• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam307
Toplam Ziyaret5203289
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

4 Mahalleli Kasaba

4 Mahalleli Kasaba

Küçük bir kasabanın dört ayrı mahallesi varmış.

Birinci mahallede Evet ama'lar yaşıyormuş. Evet ama'lar ne yapılması gerektiğini bildiklerini düşünürlermiş.
İş yapma zamanı geldiğinde ise "evet, ama" diye cevaplarlarmış. Cevapları hep yanlış olurmuş. Suçu başkalarına atmakta da ustaymışlar.İkinci mahallede Yapacağım'lar yaşarmış. Ne yapacaklarını bilirlermiş. Kendilerini yapacakları şeye adım adım hazırlarlarmış, ama yapacakları sırada şanslarını kaçırdıklarının farkına varırlarmış. Bu mahallede insanların dizleri dövülmekten yara bere içindeymiş. Hayatı ertelememek için verdikleri kararı bile ertelerlermiş.Üçüncü mahallede yaşayan Keşkeci'lerin, hayatı algılama güçleri mükemmelmiş. Neyin yapılması gerektiğini daima en isabetli şekilde bilirlermiş ama, her şey olup bittikten sonra. Keşke'cilerin de başları hep kanarmış, duvarlara vurmaktan !Kasabanın en yeşil, en güzel evlerin olduğu dördüncü mahallesinde ise; İyi ki yaptım'lar otururmuş.

Keşkeci'ler bu mahallede yürüyüşe çıkar, etrafa hayranlıkla bakarlarmış. Yapacağım'lar Keşkeci'lerle birlikte bu mahallede yürüyüşe çıkmak ister ama, bir türlü fırsat bulamazlarmış. Evet ama'lar ise mahallenin güzelliğini görmek yerine, ağaçların gölgelerinin yeterince geniş olmadığından, güneşin daha erken saatte doğması gerektiğinden vs. şikayet ederlermiş.

İyi ki yaptım mahallesindeki insanların kusuru da,
 
beyinlerinde "mazeret üretme merkezlerinin" olmayışıymış!.

selam ve dua ile...
 
 
Not: Bu yazı beni çok etkiledi. Vaaz sitemize koydum. Vaaz edecek vaizlerimizin bu konuyu işleyip "Acaba biz bu 4 mahalleliden hangisine giriyoruz. Kaçıncı mahalledeniz" şeklinde soru sorup, camiye gelenleri düşündürebilir.
 
Vehbi Akşit - Site Sahibi

Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
Saat