• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam389
Toplam Ziyaret5169170
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Karı-Kocanın Karşılıklı Hakları

KARI-KOCANIN KARŞILIKLI HAKLARI

 

     Abdullah b.Buride’nin, babasına dayanarak anlattığına göre, bir gün bir bedevi, Hz Peygamber (SAV)’e gelerek: “Ben Müslüman oldum, bana imanımı kuvvetlendirecek bir mucize göster.” der. Hz Peygamber (SAV):“Ne istiyorsun?” buyurdu. Bedevi:“Mesela şu ağacı çağır da yanına gelsin.” dedi. Hz Peygamber (SAV): “Git onu bana çağır.” buyurdu. Bedevi ağacın yanına varıp ona: “Allah Resulü (SAV)’in emrini yerine getir.” deyince ağaç bir bu yana bir o yana eğilerek köklerini kopardı. Arkasından bir öne ve bir arkaya kaykılarak kalan köklerini de kopardıktan sonra dalları ve kökleriyle birlikte sürüklenerek Hz Peygamber (SAV)’in yanına vardı ve O’na selam verdi. Gördükleri karşısında dehşete kapılan bedevi, Hz Peygamber (SAV)’e: “Yeter ya Rasülallah, kâfi.” deyince ağaç yine Hz Peygamber (SAV)’in emrine uyarak eski yerine döndü ve topraktaki kökleri üzerine oturarak daha önceki haline geldi. Bunun üzerine bedevi, Hz Peygamber (SAV)’e: “Ya Rasülallah, izin ver de başını ve ayaklarını öpeyim.” dedi. Hz Peygamber (SAV) de adamın başını ve ayaklarını öpmesine izin verdi. Arkasından adam: “Ya Rasülallah, izin ver de sana secde edeyim.” dedi. Adamın bu isteği karşısında Hz Peygamber (SAV) şöyle buyurdu:

     “Bana secde etme, Hiç kimse kimseye secde etmesin. Eğer insanın insana secde etmesini emretseydim, kadının kocasına secde etmesini emrederdim. Koca hakkı o kadar büyüktür.”

     İbni Ömer (RA)’ın rivayetine göre bir kadın Hz peygamber (SAV)’e gelerek: “Ya Rasülallah, erkeğin eşi üzerindeki hakları nelerdir?” diye sordu. Hz Peygamber (SAV) şöyle buyurdu:

     “Kadın at sırtında dahi olsa kocasına kendini teslim etmezlik yapmaması, Ramazan ayı dışında kocasından izinsiz bir gün bile nafile oruç tutmama – Eğer tutarsa orucun sevabı kocasının ve itaatsizliğinin günahı kendisinin olur. – Ve kocasından izin almaksızın evden dışarı çıkmamasıdır. Eğer izinsiz dışarıya çıkarsa, geri dönünceye kadar hem rahmet hem de azap melekleri kendisine lanet okurlar.”

     Kab’ul Ahbar’ın belirttiğine göre: “Kıyamet günü kadının ilk sorguya çekileceği konu namaz, ondan sonra da koca hakkıdır.”

     Hasan-ı Basri’nin rivayetine göre Hz Peygamber (SAV) şöyle buyurur: “Eğer kadın kocasının evinden kaçarsa geri gelip elini kocasının avucuna koyarak:“Bana ne istersen yapabilirsin.” deyinceye kadar namazı kabul olunmaz. Eğer kadın namaz kılar da arkasından kocasına dua etmezse, dua edinceye kadar namazı kabul olunmaz.”

     Katade’nin anlattığına göre, Hz Peygamber (SAV), Mina’da irad ettiği hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Ey insanlar! Nasıl sizin eşleriniz üzerinde haklarınız varsa onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin onlar üzerindeki haklarınızın başlıcaları, onların yatağınıza başkalarını uğratmamaları, hoşlanmadığınız kimseleri eve almamaları ve delille ispatlanmış bir fuhuş işlememeleridir. Eğer böyle bir şey yaparlarsa Allah onları bir yerlerini sakat bırakmayacak şekilde dövmenizi helal kılmıştır. Onların sizin üzerinizdeki haklarına gelince gelenekler uyarınca giyimlerini ve geçimlerini sağlamanızdır.”

     Enes b. Malik (RA)’ın rivayet ettiğine göre, Hz Peygamber (SAV) şöyle buyuruyor: “Kadın beş vakit namazını kılar, orucunu tutar, namusunu korur ve eşine itaat ederse, cennetin hangi kapısından isterse içeri girebilir.”

     Yine Enes b. Malik (RA)’ın rivayetinde Hz Peygamber (SAV) şöyle buyuruyor: “Eğer erkeğin bir burun deliğinden kan ve öbüründen de irin aksa da karısı bunları diliyle yalasa yine kocasının hakkını ödeyemez.”

 

 

 

KADININ KOCASI ÜZERİNDEKİ HAKLARI

 

     Enes b. Malik (RA)’ın anlattığına göre Hz Peygamber (SAV), “İmanı en kâmil mümin kimdir?” sorusuna: “Ailesi ile en iyi geçinen kimsedir.” cevabını vermiştir.

