• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam334
Toplam Ziyaret5181387
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Recep-Şaban-Ramazan

Ö M E R      E K İ N C İ

ŞÜKÜR KAVUŞTURANA

DOKUZ AYIN SULTANLARI: (Recep, Şaban, Ramazan) 

 

İslam dünyası olarak her ne kadar buhranlı günler yaşasak da üç ayların manevi lezzetiyle ve kutlu kandil gecelerinin gönüllere iksir olduğu Recep, Şaban ve Ramazan’ı kana kana yudumlamaya başlandık.

Kâinatın Serveri’nin dualarıyla şereflenmiş olan bu aylar maneviyatın zirvelere ulaştığı, ilahi rahmet ve feyiz aylarıdır. Bu aylar müminlerin cismen ve ruhen bayram ettiği ve adeta yeniden doğduğu, temizlenmesine vesile olan muhteşem nurlu aylardır. Bu aylarda Ezan Bilal ile seslenir sanki ruhlarımıza. Bu aylarda yemekler bir başka lezzettedir ve bu aylarda insanlar meleklerle yarıştadır adeta hatta bir adım öndedir.

Kâinatın Efendisi (s.a.v) “Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ümmetimindir” buyurmuştur. İdrak ettiğimiz Recep ayı hürmet, Şaban hizmet, Ramazanda nimet ayıdır diye buyurmuşlar ve biz de Recep’te hürmeti Şaban’da hizmeti unutmamalıyız ki Ramazanda nimetlere ulaşalım. Ve kısaca Recep, Şaban, Ramazan:

        Recep Ayı

Recep Ayına Allah’ın Ayı neden denilmiştir hikmeti nedir?

Efendimiz buyurmuş ki:

“Çünkü bu ayda rahmet, mağfiret boldur. Bu ayda Allah (c.c.) peygamberlerin tövbelerini kabul etmiştir. Ve bu ayda peygamberlerini düşmanlarından korumuştur”. Bu ayda Regaip Kandili bu ayın ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesiydi ve idrak ettik elhamdülillah. Sevgili Peygamberimiz bu ayda Cenab-ı Hakkın huzuruna ruhen ve cismen varmıştır ve Recep ayının yirmi altısını yirmi yedisine bağlayan gecedir. Ebedi hayatımızı ilgilendiren hediyelerle bu gecede yani Miraç Kandili’nde müjdelenmiştir

          Şaban Ayı

Peygamberimiz s.a.v Ramazanın dışında en çok bu ayda oruç tutarmış ve şöyle buyurmuş:

“Şaban ayı Recep ile Ramazan arasında insanların gafil bulunduğu ve amellerin Allaha yükseldiği aydır. Ben de amelimin oruçlu olduğum halde yükselmesini seviyorum.” Şaban ayının ondördünü, onbeşine bağlayan gece Beraat Kandili’dir. Efendimiz yine buyurmuş: “Allah Teala bu gecede ümmetime Kelboğulları Kabilesi’nin koyunlarının kılları sayısınca rahmet eder. Ve onbeşinci gecede geceyi ibadetle geçirin.” Allah Teala bizim kavrayamayacağımız bir şekilde dünya semasına iner ve güneş doğana kadar ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, ona mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. Bir derde müptela olan yok mu,  ona afiyet vereyim.’ Buyurur.

        Ramazan Ayı

Ve “Onbir Ayın Sultanı” evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise Cehennem azabından kurtuluş olan bu muhteşem “Ayların Sultanı”na ne yazsak az gelir. Bu ayda yapılan bir farzın diğer ayların yetmiş katı olduğu söylenir. En önemlisi de bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi bu ayda gizlidir. Kuran-ı Kerim bu ayda inmiştir, oruç bu aya has olarak farz kılınmıştır. Dualarımız sinemizi köz ederek ve Filistin’de ,Çeçenya’da,Kenya’da,Irak’ta,Doğu Türkistan’da ve güneşin doğup battığı tüm coğrafyadaki kardeşlerimizi unutmayacak ve bu duaların kabul olduğu mübarek gecelerde göz yaşlarımızla onlara soluk olacağız inşallah ki Efendimizin “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.”emrini hiç mi hiç aklımızdan çıkarmayacağız.

Özetleyecek olursak maneviyat zirvelerinin yaşandığı üç ayları saygı hürmet ve şanına layık geçirmeliyiz. Nefsimizi aynaya çıkarıp, çirkinliklerini görüp ve bu rahmet, mağfiret aylarında yeniden doğmalıyız ki bir daha elimize geçmeyebilir. Ya Rabbim Üç Ayları rızana uygun yaşamayı nasip et ve tüm İslam Âlemi’nin Sahabe idraki ile yaşamasını nasip eyle diyor;

Ve iki cihan Serveri’nin buyurduğunu tekrarlayarak bitiriyorum:

 Allahım! Receb'i ve Şâban'ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan'a ulaştır. ÂMİN!

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat