• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam282
Toplam Ziyaret5203264
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

SORULARLA KUTLU MİRAC OLAYI-Abdülaziz Hatip

SORULARLA KUTLU MİRAC OLAYI

11.09.2004

Abdülaziz Hatip

Mirac nedir? Yükselme aracı ve yükselmek anlamlarına gelen bu deyim, İslam'da Hz. Peygamber'in semalara yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi olayı için kullanılır. Yüce Allah'ın kudretinin en büyük ibret delillerinden olan Mirac mucizesini kavramak, aklın algılama kapasitesinden çok yüksektir. Allah, her şeye gücü yeten sonsuz kudret sahibidir. Dünyamızdan milyonlarca defa daha büyük sayısız yıldız ve gezegenleri şimşek hızıyla, boşlukta, birbirine çarpmadan ve karışıklığa meydan vermeden döndüren Yüce Allah'ın, huzuruna davet ettiği bir dostuna uzun gelecek hangi mesafe ve nurlu bedenine engel olacak hangi cisim düşünülebilir?

Ne zaman gerçekleşti? Hicretten bir yıl ya da on yedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi (bu gece) gerçekleşti.

İsrâ nedir? Mirac'ın birinci aşamasıdır. Bu aşamada Hz. Peygamber Mekke'deki Mescidü'l-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama (17/1), gece yürüyüşü anlamında "İsrâ" adını alır. Ayetten anlaşıldığına göre İsrâ, sadece ruhanî bir hadise değildir. Hz. Peygamber, bedeni ile birlikte Beyt-i Makdis'e götürülmüştür. İkinci aşamayı ise, Hz. Peygamber'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Hz. Peygamber'in hadislerinde ayrıntılı biçimde anlatılır.

İsrâ ve Mirac hadisesi sadece Hz. Peygamber'e bazı İlahî ibret delillerini göstermek için değil; O'nu bir delil olarak semâ ehline ve yüce varlıklara göstermek için de yapılmıştır.

Mirac nasıl cereyan etti? Hz. Peygamber, Kâbe'de Hatim denilen yerde yatarken Cebrail gelip göğsünü yardı, kalbini Zemzem suyu ile yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurdu. Adeta şimşek hızıyla yol alan Burak adlı araca bindirilerek önce Beytü'l-Makdis'e getirildi. Burada Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer bazı peygamberler tarafından karşılandı. Hz. Peygamber imam olarak diğer peygamberlere namaz kıldırdı.

Yükseliş nasıl gerçekleşti? Hz. Peygamber, Beytü'l-Makdis'te kurulan bir Mirac (İlâhi asansörle) ve yanında Cebrail olduğu halde göğe yükselmeye başladı. Göğün birinci katından başlayarak her katta sırayla Hz. Adem, Hz. İsa ve Yahya, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim ile görüştü. Yükseliş "Sidretü'l-Münteha" denilen bir sınır noktasına kadar sürdü. Cebrail, "Bir parmak ucu ileri geçecek olursam yanarım" diyerek orada kaldı. Hz. Peygamber, Refref adlı başka bir binekle yükselişini sürdürdü. Bu yükseliş sırasında Cennet ve nimetlerini, Cehennem ve azabını sembolik bazı görüntülerle müşahede etti. Sonunda Allah'ın huzuruna kabul edildi.

Hz. Peygamber, Rabb'iyle neler görüştü? Ümmetine günde 5 vakit namazın farz kılındığı bildirildi. "Peygamberlerden hiçbiri senden evvel Cennete girmeyecek, ümmetlerden hiçbiri de senin ümmetinden önce Cennete girmeyecektir" müjdesi verildi. Bakara Sûresi'nin son iki âyetinin Mirac'da iletildiğine dair rivayetler vardır. Bununla beraber o husûsi meclisteki konuşulanların, ortaya çıkan sır ve gerçeklerin detaylarını ancak Allah ve Peygamberi bilir.

Mirac olayına insanların tepkisi ne oldu? Hz. Peygamber o gecenin sabahında Mirac olayını anlattı. Olayı duyan müşrikler yoğun bir kampanyayla Hz. Peygamber'i alaya almaya başladılar. Bu, bazı Müslümanları da şüpheye düşürdü. Olayın gerçek olup olmadığını araştırmak isteyenler Beytü'l-Makdis'e ve Mekke'ye gelmekte olan bir kervana ve Beytü'l-Makdis'e ilişkin sorular sorarak Hz. Peygamber'i sınadılar. Verdiği bilgilerin doğruluğu Müslümanları şüpheden kurtardıysa da müşriklerin inatlarını kırmaya yetmedi. Bu olay vesilesiyle Hz. Ebu Bekir, Hz. Peygamber'ce "Sıddîk=Tüm benliğiyle doğrudan yana" lakabıyla onurlandırıldı. Hz. Ebu Bekir olayı kendisine anlatarak hâlâ inanmaya devam edip etmeyeceğini soran müşriklere "O söylüyorsa şüphesiz doğrudur" cevabını vermişti.

Olay tarihte nasıl anıldı? Mirac olayının gerçekleştiği gece Müslümanlarca Kadir Gecesinden sonra en kutlu gece sayılmış ve bu gecenin ibadetle ihyası gelenekleşmiştir. Osmanlılar döneminde, camiler kandillerle donatılır ve geceyi izleyen gün, cami ve tekkelerde Mirac olayını anlatan ve "Miraciye" adı verilen şiirler okunur, dinleyenlere ikramda bulunulurdu.

Tüm değerli okuyucularımın Mirac Kandilini kutluyorum.

Dünden Bugüne Tercüman


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
Saat