• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam190
Toplam Ziyaret5133715
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Hacı Uğurlama Duası

HACI UĞURLAMA DUA.

   

      Allahu ekber, Allahu ekber. Lâ ilâhe ilallahu vallahu ekber. Allahu ekber, ve lillâhil hamd. (3 defa)

        Elhamdü lillehi Rabbil alemin, vessalatü vesselamü ala Rasüline Muhammedin ve ala elihi ve sahbihi ecmeın.

 

      Yâ Rabbel Âlemîn... Yâ Erhamer Râhimîn...Kitabında:

 

     وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا

      “O na yol bulabilenlerin Kâbe'ye haccetmesi Allah'ın, insanlar üzerinde hakkıdır.” Buyuruyorsun! Bu emrine uyarak,  Senin kutsal şehrin  Mekke’yi Mükerremeye gitmek üzere  yola çıkamak üzere olan şu Kabe yolcularının mübarek seferlerini hayreyle.

     

        Ey Allahım!

     

 Onları "Lebbeyk, allahümme lebbeyk!" diye diye, bembeyaz ihramlara bürüne bürüne, Dağları vâdileri aşarak, evin olan Kabe’ne sıhhatle, afiyetle kavuştur yâ Rabbi!..
 

       Ey Allahım! Bir ayetinde: 

 

إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِلْعَالَمِينَ

      “İnsanlar için kurulan ilk ev; Mekke'deki bütün canlılar için bereket ve hidayet kaynağı olan (Kâbe)dir.” Buyuruyorsun!  Tarih boyunca insanlığa hep nur saçan o Kabe’nden şu naçar kullarına da bir ışık ver! Onları nefislerin ve şeytanların yollarından Kabe’nin yoluna-İslama çevir, yâ Rabbi!

     

      Allahım!

     

      Ellerimizi kaldırarak Hacerul esvede yapacağımız istilamı,  yalnız Seni Yüce Rab kabul etmenin bir andı, dinini yaşama adına verdiğimiz biatın bir nişanesi ve tavaflarımızı da  bu sözleşmeye sadık kalacağımızın bir ısbatı say!      

     

      Ey Allahım! Kitabında;

إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَائِرِ اللَّهِ

     "Hiç şüphesiz, Safa ile Merve Allah'a ibadet sembollerindendir." Buyuruyorsun!  Hacer validemizin burada koşuşturduğu gibi şu insanları da, Kuran ve sünnet çizgisinde sabırla koşuşturmayı nasib eyle  ve bunları hayatımızın birer nişanesi eyle ya Rabbi!

 

         Ey Allahım!: 

فَلَا رَفَثَ وَلَا فُسُوقَ وَلَا جِدَالَ فِي الْحَجِّ

        “Haccda kötü söz söylemek, küfürleşmek-kavga etmek ve her türlü günah işlemek yoktur.” buyuruyorsun! Artık bundan sonra  temiz bir hayatı tercih eden şu kullarını,  haccı fesada uğratacak  yasaklardan muhafaza eyle! Aynı zamanda hacdan  döndükten sonraki hayatlarında da Allahın emirlerine uyup, yasaklarından kaçmayı nasip eyle!

  

         Ey Allahım!: 

 وَتَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ يَا أُولِي الْأَلْبَابِ

       “Yanınıza yol azığı alın. Hiç şüphesiz en hayırlı azık takvadır, Ey akıl sahipleri benden korkun.” Buyuruyorsun. Çok uzak yerlerden gelip de, dünyalık peşinde koşmadan, o kutsal beldelerin hakkını vererek, rızana uygun ameller yapmayı nasip eyle!

     

         Ey Allahım!, Peygamberin Muhammed Mustafa(s) : 

         “Medine mescidinde kılınan bir namaz, onbin namaza, Mescid-i Haram'da kılınan bir namaz da yüzbin namaza bedeldir.” Buyurmaktadır. Bu kutsal beldeleri ibadetle, taatle, zikirle, fikirle ,namazla-niyazla geçirmeyi nasip eyle, bizleri oralardan boş çevirme Allahım!

    

        Ey Allahım!, Peygamberin:

       

       “Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez.” Buyurduğu gibi o gün bütün günahlarımıza tevbe edip Hz. Adem ve Havva anamız misali yalvarmayı, göz yaşlarımızla   

hatalarımızı yıkamayı nasip eyle, Allahım!

 

        Ey Yüce Rabbimiz!

    

       Peygamberin, vedâ haccında arafatta vakfe yaparken:

 
الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا  

       “Bugün sizin için dininizi kemâle erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm'ı seçtim.”ayeti nazil oldu ve Hz.Peygamber de bir veda hutbesi irat ederek bir müslümanın yol haritasını belirlemiştir.

       

         Allahım bize miras bırakılan Kur’an ve sünnet doğrultusunda yaşamayı, hayatımızdaki eksiklikleri tamamlamayıp hakiki bir kul olmayı nasip eyle!

 

        Ey Yüce Rabbimiz!

    

        Müzdelife ve minadaki ibadetlerini kolay kıl! Şeytanı taşlarken; Allahın emrini uygulamak isteyen Hz.ibrahimi engellemeye çalışan şeytanı taşlamıştı. Şimdi bizlerin sembolik olarak attığı taşlarla, içimizdeki şeytani duyguları atmayı nasip eyle Allahım!

 

         Ey alemlerin Rabbi olan Allahım!

         

        Orada kestiğimiz kurbanların tüyleri adedince üzerimizdeki günahları yok et! İhramdan çıkmak için olduğumuz tıraşın , Senin buyruklarının başımızın üstünde yeri olduğunun ve bu uğurda canımızı bile verebileceğimizin bir ifadesi say Allahım!

 

       Yâ Rabbel Âlemîn!

     

       Şu uzak mesafeleri aşıp, Peygamber Efendimizin;

      “Kim hac edip kabrimi ziyaret ederse, beni diri iken ziyaret etmiş gibi olur, kıyamette de şefaatimi hak etmiştir.”  Sözüne uyarak Medine-i Münevverene de gitmek isteyen şu kardeşlerimizi bu müjdelerden mahrum etme!

        “Kabrim ile minberimin arası cennet bahçelerinden bir bahçedir” buyururan o Peygamberin,  Ravzasında namaz kılmayı, dua ve niyazda bulunup o nennet havasını teneffüs etmeyi nasîb eyle yâ Rabbi!..

 

          Ey Allahım!: 

    

          Şu hacılarımızı hânelerine sıhhat ve afiyetle dönmeyi nasîb eyle yâ Rabbi!.. Günahlarından sıyrılmış , pâk olarak dönmeyi ve bundan sonraki hayatlarında da bu safiyane halin devam etmesini nasîb eyle yâ Rabbi!...

        

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Saat