• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret5184677
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Beraet Kandili -Caner Akdemir

BERAET KANDİLİ
Tarih: 2008-08-15

Halkın tasavvurunda "Beraat Kandili" diye şöhret bulan Şaban ayının 15. gecesine verilen addır. Bu şekliyle bir delile dayanmasa da, özde sahih bir menfezden yola çıkılarak şöhret bulmuş bir ifadedir. Beraat kandilinden kasıt Kur'an'ın bu gecede yedinci semadan dünya semasına bir cümle olarak toptan Levh'te dünya semasına indirilmesi olayıdır, ve Cebrail Aleyhisselam sefereye (yazıcı meleklere) imla etti, sonra da Peygamber'e yirmi üç senede kısım kısım indirdi. Şa' ban'ın ayının 15. gecesi olan Beraat Gecesine dini kültürümüzde ayrıca "Mübarek, Sakk, Beraet, Ferman, Rahmet" isimleri verilmiştir.

Kaynaklarımızın bize aktardığına göre bu mübarek gecenin beş özelliği var.

1)Her mühim iş o gece tefrik edilir. Gelecek seneye kadar kulların rızıkları nüshası Mikail Aleyhisselam'a, savaşlar, zelzeleler yer çökmeleri, yıldırımlar ve büyük felaketler nüshası Cebrail Aleyhisselam'a, ameller nüshası dünya semasının sahibi İsmail'e ki; İsmail büyük bir melektir, ölüm ve musibetler nüshası da ölüm meleği Azrail Aleyhisselam'a verilir.

2)O gece ibadetin fazileti büyüktür. Rivayet edilmiştir ki: Resulûllah Sâllâllahû Aleyhi ve Sellem Efendimiz buyurdular ki: "Her kim bu gece yüz rekat namaz kılarsa Yüce Allah ona yüz melek gönderir. Otuzu ona cenneti müjdeler, otuzu ona cehennem azabından teminat verir. Otuzu da ondan dünya afetlerini savarlar, On'u da ondan şeytanın tuzaklarını hilelerini savarlar."

3)Allah'ın r5ahmeti ve merhameti Kullarına oluk olkuk akar. Hz. Aişe (r.a) validemiz anlatıyor: Resulullah (s.a.s) buyurdular ki: "Allah (c.c.), Şa'ban ayının 15. gecesinde dünya semasına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder."2

4)Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Mağfiretler, tövbeler bu gecede gerçekleşir. Bir rivayette Resulûllah Sâllâlahû Aleyhi ve Sellem Efendimiz buyurdular ki: "Yüce Allah bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur ancak şu kişiler müstesna; kahin, sihirbaz, yahut müşahin (çok kin güden) veya içkiye düşkün olan, yahut ana babasını inciten, veya zinaya ısrarla devam eden."

5)O gece Resulûllah Sâllâllahû Aleyhi ve Sellem'e şefaat hakkının tamamı verilmiştir. Resüli Ekrem Sâllallahu Aleyhi ve Sellem Şa' ban'ın 13. gecesi ümmeti hakkında şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, 14. gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, 15. gecesi talep etmiş, bu gece şefaatin tamamı ihsan buyurulmuş. Bu şefaatten mahrum olanlar Allah'tan, devenin ürküp kaçtığı gibi kaçanlardır.

Rasûlullah(s.aa)'ın bu gecenin önemine binaen söylediği yukarıda zikretiğimiz hadislerden anlaşılıyorki "Beraet Gecesi" Bereket ve kudsiyeti içerisinde gerşekleşen bir olaydan dolayı aldı. (Maal İhtilaf) Neydi o olay? Tabii ki, Kur'an'ın dünya semasına inmesi Kur'an'la sabitti ki Bu gecede Kur'an dünya semasına toptan inmeye başlamıştı. Kur'an'ın dünyaya peyder pey inmeye başladığı geceye de "Kadir Gecesi" ismi veriliyor.

Bütün bunları yan yana birleştirince ortaya çıkan sonuç şu: Kur'an, indiği zamana bir bereket katmıştır. Peki, vahyin amacı zamana bereket katmak, onu binlerce kat daha değerli kılmak mı acaba? Olur mu öyle şey! Tabi ki hayır, vahiy insan için inmiştir. İnsana bereket katmak, insanı yüceltmek, onu mübarek kılmak için. Peki, o halde neden Kur'an vahyin zamana kattığı değeri ve bereketi ifade ediyor? Bunu anlamayacak ne var? Kur'an, insana mesaj veriyor. Parmak ayı gösterirken, parmağa değil, aya bakarlar. Eğer sen de âyetlerin (parmağın) gösterdiği yere bakarsan, şunu görürsün:

"Ey insan! Dünya semasına toptan indiği geceyi Peygamber lisanıyla bereketli ve hayırlı yapan, daha sonra Kadir gecesinde peyder pey inmeye başlayarak bir ömre bedel bir gece kılan bu vahiy eğer senin yüreğine, zihnine, aklına, hayatına inerse neler yapmaz? Düşünsene bir! Sana ne hayır ve bereketler katacağını düşünsene bir! Hayatına inen Kur'an'ın hayatını nasıl bereketlendireceğini, değerlendireceğini düşünsene bir!"

Evet, açıkça anlaşıldı ki, "Beraet Gecesi" tüm değerini vahyin kendisinde inmeye başlamasından almaktadır.

Caner Akdemir
Kanada Türk Islam Merkezi
Din Görevlisi
Tel: 416-461-0917
canerakdemir13@hotmail.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Saat