• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam315
Toplam Ziyaret5181368
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Kurban Bayramı Hutbesi 2007

KURBAN BAYRAMI HUTBESİ

 

الله اكبر الله اكبر × الحمدلله كثيرا وسبحان الله بكرةواصيلا و الله اكبر كبيرا  & مانحرةالنحائر وطاف بالبيت دائر اولئك تؤمنون اجرهم مرتين بما صبروا وكبروالله تكبيرا  سبحان الذي جعل هذاليوم عيدا سعادا   وكبروالله تكبيرا & قال الله تعالي في كتابه الكريم:اعوذبالله من  الشيطان الرجيم * بسم الله الرحمن الرحيم * انا اعطيناك الكوثر* فصل لربك وانحر* ان شانئك هوالابتر*      

  Bayram yapma bahtiyarlığına eren  Muhterem Müslümanlar,

            Kurban; yaklaşmak ve yakınlaşmak anlamlarına geliyor. Bu gün sizler,  önce kestiğiniz kurbanlarla Allah’a, sonra da tebrik ve  karşılıklı  ziyaretle birbirinize yakınlaşarak, hem ilahi hem de beşeri bir yakınlaşma gayreti içinde olacaksınız. Bu gün bütün gam,keder,üzüntü ve tasaya dair her ne varsa  bir tarafa bırakarak bayram sevincini hissetmeye ve yaşamaya çalışınız. Bu gün herkes bayram yapmalıdır. Bayramı öncelikle, dua ve niyazlarla ruhumuz, lezzetli yiyeceklerle bedenimiz hissetmelidir. Hediyelerle aile fertlerinizin, tebrik, ikram ve gülen bir yüzle komşularınızın, telefonla ileteceğiniz müşfik sesinizle uzaktaki yakınlarınızın  bayramını tebrik ediniz.

            Aziz Mü’minler,

            Bu bayramlar, millet ve ümmet olarak birliğimizi ve bütünlüğümüzü göstermek için bir fırsattır. Bu bayramlar, insanlığa, dünya ve ahiret mutluluğu va’d eden İslam dinin, müslümanlara birer armağanıdır. Bu vesileyle güzel dinimiz, insanlara,   bir taraftan İslam’ın şefkatli yüzünü göstermekte, diğer taraftan da toplumsal huzur ve mutluluğun provasını yaptırmaktadır.  Güney komşumuz Irak’ta devam eden ve her gün yüzlerce masum insanın ve çocukların ölümüne sebep olan  haksız bir savaşın vahameti göz önüne alındığında bu tür bayramların kıymeti daha iyi anlaşılacaktır.

            Değerli Mü’minler,

            Kurban Bayramı dolayısıyla  belki ete doğacağız ama siz de biliyorsunuz ki bizler, eti çok sevdiğimiz için yada hayvan boğazlamaktan zevk aldığımız için bu bayramı yapmıyoruz. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimde; “(Kestiğiniz kurbanların) ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. Ona sadece sizin iyi niyetiniz ulaşmaktadır.” (22/Hac,37) buyuruluyor. Kurbanınızı kestikten sonra iki rek’atlık bir şükür namazını müteakip ellerinizi kaldırarak, “Ya Rabbi! Senin bir emrini ifa ettim ve senin için yapabileceğim fedakarlığı yaptım. Ben sana öylesine içten bağlıyım ki gerekirse senin rızan için canımı bile veririm.Bu ibadeti benden kabul buyur,günahlarımı affeyle ve beni salih kulların arasına kat. Ailemize mutluluk  ve içinde yaşadığımız dünyaya huzur ve barış ihsan eyle” şeklinde dua ediniz.

Bu bayramın hatırasına bir yakınınıza unutulmaz bir iyilik yapın. Bundan sonraki bayramlara kavuşmanın bir garantisi olmadığı için bu bayram sanki son bayramınız imiş gibi değerlendirmeye çalışın. Sevdiklerinize sevginizi söz ve hareketlerinizle en etkili bir şekilde iletmeye çalışın. Zira bayramların gayesi budur ve bayram sevgi ve coşku ile kutlanırsa bayram olur.  Bu vesileyle ben de sizlerin ve bütün Türk ve İslam aleminin bayramını tebrik eder, özlemini duyduğumuz günlere en kısa zamanda kavuşmayı diler,  barış ve huzurun hakim olduğu bir dünyada yaşama arzumuzu Yüce Allah’a arz ederiz.  (20.12.2007-Divriği)

                                                           Mukadder Arif YÜKSEL

www.mukadderhoca.tr.gg


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat