• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam271
Toplam Ziyaret5203253
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Rıfat Oral-Takdim-Kur'an'la Buluşmak

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN. 

Ramazan ayı Kur'an ayıdır.

Ramazan'da Kur'an'la Buluşmak(Her cüzden 3 temel konu) başlığı altında her gün bir cüz üzerinde anlama çalışması yapıyoruz.

Bunu facedeki adresim üzerinden sizlerle paylaşıyordum. Duyarlı hocalarımız camilerde her gün okunan mukabele programında o günkü cüzü okuduktan sonra cemaate o cüzdeki 3 temel konu hakkında bilgi vermektedirler. Olumlu sonuçlarını, teşekkür ve takdirlerini alıyoruz.

Dün teravih namazı için gittiğim bir camide gördüğüm şey beni çok sevindirdi. Her gün paylaştığımız Kuran cüzü ile ilgili bilgileri yazıcıdan çıkartıp Kur'an'la Buluşmak panosuna asılmış.Her cüz bir sayfada olacak şekilde olan bu uygulama sonunda Camiye gelen cemaat rahat bir şekilde okumakta, Kur'an'la buluşmaktadır.
Bu şekilde Kur'an bize faydalı olmaktadır. Kur'an her gün gündem oluşturmaktadır. Keşke her camide böyle bir Kur'an'la Buluşmak panosu olsa ve bu bilgiler orada paylaşılsa.. Kur'an'ın bütünlüğündeki temel konular anlaşılsa, bize rehber olsa ve bizi hidayete erdirse.
Elif. Lam. Mim. Bu kitap hiç şüphesiz takva sahiplerine (sorumluluk bilinci taşıyanlara) rehberlik eder/ hidayete erdirir... Kur'an bilgilerini başkaları ile paylaşanlara ve tebliğ edenlere teşekkür ediyorum.

Selam, dua ve muhabbet ile..

Rıfat ORAL
Diyanet İşleri Başkanlığı
Din İşleri Yüksek Kurulu ÜyesiRIFAT ORAL HOCAMIZI YAKINDAN TANIYALIM
Rifat ORAL
Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi
 
1962'de Konya'da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Konya'da tamamladı. 1986 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi.

1993 yılında Konya Selçuk İhtisas Eğitim Merkezinden başarıyla mezun oldu. Aynı yıl Eğitim Merkezine asistan olarak seçildi. Asistanlık döneminden sonra Arapça ve İslam Hukuku sahasında öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1996 yılında MEB bursu ile Ürdün'e giderek, Ürdün Üniversitesi Dil Merkezinde pratik Arapça eğitimi gördü. Hüseyin Küçükkalay, Nurettin Boyacılar, Mehmet Savaş gibi birçok âlimden ders ve icazet aldı. Yurtdışında Salah el-Halidi, Fadl Abbas, Abdülaziz ed-Duri, Şuaybü'l-Arnavud, Fethi Düreyni gibi âlimlerin ders halkalarına katıldı.

Konya Hacı Veyiszade Camii'nde 4 mezhebe göre fıkıh dersleri yaptı. Bir sivil toplum kuruluşunda 'Kur'an ve Genel Yapısı' ile ilgili seminerler verdi. Yurt içinde ve yurt dışındaki Helal Gıda panellerine ve konferanslarına katıldı. Şu anda, TSE'nin Helal Gıda Akademik Kurulunda bulunmaktadır.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora verildi.(Haberin ayrıntıları için resme tıklayınız)

Halen Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından düzenlenen, Sırçalı Medrese (Daru'l-Fıkıh) derslerinde el-Menar (Fıkıh Usulü) okutmaktadır. Uzun süre Selçuk Dinî Yüksek İhtisas Merkezinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Birçok bilimsel dergide yayımlanan makaleleri yanında, Arapça ve Türkçe eserleri de bulunan Oral, evli ve iki çocuk babası olup Arapça, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Rıfat Oral Selçuk Dinî Yüksek İhtisas Merkezi'nde öğretim görevlisi olarak görevli iken, 28.08.2015 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçildi.
 
Uzmanlık Alanı:

Din İşleri Yüksek Kurulu sayfasındaki linki
Rıfat ORAL Hocamızın Kur'anla Buluşmak Video Çalışmasının ilk bölümü olan Meal Okumada YöntemRıfat Oral - Kur'an'la Buluşmak 1 - A
(Meal Okumada Yöntem - 1)Rıfat Oral - Kur'an'la Buluşmak 1 - B
(Meal Okumada Yöntem - 2)
Rıfat Oral - Kur'an'la Buluşmak 1 - C
(Meal Okumada Yöntem - 3)


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
Saat