• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam324
Toplam Ziyaret5181377
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Tüketim Bilinci (İsraf-Tasarruf)

İSRAF

 

            İsrafın iki temel anlamı vardır:

           a) Her konuda aşırı gitmek,ölçüyü kaçırmak ve dengeyi bozmak anlamlarına gelir. İsrafçıya müsrif denir.  Kur’an da   inkarcılara ve tabii düzeni bozanlara da müsrif denilmiştir:

“(Salih (a.s) onlara dedi ki)Allah’tan korkun ve bana itaat edin. O müsriflerin emrine uymayın. Onlar yeryüzünde bozgunculuk yaparlar ve ıslah etmezler.”  (26/Şuara,149-151)

            b)  İsrafın bir anlamı da gereksiz harcama ve savurganlıktır. Türkçe’de daha çok bu anlamda kullanılır.   Burada hem savurganlık, hem de meşru ölçüleri ihlal men edilmiştir.   

·          İsraf bir tür nankörlüktür. Şükür nimeti artırır, nankörlük azaltır.

·        Yiyiniz,içiniz fakat israf etmeyiniz,Zira Allah israf edenleri sevmez. Bu ayette hem savurganlık hem de meşru ölçüleri ihlal men ediliyor. 

كلواوشربو ولا تسرفو ان الله لا يحب المحسنين 31/7

          والذين اذا انفقوا لم يسرفواولم يقترووكان بين ذالك قواما 67/25

 “Onlar harcadıklarında ne israf  ederler ne de cimrilik yaparlar. İkisi arasında bir yol tutarlar.”

“Sıkı elli olma saçıp savuranlardan da olma.Sonra kınanır,  (kaybettiklerinin) hasretini çekersin.”(İsra,29)

Buradaki israf, yiyecek ve eşya kullanımındaki aşırılıklardır.  Savurganlık ise israfın ileri bir boyutudur.

·         İsrafın sebebi,fıtrattaki mala düşkünlük.

·        Peygamberimiz (s.a.) de şöyle buyuruyor:

“Yiyiniz,içiniz,sadaka veriniz ve giyininiz.Ancak kibirlenmeyin ve israf etmeyin. Şüphesiz Allah, nimetinin eserini kulu üzerinde görmek ister.” Buhari,Libas,1;İnb Mace, Libas,23) Kur’an da israf kelimesinden başka bezr kelimesi de kullanılıyor bu da israf gibi  malı saçıp savurmak anlamındadır. İslam, insan hayatının dengede olmasını istiyor. İnançta,amelde,ahlakta,mal kazanmada ve harcamada, sevmede nefret etmede. Ne aşırılık ne tembellik ve gevşeklik. Ne ifrat ne tefrit.

·        Sabit geliri olan bir ailede bir kişi hakkından fazlasını yer ve tüketirse aile bireylerinden biri aç kalır. Toplumda böyledir. Hakkından,kazandığından fazlasını tüketen biri mutlaka bir başkasını aç bırakmaktadır.  Bazı zengin çocuklarının İstanbul’daki eğlence merkezlerinde bir gecede harcadıkları paranın, asgari ücretle çalışan işçilerin 6 aylık hatta bir yıllık kazancına eşit olduğu söyleniyor. “Biri yer bir bakar kıyamet ondan kopar” diye boşuna söylenmemiş.

·        İnsanlar,üretmeden tüketmek istiyorlar. Türkiye’nin geri kalmasının önemli bir sebebi de budur. Çılgınca bir tüketim, tüketilen nesnenin yeri doldurulmuyor. İnsanlar,çocuklarının hatta torunlarının kaynaklarını tüketiyorlar.

·        Bir yerde arz çok talep azsa bolluk olur ama talep çok arz azsa enflasyon olur.   İnsanlar repoya para yatırıyor, faizini yiyor. Üretim yoksa ne yiyeceğiz?

·        Reklamlar, vadeli satışlar,tüketici kredisi tüketimi kolaylaştırıyor ama bir çok ailenin bütçesini hatta yuvasını bozuyor.

·        Ucuzluk kampanyalarına da kanmamak gerekir. Kampanyalar hiç bitmez. Yaz kampanyası,güz kampanyası, kış kampanyası, bahar kampanyası. Bazen ucuz diye çok da gerekli olmayan bir şeyi de alabiliyoruz. Eğer bir şey gerekli değilse %90 indirimli de verse israftır ve pahalıdır.

·           Peygamberimiz(s.a.s) şöyle buyuruyor.

