• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret5164727
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Mevlid Kandili

MEVLİD KANDİLİ

 

TEVBE SURESİ – 128. AYET

 

لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌعَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ:

       MEALİ :

 

     “Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.”      (TEVBE SURESİ – 128. AYET)

 

     Mevlid, Hz Peygamber (SAV)’in doğum günü, dünyaya geldiği tarih demektir. Doğumu âlemlere nur, huzur ve sükûn getiren Hz Muhammed (SAV)’in doğumundan önce dünyayı küfür bulutları kaplamış, zulüm ve dalaletin her çeşidi hüküm sürmekteydi. Mukaddes Mekke şehrinde, putları Allah’a eş koşanlar çöreklenmişti. Kâbe’nin içini ve dışını irili ufaklı putlarla doldurmuşlardı. İman mefkud, edep mecruh, zulüm memduh ve iffet paramparça olmuştu. En şerefli varlık olan, ahlaksızlığın envaını işlemekteydi.

     İnsanoğlunun fikri mefluç bir haldeydi. Ne mabudu bilen kalmış, ne mabede gelen vardı. Beşer, imandan yoksun olunca her türlü değerden mahrum hale gelmişti. Yaralı bir vicdanla kıvranan insan, yararlı bir iş göremez hale gelmişti. Kalbindeki merhamet süngerle silinmişçesine yok olmuş bulunuyordu. O derecede ki, masum kız çocuklarını diri diri toprağa gömme suçunu irtikâp eden anne-babaların sayısı hiç te az değildi.

     Beşeriyet bir kurtarıcı bekliyordu. O halaskar, Hz Âdem (AS)’ın heybetini, Hz Nuh (AS)’ın hilmini, Hz Eyyub (AS)’ın sabrını, Hz İbrahim (AS)’ın teslimiyetini, Hz İsmail (AS)’ın itaatini, Hz Yusuf (AS)’ın güzelliğini, Hz Musa (AS)’ın yed-i Beyzasını, Hz İsa (AS)’ın hayat iksiri gibi ruhlara cevvaliyet kazandıran nefesini şahsında toplayan EKMEL-ÜR RUSÜL olmalıydı. Allah’ın hudutsuz lütfu insanoğluna bir defa daha yetişmiş, insanlığın çilesi dolmuş ve Hz Muhammed (SAV) dünyaya gelmişti.

     Hz Peygamber (SAV) dünyaya geldiğinde, son derece sağlam bir bina olarak yapılmış bulunan İran Kisrası’nın sarayı çatlamış, yıllardır yanan ve kendisine tapılan ateş sönmüş, Save Gölü kurumuş, kurumuş durumda olan Semave Deresi taşmış ve daha birçok olağanüstü hadise meydana gelmişti.

     Peygamberlerin sonuncusu olan Hz Muhammed (SAV),Mekke-i Mükerreme’de Rebiul Evvel ayının 12.gününe tesadüf eden bir pazartesi günü dünyayı şereflendirdi. Tan yeri ağarmadan önce cihan nur-u Muhammedi ile aydınlandı. Hz Peygamber (SAV) dünyaya geldiğinde dedesi çok sevinmişti. Müstesna bir muhabbetle sevdiği oğlu Abdullah’ın genç yaşta vefatının acısını, bu nur topu gibi torunla gidermiş olacaktı.

     Abdülmuttalib, bir ziyafet tertip ederek Kureyş’in ileri gelenlerini davet etti. Misafirlerine torununun doğumunu haber verip ona MUHAMMED ismini koyduğunu açıkladı. Bu mübarek isim, o güne kadar Abdülmuttalib’in soyundaki bir kimseye verilmiş değildi. Bu ismi tercih edişinin sebebi sorulduğunda şu cevabı vermişti: “Onu gökte meleğin, yerde beşerin öveceğini umuyorum. Bu sebeple ona bu ismi verdim.”

     Hz Peygamber (SAV)’in en meşhur ismi Muhammed’dir. Bu mübarek isim Kur’an-ı Kerim’in dört ayrı suresinde zikredilmiştir: Ali-İmran 44, Ahzab 40,Muhammed 2, Fetih–29.ayetler.


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Saat