• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret5164721
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Mi'rac Gecesi Duası

Mİ’RAC GECESİ DUASI
Word Dosyası

 

Allah’ım,  Yüce Yaradanım benim,

 

Bu mi’rac gecesinde rahmetin sağnak sağnak yağdığı bu gece Senin kapına, boyun bükerek, duayı müminin en samimi ibadeti bilerek, sığınılacak tek kapının “Senin kapın” olduğunu bilerek geldik Yârab!

 

“Eğer duanız olmasaydı Rabbim size ne diye değer versindi” (Furkan 77) Ayet-i Kerimesine sığınarak, Vahyinin, senin kulun ile konuşman olduğunu bilerek, ellerimizi açtık Rahmetine Yârab! Huzurunda boynumuzu büküyor, aczimizi yüreğimizde hissediyor, Sen Rab, biz ise kulunuz diyoruz!

 

“İyyâ kena’büdü ve iyyâ kenestaîn!”

 

Yalnız sana inanıyor ve yalnız senden yardım dileğimizi arz ediyoruz! Yanıi başımızdasın Rabbim! Tek sığınağımızsın! Ve sen bize şah damarımızdan daha yakınsın!

 

Sen “SEM’İ”sin, duamızı işitensin!

Sen “BASİR”sin, bizi gören ve gözetensin!

 

Kapına geldik bu mirac gecesinde ! Bu mirac gecesinde camileri dolduran mü’minlerle birlikte el açtık, dualarımzıın kabulu için vesile kıldık, taptığımız inandığımız TEK kapımıza geldik, bu aciz ellerimizi kudretinle tut Rabbim, geri çevirme!

 

Sen “Rab”sin biz ise “Kul” . Eksiğimiz günahımız çok. Ama senin “kulun” olmakta şeref duyan, bahtiyar olanlardanız Yarab.

 

Sen, bu elleri, bu mirac gecesinde camileri doldurarak, tebrikleşmek için camilere gelip ellerini sana açıp yalvaran, sana uzanan milyonlarca güzel el arasına kat, onların arasında, duası Kabul olanların yüzü suyu hürmetine bu aciz kullarının dualarını da kabul eyle Yarabbi!

 

Bu mirac gecesinde Kabe’de, tavafta olup, gönlü seninle olanların, Mültezemde yaşlı gözlerle sana sığınanların, Ravza’da Yeşil Kubbe önünde sevgilinin huzurunda sana el açanların dualarına kat biz acizin dualarını!

 

Ve kabul eyle Yarabbi!

Kabul eyle Yarabbi!

 

Sana amellerimize gelmeye yüzümüz yok… Allahım, tek sermayemiz SENİ SEVEN YÜREĞİMİZ. Sevgine, VEDÛD ismine sığınarak geldiK huzuruna,

 

Sen “sevdalılar” arasına kat bu aciz yürekleri de Yarabbi. Sen SEVGİNİN ESAS KAYNAĞI olan Rabbimiz!

Biz ahir zaman ümmetiyiz. Örneksiziz, yetimiz, öksüzüz Yârab. Yüreğimiz yangınlar dolu, ancak öğrendiklerimizle o gül Nebiyi hiç göremeden, ona ümmet olmaya ve yolunda yürümeye çalışıyoruz.

 

Habibini, sevgilini hiç görmedik Allahım.

O’nun sahabelerine olan sevgisini ve onların da o gül nebiye (s.a.v.) olan sevgilerine şahit olamadık. Asr-i saadetteki “AŞK” atmosferinden fersah fersah uzaklarda, asırlar ötesinde, sevgisizlikten çöle dönmüş gönüllerimizle yol almaya çalışıyoruz Allahım!

 

Sen sinelerimizi sevgine ve sevgiline, VEDÛD isminin tecellileriyle aç Allah’ım!

Allah’ım, insancıkların senin cenneti kazanmaları için açtığın yollardan habersizler.

 

Dünyada tattıkları azıcık bir keyfi ahirete tercih ediyorlar!

Ebedi zevklerden habersiz yaşıyorlar Allah’ım.

Sen sineleri sevgine aç Allah’ım!

 

Aç Allah’ım aç da, seninle yaşamanın, “senin için” yaşamanın, bu geçici dünyayı, uhraya basamak yapmanın ne demek olduğunu anlasınlar Allah’ım!

 

Sevginle bak bize Rabbim!

Sevginle yol göster Rabbim!

 

Seni bilen, seni seven mutlu olur Yarabbi, iç huzuru bulur Allahım, gerçek kurtuluşa erer. Sen bizi kurtuluşa eren zümreden eyle Rabbim!

Bildir kendini bize, buldur kendini bize!

 

Sen Alemlerin Sultanı, herşeyin sahibi olan Rabbim;

Şeytan, dünyada saltanat kurmuş. “PARA” tuzaklarıyla “MAKAM” tuzaklarıyla, “ŞÖHRET” tuzaklarıyla insanları aldatıyor Rabbim,

Sen koru bizleri varlığın şerrinden, azdırmasından sana sığınırız. Bizleri verdiğin dünya nimetlerini senin yolunda harcamaktan zevk alan kullarından eyle!

 

“Yediğinin, giydiğinin ve elinle verdiğinin sahibisin, gerisi mirasçınındır” diyen Gülnebi (s.a.v.)’in yolunun yolcularından olmayı nasibeyle.

 

Müslüman kardeşinin maddi, manevi sıkıntılarına ilaç olan, böylece aralarındaki dostluk ve muhabbeti pekiştirerek, SAF suresi 4. ayette, “Biliniz ki Allah kendi yolunda kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever” diyerek bildiren müslümanlar gibi olmayı nasib eyle.

