• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam127
Toplam Ziyaret5184684
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Hac Farizası

HAC FARIZASI

·         İslam’ın beş şartından biri.Mali imkanı olanların ömürde bir defa yapmakla yükümlü oldukları bir vecibe. Hicretin 9. yılında farz olmuş,ilk yıl Peygamberimiz hacıların başında Hz Ebu Bekir’i görevlendirmiş, ikinci yıl kendisi gitmiş ve bu Peygamberimizin ilk ve son haccı olmuştur.

ولله علي الناس حج البيت من اسطاع اليه سبيلا

“Gitmeye gücü yetenlerin Kabe’yi ziyaret etmesi,Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır.” (Al-i iMran,97)

  • Meşhur Cibril hadisinde hac ibadeti de zikredilir.
  • Haccın sebebi Kabe’nin varlığıdır.

واذن في الناس بالحج يأتوكرجالا وعلي كل ضامر

“İnsanlar arasında haccı ilan et ki gerek yaya olarak ve gerekse nice uzak yoldan  develer üzerinde yorgun argın gelenler, kendilerine ait bir takım yararları görmeleri, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belli günlerde Allah’ın ismini anmaları (Kurban kesmeleri için) sana (Kabe’ye) gelsinler.” (22/Hac,27-28)  Ayette geçen yararlar, hem dünyevi hem uhrevidir. Dünyevi olanlar,insan üzerinde meydana getirdiği ahlaki tesirler, ve ticari kazançlar, uhrevi faydalar ise Allah’ın hoşnutluğu ve affıdır.

من حج لله فلم يرفث ولم يفسق رجع كيوم ولدته امه

“Kim Allah için hacceder de hac esnasında kötü sözlerden ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa annesinin onu doğurduğu günkü gibi (günahlarından arınmış olarak hacdan evine) döner” (Buhari,Hac,4)

                Hac için yola çıkarken herkesle helalleşilmeli, zira Allah kul haklarını helal etmiyor. Onu aranızda kendiniz halledin diyor.

Hac Kimlere Farzdır?  1-Müslüman olmak, 2-Akıl-baliğ olmak 3-Hür olmak,4-Haccın farz olduğunu bilmek ( Bu madde, gayr-i müslim beldede yaşayanlar için) 6-Aslı ihtiyaçlarından başka hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimlerini sağlayacak mala sahip olmak. 7-Hac yolculuğu için gerekli olan vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak, 8-Haccı yapabilecek zamana yetişmiş olmak.

Haccın Edasının Şartları: 1-Sağlıklı olmak,2-Hacca gitmesine engel bir şeyin olmaması(Hapiste olma vb)     3-Yol güvenliği, 4-Kadının mahreminin olmaması, Kocası ölmüş yada boşanmış olanın iddetinin bitmiş olması.

Haccın Farzlar: 1-İhram,2-Arafatta vakfe,3- Kabe’yi tavaf. Telbiye:

لبيك اللهم لبيك لبيك لاشريك لك لبيك

    ان الحمدوالنعمة لك والملك لا شريك لك

Manası: Allah’ım davetine isteyerek uydum,emrine amadeyim. Eşin ve ortağın yoktur. Sana yöneldim. Hamd senin,nimet senin, mülk de senindir. Eşin ve ortağın yoktur.  Bunu söylerken, Allah’ın da bize, “Cennet ve cemalullah nimetleriyle hoş geldin nimetlerime ey kulum, seni de dostluk makamına yükselttim, beni övmene karşılık ben de seni  övülmüş kullarım arasına kattım” dediğini duyumsamak gerekir.  Tahiru’l-Mevlevi Kabe’de ve Arafat’ta şöyle denilmesini önerir:

Eli boş gidilmez gidilen yere,

Rabbim ben boş gelmedim, suç getirdim,

Dağlar çekemezken o ağır yükü,

İki kaç sırtımla pek güç getirdim.

 Hacdaki Görevlerin Anlamları ve Faydaları

1-İnsanı arındırıyor ve hayatında yeni temiz bir sayfa açıyor.

2-İslam tarihinin başladığı değerli yerleri ve Peygamberimizin yaşadığı yerleri görmek insanın İslam’a olan bağlılığını ve din bilincini artırır

3-Dünya müslümanlarını bir araya getirir. Yıllık kongre işlevi görür. İslam ülkelerinin yetkilileri aralarında işbirliği ve problemlere çözüm yolları ararlar.

4-İhram giymek, arafat ve müzdelifede vakfe yapmak bir mahşer provası.   İhram aynı zamanda insanlar arasındaki statü farkını kaldırır. Allah huzurunda, doğuşta ve kulluk vazifesinde  herkesin eşit olduğunu ifade eder.

5-Farklı dil ve renkten olan insanları aynı gaye etrafında birleştirir. İslam kardeşliği duygusunu güçlendirir.

6-Safa ile merve arasındaki sa’y, a) Günahlardan kaçışı, b)Dünyada hem Allah’ın vereceği kısmeti aramayı hem de Allah’a koşmayı ifade eder. Yani İslam’ın dünya-ahiret dengesine önem veren bir din oluşunu ifade eder.  Aynı zamanda neslimizi ve geleceğimizi kurtarmak için de bir şeyler yapmak gerektiğini öğreniyoruz.

7-Şeytan taşlama bizi bir şekilde kandıran şeytana ve nefse  karşı isyan hareketidir.

8-Kabe’nin etrafında tavaf ederken Allah’ın kullarından istediği tevhidi ve birliği temsilen gerçekleştiriyoruz.

9-İHRAM: a) Kefenin simgesi, ölmeden evvel nefsi öldürme/terbiye etme çabası, b) İnsanın fıtratına,saf,temiz, arı duru haline dönme çabası , c) İnsanların Allah’ın huzurunda kulluk bakımından eşit olduğunu gösterir.

10-TAVAF: a)Dönerek var olma, ilahi rahmeti arama b) Ait olduğu yeri bilme, c) İtaat,bağlılık ve sadakatte kararlı olduğunu gösterme, d) Kalbi doğru istikamete sabitleme çabasıdır. Allah’ın durmamızı istediği noktada durursanız, kbir pusula gibi yön arayan kalbinizin ibresi tam isabetle kabeyi gösterecektir.

11-Hacda kurban; a) şükür, b) Fedakarlık, c) Nefsani arzuları boğazlama

·         Hacının haccının kabul olup olmadığı, gitmeden önce ve sonraki yaşantısında takva yönünden  meydana gelen gelişmeden belli olur.

 ·         Valizleri doldururken manevi kasayı doldurmaya daha çok önem vermek gerektiğini unutmamak gerekir.  Şair söyle der:

                Sanma ey hace ki, senden zer,ü sim isterler,

Yevme la yenfeu da kalbi selim isterler

Dönüşte hediye getiren Pakistanlı hacılara milli şairleri M.İkbal şöyle dermiş:

-Sağ olun eksik olmayın aslında gelirken şunları getirmiş olsanız biz bu ülkeyi yeniden kurarız:

“Resulüllah’ın yüce ahlakını,Hz Ebu Bekir’in sadakatini, Hz  Ömer’in adaletini,Hz Osman’ın güzel huyunu,Hz Ali’ nin ilmini ve kahramanlığını.

·         Medine ziyaret Mekke hem ziyaret hem ibadet yeri: Peygamberimiz (s.a.s); “Kim vefatımdan sonra beni ziyaret  ederse şefaatim ona vacip olur.” buyuruyor.

·         Nasıl ki ezan okununca namaz,Ramazan ayı girince oruç, senesi gelince zekat farz oluyor ve bunları anında ifa etmek gerekiyorsa hac ibadeti de gitme imkanı olduğu anda farz olur. Hac, sadece yaşlılara farz olan bir görev değildir.  Üzerine hac farz olduğu halde ha şimdi ha yarın derken hacca gitmeden ölen kimseler ahirete borçlu gitmektedirler.

Ø       Hac, doya doya ve duya duya yapılmalıdır. Kabe’de Allah’ın özel misafiri olduğunuzu, Arafat’ta, hem mahşeri, hem de veda hutbesinin okunduğu o tarihi anı, Hira mağarası önünde Kur’an’ın bize indirildiğini, hayal ediniz. Medine’de Peygamberimizin misafiri olduğunuzu  düşün, Medine’deki tarihi yerleri gezerken İslam tarihinin o müstesna gününü yaşıyormuş gibi hareket edin, Peygamberimiz ve sahabilerle hayalen konuşun.

Ø       Orada kusur arayan kimselerden olmayınız. Üç milyon insanın bulunduğu bir yerde bir takım aksaklıklar olabilir. Bu çok normaldir.

Ø       Cüneydi Bağdadi, ayaklarını Kabe’ye doğru uzatmış birini görüyor, içinden “Elimde yetki olsa bu adamı buradan kolundan tutup dışarı atarım” diyor. C.Bağdadi tavaf ederken adam Cüneyt’in omzuna dokunarak, “Sen buraya Bağdat’tan ibadet yapmaya mı geldin, yoksa insanların kusuruna araştırmaya mı? diyor.

Ø       Yine C. Bağdadi diyor ki: İlk gitmemde Kabe’yi gördüm, ikincisinde hem kabeyi hem de Allah’ı gördüm, üçüncüsünde sadece Allah’ı gördüm. Allah’ı dünya gözü ile kimse göremez, Allah’ı görüyormuşçasına ibadet etme hali olan ihsan makamına erdiğini anlatmak istiyor.

Ø       Bazı insanlar vardır, hep kusurlara, olumsuzluklara odaklanmıştır. Orada gördüğü Arapları eleştirir, buraya gelir cemaati, hocayı eleştirir. Böylelerinin kalbini bilmem ama, kafaları karışık bu kesişin.. Yunus Emre şöyle der:

Ø       Bir kez gönül yıktın ise, bu kıldığın namaz değil,

Yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil.

Yunus der ey hoca,  istersen var bin hacca

Hepisinden eyice, bir gönüle girmektir.

 Peygamberimiz Kabe’ye hitaben şöyle demiştir:

Ey Kabe, Ne kadar hoşsun, kokun ne kadar da güzel, şanın şerefin ne kadar da yüce! Ama canım elinde olan Allah’a yemin ederim ki, Allah nezdinde malıyla,canıyla kulluk eden mü’minin hurmeti, senin hurmetinden daha büyüktür. (İbn-i Mace,Fiten,2)

Bizler sizlerden sadece dua bekliyoruz. Kendiniz için, aileniz için, evladü iyal, dost ve akrabalarınız için, milletimiz ve vatanımız için ve bütün Müslüman ve mazlum inanlık için dua etmenizi istiyoruz.

Vekaletle Kurban kampanyası devam ediyor.

Pazar günü meydandan bu yıl hacca gidecek olan hacılarımızı yolcu edeceğiz. Sizlerden bu vesile ile helallik isteyecekler siz de dua taleplerinini ileteceksiniz.

www.mukadderhoca.tr.gg


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Saat