• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam272
Toplam Ziyaret5203254
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Adalet

 

ADALET   

Adalet; düzeltmek, doğru yola yönelmek, eşit ve dengeli olmak, tartmak, hakkaniyete uygun bir iş yapmak anlamlarına gelir.  Düzgün ve usulüne uygun olmayan şeye cevr (haksızlık,eziyet) denir.

Zulmün zıddı olarak adalet, bir şeyi ait olduğu yere koymak, hakkını vermek, eşit ve denk davranmak anlamındadır

Kur�an�da geçen kıst kelimesi de adaletin anlamını ve mahiyetini tamamlayan kelimelerdendir. Kıst; kast,istikamet, vasat, nasip, hisse, mizan, gibi anlamlara gelir .Kıst adaleti, ehliyet ve liyakata riayet ederek görevlendirme ve ödüllendirmektir.

Adaletin zıddı zulümdür. Azgınlık, zorbalık, sapkınlık da zulmün anlamdaşlarındandır.

2/143: Sizi mutedil bir ümmet kıldık:Bu ayette geçen �vasat�  kelimesi aynı zamanda adalet şeklinde de anlaşılmıştır. Yani İslam ümmeti adaletli bir toplumdur. Değilse de  böyle olmalıdır.  Bu ümmetin en önemli özelliklerinden. İnsanın kendi yaşam tarzında adalet, her işte dengeli ve ölçülü olmasıdır.  Kendi yaşamında dengeli ve adil olmayanlar, başkalarıyla olan ilişkilerinde de adaletli olamazlar..

Kişinin kendine karşı adil oluşu: İnsani haysiyeti koruyan ve saygın bir kişiliği temsil eden bir bir şahsiyete sahip olması, kendisini olduğundan fazla yüksek ve düşük görmemesi, dengeli beslenmesi, birer ilahi emanet olan bedenini lüzumsuz yer ve zamanlarda yıpratmaması, zamanını boşa harcamaması, düzgün ve dengeli bir yaşam sürmesi şeklinde olur.

İnsanlarla olan ilişkilerde adalet: Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmama, birini olduğundan fazla yüceltmeme yada alçaltmama, aldatmama, yanıltmama, malına zarar vermeme,insaflı olma vs

Adalet mülkün temelidir. Adaletin olmadığı yerde ihkak-ı hak başlar. Mafyalar türer. Düzen bozulur, toplum felakete doğru sürüklenir.

 58/4 �Allah size emaneti ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.�  Bu ayette emredilen adaletin anlamı çok geniştir: Başkalarının hak ve hürriyetlerine saygılı olmada,ticarette, insanları idare etmede, sevgi ve dostlukta  vs. Adalet yalnızca mahkemelerden dağıtılmaz ve mahkemelerden beklenemez. Adalet her yere hakim olursa mahkemenin işleri kolaylaşır. Mahkemede doğru şahitlik yaparak adaletin tesisine yardımcı olmak da en önemli insani ve İslami görevlimizdendir.  İslam hukuku adaletin tesisi için her önüne gelenin şahitliğini muteber saymamış, şahitliği makbul ve muteber olan kimselerin nitelikleri üzerinde de önemle durmuştur.

            �Ey iman edenler! Adaletli şahitler olarak, Allah için hakkı ayakta tutanlar olun. Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletten ayırmasın.� (5/Maide,8) �Kendiniz,anne babanız ve akrabalarınızın  aleyhine bile olsa doğru şahitlik yapın.�4/135

Namaz dinin direği, adalet toplumun. Namaz ferdin ibadeti, adalet toplumun.

            Adaletin İşleyişi:  a) Tarafsız almalı, b) Güçlünün değil haklının yanında olmalı,c) Somut delillere göre hüküm vermeli,şüphe,tahmin,öngörü ya adalette yer yoktur. d) Gecikmemeli, e)Verilen hüküm işlenen suca denk olmalı f) Vicdani olmalı

Hz Ömer�in özel konuya geçince mumunu değiştirmesi olayı

Veda Hutbesindeki evrensel hukuk prensiplerinin şifahi olarak izahı

Dr. Mukadder Arif YÜKSELYorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
Saat