     İbni Ömer (RA)’ın rivayet ettiğine göre Hz Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur: “Hepiniz birer çobansınız ve hepiniz gözetiminiz altındakilerden sorumlusunuz. Mesela halkı yönetimi altında bulunduran hükümdar bir çobandır, buna göre yönetimi altında olanlardan sorumludur. Evin erkeği tayfasının çobanıdır ve onlardan sorumludur. Köle efendisinin malının çobanıdır ve onlardan sorumludur. Kadın kocasının evinin çobanıdır ve gözetimi altındakilerden sorumludur. Kısacası hepiniz birere çobansınız ve hepiniz gözetiminiz altındakilerden sorumlusunuz.”

     Ebu Hüreyre (RA)’ın rivayetinde Hz Peygamber (SAV) şöyle buyuruyor: “Kim bir kadınla evlenirken aralarında kararlaştırılan mihri vermemeyi niyet ederse o kimse bir zinakardır. Kim birinden borç alırken onu ödememeyi niyet ederse o kimse bir hırsızdır.”

     Hasan-ı Basri’nin naklettiğine göre Hz Peygamber (SAV) şöyle buyuruyor: “Kadınlarınıza iyilikle öğüt veriniz. Çünkü onlar size teslim edilmiştir. Size karşı ellerinde hiçbir şey yoktur. Onları Allah’ın emanetleri olarak aldınız ve Allah’ın hükmüne dayanarak ırzları size helal kılındı.”

     Kadının kocası üzerinde beş hakkı vardır:

     1-) Kadının mahremiyet şartları uyarınca çalıştırmalı, mahremiyet ölçüleri dışına çıkmasına izin vermemelidir. Çünkü kadının mahremiyet ölçüleri dışına çıkması hem günahtır, hem de insanlığa aykırıdır.

     2-) Abdest, namaz ve oruç hükümleri gibi zaruri bilgileri kadına öğretmelidir.

     3-) Kadının geçimini helal kazançla sağlamalıdır. Çünkü haram lokma ile beslenen et, cehennem ateşinde yanarak erimeye mahkûmdur.

     4-) Kadın baskı altında tutulmamalı, ona zulmedilmemelidir. Çünkü o, kocasının elinde bir emanettir.

     5-) Eğer kadın kocasına karşı ölçüsüz bir davranışta bulunursa kocası olgunca hareket ederek sabretmeli ve taşkınlığa kapılarak karısınınkinden daha zararlı olabilecek bir harekete kalkışmamalıdır.

     Adamın biri karısını şikâyet etmek üzere Hz Ömer (RA)’a başvurmak istedi. Fakat halifenin kapısına varınca halifenin eşi Ümmü Gülsüm’ün Hz Ömer (RA)’a laf yetiştirdiğini duydu. Bunun üzerine içinden: “Ben halifeye eşimim şikâyet etmeye geldim ama onun başında da aynı bela var.” diyerek geri döndü. Bu arada Hz Ömer (RA) kendisini görerek geri çağırdı ve isteğinin ne olduğunu sordu. Bunun üzerine adam da: “Ben sana eşimi şikâyet etmeye geldim fakat senin eşinin sana söylediklerini duyunca şikâyet etmekten vazgeçtim, geri döndüm.” dedi. Hz Ömer (RA) adama şöyle dedi. “Eşimin söylediklerine göz yumuyorum. Çünkü üzerimde şu hakları vardır:

     1-) O, cehennemle benim arama gerilmiş bir perdedir, onun sayesinde gönlümü haramdan uzak tutuyorum.

     2-) Ben dışarı çıkınca o, evimin bekçisi ve malımın çobanı oluyor.

     3-) O, benim çamaşırcımdır, elbiselerimi yıkıyor.

     4-) O, çocuklarımın müşfik bakıcısı ve koruyucusudur.

     5-) O, benim ekmeğimi ve yemeğimi pişirmektedir.

     Bunun üzerine adam: “Bu hakların aynısı benim de üzerimde olduğuna göre, senin göz yumduklarına ben de göz yummalıyım.” dedi.

 

 

 

     Enes b. Malik (RA)’ın rivayetinde, Hz Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur: “Şu dört yere yapılan harcamalardan dolayı kıyamet gününde insan sorguya çekilmez:

     1-) İnsanın ana-babasına yaptığı harcama

     2-) İftar yemeği için yapılan masraf

     3-) Sahur yemeği için yapılan harcama

     4-) Tayfası için yaptığı masraf”

     Hz Peygamber (SAV) şöyle buyuruyor:

     Harcaması sevap kazandıran paralar dört türlüdür:

     1-) Allah yolunda düşmana karşı savaşmak için harcanan para

     2-) Yoksullara verilen para

     3-) Kölenin azat edilmesi için harcanan para

     4-) Tayfanın geçimi için harcanan para

     Bu sayılanların en çok sevap kazandıranı tayfanın (ailenin) geçimi için harcanan paradır.”

 

KAYNAK : EBUL LEYS SEMERKANDİ   TERCÜME : YAMAN ARIKAN


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Saat