• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam403
Toplam Ziyaret5169184
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

6. Cüz/Nisa-Maide

RAMAZAN'DA KUR'AN'LA BULUŞMAK

(Her cüzden 3 temel konu) -

6. CÜZ-

Bu cüzde Nisa suresinin son tarafı ve Mâide suresinin ilk yarısı bulunmaktadır.

Buna göre cüzdeki temel konular:

a- Nisa suresinin ortalarındaki bazı ahkam konularından sonra bu cüzde de Yahudilerin ve Hristiyanların ahkam ile ilgili hataları sıralanır ve adeta Muhammed ümmetinin aynı hatalara düşmemeleri istenir: Yahudiler Peygamberlerine verdikleri sözde durmadılar, Kitaplarının hükmünü terk ettiler, Hz. Musa’dan sonra gelen Peygamberleri öldürmeye çalıştılar, suikastlar düzenlediler. Hristiyanlar da dinlerinde aşırı-uç yorumlar yaptılar, Allah’ın kulu ve peygamberi olan Hz. İsa’ya (haşa) “Tanrı’nın oğlu” dediler.

b- Maide suresinin baş tarafında ise; helal ve haram konuları özetlenmektedir. Meselâ, behiymetü’l-enam denilen (davar, sığır ve deve cinsi) hayvanlar helal, ihramda kara avı yapmak haramdır. Allah’ın yeryüzündeki sembollerine (Meselâ, Kâbe tevhidin sembolü, kurban Allah’a yakınlığın sembolü), ayrıca savaşın haram olduğu aylara karşı saygılı olmak, onların kutsallığına halel getirmemek gerekir. Leş, akıcı kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına (mesela putlar adına) kesilen hayvanların eti haramdır. Eti yenen hayvanlar bir yerden düşerek, boğularak, boğazlanarak ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanarak ölmesi durumunda bunların etleri de haramdır (ölmeden önce yetişip kesilen helaldir). Eğitimli av hayvanın tuttuklarını yemek helaldir. Hayvanı avın üzerine gönderirken besmele çekmek gerekir. Ehl-i kitabın kestikleri helaldir, onların kadınları ile evlenmek caizdir.

c- Maide suresinin sonraki bölümlerinde ise, bazı ahkam konuları açıklanmaktadır. Abdest, gusül, teyemmüm (5/6),şahitlik, cihad, kısas ve irtidat gibi. Ayrıca bu gibi iman, ibadet ve adalet gibi hükümleri terk eden önceki ümmetlerin sapmaları aktarılır, bu sapmaların sonunda Allah’ın gazabına ve lanetine uğradıkları gerçeği hatırlatılır.

Rıfat Oral
Din İşleri Yüksek Kurulu ÜyesiRıfat Oral - Kur'an'la Buluşmak - Maide Suresi (Özeti, Temel Mesajı ve Sırları)

Kuranı tanıyalım 


Altıncı cüz 

1. Altıncı cüz Nisa Suresi 148 - 176 ve Maide Suresi 82. ayetler arasıdır. 
2. Nisa Suresi 148-175. ayetler arasında ehli kitaptan bahseder. Yahudilerin işlediği günahlar ve hıristiyanların teslis inancı üzerinde durulur. 
3. Nisa Suresi 176. ayet mirastan bahseder ve sure biter. 

Maide Suresi 
4. Maide, üzeri kurulmuş yemek sofrası demektir. Havarilerin hazreti İsa'dan gökten bir sofra istemeleri nedeniyle ayetler nazil olmuş ve surenin ismi olarak kabul edilmiştir. 
5. Sure içerisinde yiyeceklerle ilgili haram ve helaller göze çarpmaktadır. Ayrıca ehli kitaptan bahseden bir çok âyet de surede yerini almıştır. 
6. 3-5 ayetler arasında yenilmesi haram ve helal olan etlerden söz edilmiştir. 
7. Altıncı âyette abdest ve teyemmümden bahseder. 
8. 12 - 26 ayetler arasında ehli kitaba uyarılar yapılmaktadır. Yahudi ve hıristiyanların bazı asılsız iddialarına da cevap verilmiştir. 
9. 27-31 ayetler arasında hazreti Adem'in oğulları Habil ve Kabilden bahsedilir. 
10. 32. âyette bir kişiyi öldürmenin tüm insanlığı öldürmek olduğu kabul edilmiştir. 
11. 33 - 39 ayetler arasında eşkıyanın ve hırsızlık suçunun cezası tespit edilmiştir. 
12. 41 - 82 ayetler arasında ehli kitabın iki yüzlülüğü, ayetleri tahrif etmeleri, namaz ile alay etmeleri, Allahı cimrilikle itham etmeleri, hıristiyanların Meryeme ve İsa'ya tapmaları, Yahudilerin hıristiyanlardan daha tehlikeli oldukları anlatılmıştır.

Murat Padak
Şanlıurfa İbrahim Halilullah 
Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi 


CÜZ 6 - Allah'ın Sevgi ve Merhametinden Ümidinizi Kesmeyin [Nouman Ali Khan] [Türkçe Altyazılı]

 

Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Saat