”Sizden birinin lokması düşerse,alıp üzerindeki tozu toprağı gidersin ve onu yesin. Onu şeytana bırakmasın.” (Müslim,Eşribe,134)

·        Fazla bayatlamamış ekmeği atmak, ekmek kırıntılarına basmak, ekmekle ağız silmek, hem israf hem de nimete saygısızlık olması dolayısı ile günahtır.

·        Sigara da bir tür israftır. Sigara hem bedeni israf ediyor hem malı

·        Modayı takip etme adına giyimde de büyük israflar yapılmaktadır. Modası geçti denilerek kullanıma elverişli olan eşyalar eskimeden atlıyor. Eski siyasetçilerden Osman Bölükbaşı der ki: “Memuru süslü avrat,zengini hayırsız evlat, politikacıyı da kuru inat batırır.” t

·        Zamanın faydasız  işlerde geçirmek zaman israfı, zaman israfı aynı zamanda ömür israfıdır.

·          Bedeni lüzumsuz işlerde yormak enerji israfıdır.

·        “Harcamalarda tutumluluk geçimin yarısıdır.”H.Ş

·          Alış verişte dikkat edilecek hususlar:

a)       İhtiyaçlarınızı önceden belirleyin

b)       İhtiyaçsa ve yararlıysa alın,

c)      Yeteri kadar alın ve son kullanma tarihine bakın,

d)      Karnınız açken, zamanınız darken, yorgun ve uykusuzken ve arkadaş grubuyla giderken alış veriş yapmayınoz. Zira en çok bu gibi durumlarda para harcanıyor.

·    İnsana israf olarak canının her çektiğini yemesi yeter.

·    Sanki Yedim Camiinin hikayesi. Keçeci Hayreddin Efendi’nin İstanbul Fatih’teki 18 yy. da İstanbul’da Keçeci Hayreddin Efendi canının istediği aperatif türü yiyecekleri sanki yedim diyerek bir kumbaraya atıyor. Yıllarca böyle para biriktiriyor. Sonunda kumbarayı açtığında çok parasının olduğunu görüyor ve bununla bir cami yaptırmaya karar veriyor. Bu cami halen İstanbul Fatih’te Sanki Yedim Camii adıyla ibadete açık. Hayreddin Efendinin amel defteri de açık.

·     Abdest alan bir adamı Peygamberimiz “Suyu israf etme diye uyarıyor. Adam “Abdestte de israf olur mu ya Resulallah?”  deyince “Evet nehirde abdest alırken bile suyu israf etme.”  Diyor.

ربنااغفرلناذنوبنا اسرافنا في امرناوثبت اقدامنا وانصرناعل القوم الكافرين 147/3

“Allah’ın günahlarımızı ve işlerimizdeki israfı affeyle. Bizi yolunda kaim kıl ve kafirlere karşı bize yardım eyle."

       Mukaddes değerlerimizi koruma hususunda duyarlı olmalıyız, saygısızlık yapanlara da gereken tepkiyi göstermeliyiz ancak kırıp dökmeden. Danimarka’da   densizin biri Peygamberimiz (s.a.s)’i uygunsuz bir şekilde karikatürize etmiş. Haklı olarak bütün Müslümanlar ayaklandı. Suriye ve Lübnan’da ise Konsolosluklar yakıldı. Adamlar zaten, Müslümanları terörist göstermek için malzeme arıyorlar, malzeme arayanlara da en güzel malzeme veriliyor. Yine meydanlarda Danimarka’nın haçlı bayrağı yakılıyor ve çiğneniyor. Onlar da tepki olarak bizim ay yıldızlı bayrağımızı  yakabilirler, hatta üzerinde “lailahe illallah Muhammederresulüllah” yazılı bayrağı yakmaya kalksalar ne diyeceğiz? İstanbul’daki gösteride birisi “İsa sizden utanıyor” yazmış Ne kadar anlamlı bir tepki. Kafirler, zalimler buldukları her fırsatta içlerindeki kini ortaya korlar. Biz, millet ve ümmet olarak güçlü olsaydık, kimse bunları yapmaya cesaret edemezdi. Neden kimse Yahudi aleyhtarı bir şey yazamıyor. Adamlar dünya ticaretinde çok etkililer çünkü.

       Allah, müsriflerin her türlü zararından milletimizi ve ümmeti Muhammedi muhafaza buyursun. 

      

                                                  Divriği-10.02.2006 Cuma -Mukadder Arif YÜKSEL

Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat