamza, Hz. Ömer Müslüman olmuş, Kral Necaş Müslümanları bağrına basmıştı.

Sonra "genel boykot" ilan ettiler.

Yirmibirinci yüzyılda Müslümanlara aynı şer odaklarının vârisleri aynı metodları tatbik etmekte, üstelik, sözüm ona Müslüman devletleri de âlet olarak kullanmaktadırlar. Açlık, hastalık, yalnızlık, itilmişlik, işkence... Müslümanların hayatlarında sık sık karşılaştığı olaylar sıralamasında hâlâ yerini korumaktadır.

Efendimiz o sıkıntılı günlerinde iki büyük desteği olan amcası Ebu Talib'i ve Hz. Hatice anamızı kaybetti. Bu iki önemli desteği kaybeden Hz. Peygamber Efendimiz hüzünlü seneler geçiriyordu.

Günümüz Müslümanı da Osmanlı ve benzeri koruyuculardan yoksun kalınca başına mermiler, bombalar ve zehirli gazlar dökülmeye başladı.

Efendimiz tevhid bayrağına ikinci bir zemin aramak için Taif'e gitti. Neticeyi hepimiz biliyoruz.

Günümüzdeki mücahid ruhlu insanlar tevhid bayrağının dalgalanması için yaptığı çalışmalarından dolayı hakarete maruz kalıyorlar, mahkeme mahkeme süründürülmektedirler.

Böyle bir olaylar zincirinden sonra Mirac hadisesi gerçekleşti.

Biz Müslümanlar da dayanılması imkânsız sıkıntı ve ısdıraplarla yüzyüzeyiz. Bütün olumsuzluklarımıza rağmen Rabb'ımıza iltica ediyoruz; bizi Mirac'a yükseltip basiretimizi açmasını ardından da Medine dönemini başlatmasını niyaz ediyoruz. Sanki, hergün dozu artırılan zulümler böyle bir dönemin başlatıldığını müjdelemektedir. Zira, olmazları olduran O'dur...

 

.

e-mail: mozcan@turk.net

24 Ekim  2000 Salı Milli Gazete


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat