• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret5164731
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Mi'raç Kandili-Necati Tayyar Taş

BU gece Mi'raç Kandili. Kadir gecesinden sonra en mübarek gecedir bu gece. Bundan 1384 sene önce, sessiz ve sakin bir gece, bulutsuz bir gökyüzü, ışıl ışıl yıldızlar, dolunayın huzme huzme şualarıyla parlayan sahranın kumları, yalçın dağların selam duran yamaçları, kıvrım kıvrım yolların uzandığı derin vadiler, kıpır kıpır sürüngenler, küme küme makiler ve süratini belirtmek için anlamı şimşek olan Burak ismindeki bir binitle Mekke'den Kudüs'e müteveccihen yola koyulan ezel ve ebed peygamber Hz. Muhammed... Selam O'na, salat O'na... Misli görülmemiş, işitilmemiş, hiç bin faniye nasip olmamış bu muazzez yolculuğun adına Kur'an ifadesiyle İsra denir:
Bir gecede, kendisine ayetlerden bir kısmını gösterelim diye, kulu Muhammed'i Mescid-i Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah, noksan sıfatlardan münezzehtir (17/ 1).
Bu ayette can alıcı bir kelime vardır ki, o da kulu kelimesidir. Demek ki asıl olan kul olmaktır. Peygamberler de zaten kullardan seçilmiyor mu? Kul olmak, yalnız Allah'a kul olmak, O'ndan başkalarına kul olmamak, kul olmanın kadir ve kıymetini bilmek, kulluğun şuuruna ermek, kul olmanın şartlarını yerine getirmek, kulluk erdemine gölge düşürmemek, onu zedelememek, günahlarla, isyanlarla eskitmemek, pörsütmemek, kul olmanın izzetini zillete dönüştürmemek... Ve böylece, melekleşmek, melek ne kelime, meleklerin bile gıpta ettiği kul olmak kul... Kul olan Hz. Muhammed işte bunun için insanlara, cinlere ve meleklere İmam oldu. Yoksa yüce Allah, peygamberlerini topraktan yaratılan ve nefis taşıyan insanlardan değil, nurdan var edilen meleklerden seçerdi...
Evet, kainatın efendisi Mescid-i Aksa'da kıldığı iki rek'at şükür namazından sonra, mahiyetini bilemediğimiz, bilmeye de gerek olmayan asansör diyebileceğimiz bir nesneyle semaların katını, katlardaki peygamberleri bir bir ziyaret ederek, büyük meleklerden Cebrail ile birlikte yedinci kat semaya, oradan da hiç bir kimsenin gidemediği, bakamadığı, yol arkadaşı Cebrail'in dahi bir adım daha atarsam yanarım dediği Sidretü'l Münteha'ya vardı. Burası, yolculuğun son noktası, aşıkın maşukuna kavuştuğu, zaman ve mekan ötesi bir mavera... Kudüs'ten buraya kadar olan bu yolculuğa, bu yolculuğun sahibinin kelamıyla Mi'raç denir. Mi'raç oldu mu, olmadı mı, uyku halinde mi, uyanıkken mi, ruhla mı, bedenle mi, ruh ve bedenle mi, işin bu kısmını anlatan hadisler sahih mi, zayıf mı, uydurma mı' şeklindeki soruların birilerince ısıtılıp soğutularak gündeme getirilmesi, ne ilk ve ne de son bir kısır döngüdür. Bu ve benzeri sırlar aslında ilah” bir gerçeği de ispat etmektedir ki o da şudur: Asırlar ve asırdakiler kıyamete dek hep İslam'ın peşinden sürüklenmeye devam edeceklerdir. Onun için, inançla alakalı bazı konuların irdelenmesinin, sorgulanmasının, metafizik her hadisenin fizik koordinatları çerçevesinde izaha çalışılmasının garabeti, Mevla'nın, peygamberlerine ikram ve ihsan ettiği Mucize keyfiyetini idrak edememedeki idraksizliğe müdrik olma cehaleti ve daha ötesi, mucizeyi inkar eden bahtsızların hezeyanları dünya durdukça hep var olacaktır.
Öyle ise inancımızı gevelemeye ve imanımızı gevretmeye mahal vermeden kabul etmeliyiz ki, Mi'raç, muazzam ve muhteşem bir mucizedir. Hz. Muhammed'e uyanıkken, ruh ve cesetle nasip olmuştur. Kainatın efendisi, Mevlası ile müşerref olmuş, beş vakit namaz, Bakara suresinin son iki ayetleri ve Allah'a şirk/ortak koşmadan tevbe edenlerin günahlarının affedileceği müjdeleriyle aynı gece Mekke'ye dönmüştür. Mi'raç bundan ibarettir, anlayışımız böyledir, inancımız da budur. Bu gece ruhlarımızın ulv”leşmesine gayret etmeli, bol bol kaza ve nafile namazı kılmalı, Kur'an okumalı, dostlar ziyaret edilmeli, tebrikleşmeli ve çok çok tevbe, istiğfar, dua yapmalı, tefekkür ve tezekküre tevessül edilmelidir. Bu vesileyle aziz milletimizin, Türk ve İslam ålemi'nin ve halkımızın tercümanı Tercüman'ın değerli okurlarının Mi'raç Kandil'lerini gönülden kutluyorum...
Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Saat