• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret5135356
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Muharrem Ayı ve Aşure Mesajı-Şükrü Özbuğday Konya Müftüsü

17 Aralık 2009 Perşembe günü Kamerî takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının 1. günü dolayısıyla Hicri Yılbaşıdır. 26 Aralık 2009 Cumartesi günü ise Aşûra günüdür.
 
Dini kültürümüzde bazı zamanlar diğerlerine göre daha kutsal ve kıymetlidir. Bunlardan biri de içerisinde bulunduğumuz Muharrem ayıdır. Muharrem Kamerî yılın ilk ayıdır. Bunun 10. gününe de “Aşûra” günü denmektedir. Kur’an-ı Kerim’de ve Hz. Peygamber’in hadislerinde bu ayın kutsiyetine işaret buyurulmuştur. Tevbe Sûresi’nin 36. âyetinde şöyle buyurulmaktadır. “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin...”
“Muhakkak zaman Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Sene oniki aydır. Onlardan dördü haram aylarıdır. Bunlardan üçü peşpeşedir: Zilkade, Zilhicce, Muharrem, bir de Cemâziyel-âhir ile Şaban ayları arasında olan ve Mudar Kabilesi’nin ayı Recep’tir.” (Buhârî, Ehâdî, 5, Tevhid, 24; Müslim, Kasâme, 29; Ebû Dâvud, Menâsik, 67; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/37, 73.)
 
Aşûra çeşitli din ve mezheplerin önem verdiği Kamerî ayların ilki olan Muharrem'in onuncu günüdür. Aşûra, on sayısı ile ilgili "aşr" veya " aşır" kökünden türemiş Arapça bir kelime olduğu kabul edilir.
Aşûra 'nın menşei hakkında iki görüş bulunmaktadır:
Hz Musa ve Kavminin Firavun'un zulmünden kurtulduğu için Yahudilerin oruç tutmakla mükellef oldukları bir gündür. Bu görüşü, aşûra'nın kaynağını Yahudi geleneğine bağlayan müsteşrikler benimsemektedir.
Hz Nuh'tan itibaren bütün Sami dinlerde mevcut olan ve cahiliye devri Arapları arasında da Hz İbrahim'den beri önemli görülüp oruç tutulan bir gündür. Bu görüş Hz. Aişe ve Abdullah b. Ömer'in rivayetine dayanır. Hz. Âişe'den nakledilen şu hadisten, Allah Resulü'nün Mekke döneminde de aşûre orucu tuttuğu anlaşılır: "Cahiliye devrinde Kureyş, Âşûre gününde oruç tutardı. Hicretten önce Hz. Peygamber de aşûre orucu tutardı. Medine'ye hicret ettikten sonra bu oruca devam etti. Ashabına da tutmalarını emretti. Ertesi yıl, Ramazan orucu farz kılınınca, aşûre günü orucunu bıraktı, isteyen bu orucu tuttu, dileyen de bıraktı." (Buhârî, Savm, 69; Tecrîd-i Sarîh, VI, 307, 308).
Hz. Peygamber Medîne'ye geldiği zaman Yahudiler'in Âşûre günü oruç tuttuklarını gördü ve bunun ne orucu olduğunu sordu. Cevap olarak şöyle dediler: "Bugün, iyi bir gündür. Allah, İsrailoğulları'nı Firavun'un zulmünden bugün kurtarmıştır. Hz Musa (a.s.) Allah'a şükür için bugünde oruç tutmuştur. Biz de tutarız dediler. Hz. Peygamber de, "Biz Musa'nın sünnetine sizden daha yakınız, dedi ve o gün oruç tuttu ve ashabına da tutmalarını emir buyurdu.” (Buhârî, Savm, 69; Tecrîd-i Sarih, VI, 308, 309)
İslâm'ın başlangıcındaki hükmü konusunda, Ebû Hanîfe'nin vacip demesine karşın İmam Şâfiî başta olmak üzere İslâm bilginleri aşûre orucunun vacip değil sünnet olduğunda görüş birliği etmişlerdir. Ancak, Ramazan orucu farz kılındıktan sonra, bu oruç müstehap olmuştur. Bununla birlikte sadece bu günde oruç tutulması uygun görülmemiş, Muharrem'in 9,10 veya 10,11'nci günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.
Yeni Hicri Yılın, Muharrem ayının ve Aşûre gününün milletimiz, memleketimiz ve bütün Müslümanlar hakkında hayırlara vesile olmasını Cenabı Hak'tan niyaz ederim.Şükrü ÖZBUĞDAY
Konya İl Müftüsü
 

Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.439832.5698
Euro34.502534.6407
Saat