• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret5184668
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Namaz - Caner Akdemir

NAMAZ
Tarih: 2008-10-17

Bütün semavi kaynaklı dinler de, Yüce yaratıcı Allah (c.c)'ın kudreti karşısında boyun eğmek ve kutsal ile bağlantı kurmak temeli üzerine kurulur ve her dinde bunu sağlamak üzere öngörülen merasimler bulunur. İşte semavi dinlerin sonu kemal şeklini aldığı İslam dininde yüce yaratıcı Allah'a yaklaşmanın yolu, O'na yükselmenin basamağı anlamındaki en önemli ibadet, namaz ibadetidir.

Bu özelliğinden dolayı namaz diğer bütün ibadetlerin özü ve özeti sayılmıştır. Nitekim Hz. Peygamber bir hadislerinde, "Namaz dinin direğidir (Tirmizi, "İman", 8; Müsned, V, 231, 237) buyurmuş, secdeyi de kulun Allah'a en yakın olduğu hal olarak nitelendirmiştir. (Müslim, "Salat", 215; Nesai, "Mevákit", 35)

Kelime-i şehadetten sonra İslam'ın en önemli farzı olan namaz, günde beş ayrı zaman diliminde olmak üzere kadın erkek her Müslüman için bir görevdir. Esasen namaz ibadetinin hiçbir amaç ve hikmeti olmasa bile, diğer ibadetlerde olduğu gibi, namaz ibadeti sırf inanılan dinin bir gereği, yüce yaratıcının bir emri olduğu için yerine getirilmelidir. Namaz kılan kimse, Cenab-ı Allah'ın kudret ve kuvvetini, azabını, rahmetini hayaline nakşederek nefsini her türlü fenalıktan, hatalardan, suçlardan alıkoymaktadır. Allah düşüncesi ve kalbi Allah'a bağlama, insanı her türlü fenalıktan alıkoyar. Namaz da Allah'ı sürekli hatırlamanın en büyük vesilesidir. Nitekim ayette, "Beni hatırlamak/anmak için namaz kıl" (Táhá 20/14) buyurulmaktadır.

Namaz emrini Allahü Teala'nın yeryüzüne melek aracılığıyla göndermeyip Miraç gecesi Hz. Peygamber, huzuruna çıktığında ona tebliğ etmesi de (Buhári, "Salát" 1; Müslim, "İman" 263) bu ibadetin Müslüman'ın dini ve ruhani hayatı açısından önem ve anlamını göstermektedir. Bu sebeple de "Namaz müminin miracıdır" denilmiş, ümmetin namazla ilgili olarak ortak bilinç ve değerlendirmesi adeta bu cümleyle özetlenmiştir.

Namaz, belli eylemler ve özel rükünler ile yüce Allah'a kulluk etmektir. Namazın dış görünüşü birtakım şekiller ve zikirden ibret ise de, içerisi ve gerçek mahiyeti, yüce yaratıcıya yakarmak, O'nunla konuşmak, O'na yakınlaşmak ve O'nu müşahede etmektir. Bu özelliğinden dolayı, yani yüce yaratıcı ile teklifsiz, aracısız buluşma ve konuşma anlamına gelişinden dolayı, namaz ilahi bir lütuf olarak kabul edilmiştir.

Namazı terk etmek, kılmamak büyük günahtır. Peygamberimiz, kıyamet gününde hesabı sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirmiştir. (Tirmizi, "Salát" 188)


Caner Akdemir
Kanada Türk Islam Merkezi
Din Görevlisi
Tel: 416-461-0917
canerakdemir13@hotmail.com

Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Saat