 

İçimize öyle bir merhamet ver ki Allahim, “Rahim” isminin tecellileri ile saadet asrındaki sahabeler gibi sevgili olalım birbirimize.

Bizi birbirimize sevgili, düşmanlarımıza karşı kuvvetli kıl Allahım!

Sen yüce Rabbim bizleri, “BEN” değil “BİZ” diyenlerden eyle.

“Kişi mümin kardeşine dua edince, kendisine bir melek tahsis edilir, o melek de ellerini açarak, “Yarabbi bu kuluna kardeşi için istediklerini misliyle ver” diye dua eder diyen Peygamber buyruğu ile şereflenenlerden eyle Allah’ım.

 

Şeytan kullarını azdırmada öyle ileri gitti ki, kullarına SINIRLARINI unutturdu. Kulların asil vazifelerini unuttular. Anneler, babalar unutuldu Allah’ım.

Geçmişte “hayır dua” eden ebeveynin yerini gözü yaşlı evlatlarından şikayetçi anne babalar aldı.

Sen İsra suresi 23. ayet-i kerimesini hayatına geçirenlerden eyle bizi! Ne buyuruyor Yüce Rabbimiz:

“Rabbin kesin olarak şunlari emretti; Ancak kendisine ibadet edin ve ana babaya güzellikle muamele edin. Eğer onlardan bir veya ikisi senin yanında ihtiyarlık haline ulaşırsa sakin onlara “Öf” bile deme ve onları azarlama, ikisine de iyi ve yumuşak söz söyle” ilahi buyruğunun gölgesinde, kıyamet günü gölgelenenlerden eyle bizi Allahım.

 

İnsanoğlunun korumakla mükellef olduğu o ilk dairede, ailesinde “en iyi eş” olan, en iyi anne ve baba olup evlatlarını en iyi şekilde yetiştirenlerden olmamızı nasip eyle. Hayırlı evlatlar olduğu gibi anne ve babalarımızın da hayırlı anne ve babalar olmasını nasip eyle.

 

“Sınırlarını korurken ölenler şehittir” hadisi ışığında yaşayıp ailemizin sınırlarını korurken ölsek, şehit olacağımızın bilincinde babalar ve anneler olmamızı nasib et Allah’ım.

 

“Cebrail (A.S.) öylesine komşu hakkından bahsetti ki, komşunun komşuya mirasçı olacağından korktum” diyen iki Cihan Serverinin yoluna, “iyi komşu” olarak layık olanlardan eyle bizi. Komşusu aç iken tok yatanlardan değil, gönül ve fikir dünyasındaki açlığını da giderenlerden eyle Allahım!

 

Bizlere İLİM nasib et Rabbim.

“İlmi her dileyene, zenginliği istediğime veririm” diyorsun. Biz ilmini teleb ediyoruz senden, bizim gönül dünyamızı ilminle techizatlandır Rabbim!

 

Vaktini boşa harcayanlardan değil, zamana karşı yarışanlardan eyle bizi.

Şeytan “zaman” tuzaklarını da öylesine kurmuş ki Rabbim!

Sen Yüce Rabbim! Herşeye kâdir Rabbim! “Ol” deyince olduran Rabbim,

 

“Ayı, güneşi, kullarım zamanı hesab etsinler diye yarattım” buyuran Allah’ım, Sen, kullarının verdiğin ömür sermayesini şeytana kaptırmalarına engel ol Allah’ım!

Bu sermayeyi senin yolunda kullanıp hayatı, gülbahçesine çevirenlerden, özenle yetiştirdiği güllerinden, salih amellerinden güller derleyenlerden eyle bir Allahım!

Öyle bir ömür sürdür ki Yarab, sevginle ömrümüzü öyle doldur ki Allah’ım, her gittiğimiz yere sevgini götürenlerden olalım.

Buna kavusmak için bizi ilminle donat. Kıtabına sevdalananlardan eyle!

O kitabı öyle derinlemesine okumayı nasib et ki Allah’ım, okurken senin sevginle dolup, ilahi aşkı yaşayalım!

Okuduklarımızı anlamayı, anladıklarımızla amel etmeyi nasib et Allah’ım!

Bizi hadislerini öğrenip “yaşayarak” sevgili habibine layık olanlardan eyle.

“Ümmetimin fesadı anında sünnetime sarılana yüz şehit ecri vardır” hadisinin sırrına mazhar olanlardan eyle!

Ve O gül nebinin (S.A.V.) havz-i kevseri başında buluşanlardan eyle!

 

Sana yüreğimizi uzatıyoruz Yarab!

Sana verebileceğimiz tek sey seni seven bir yürek.

Yüzümüzün karasına, eksiklerinin çokluğuna bakma kulunun ne olur!

Onca güzel kulunun yanında tek bir amelimiz çıkmaz günah dolu kefemizden,

Ama sadece sevgimizi koy mizanımıza!

Duru, tertemiz, şirksiz sevgimizi!

Sonra seni seven bu kullarını istersen at narına!

Ama sadece bir kez yüzümüze bak Allahım...

“Biz onların yüzüne bile bakmayız” dediklerinden eyleme!

 

Biz aciziz sen kudretli,

Biz eksiğiz sen kuvvetli,

Biz bir hiçiz sen ise Alemlerin Sahibi!

Senden sevgini, seni sevenlerin sevgisini ve bizi sana ulaştıracak amellerin sevgisini istiyoruz Allahım!

Son anımızı hayatımızın en güzel anı eyle!

İmtihanlarını başarı ile veren,

Acılara sıkıntılara tahammül eden ve dünyaya metelik vermeyenlerden eyle!

Sana “Kul” Habibine ümmet eyle!

 

Kılmış olduğumuz namazları, vermiş olduğumuz hayır ve hasenatları kabul eyle.

Geçen sene bu saatlerde aramızda olan, ancak şimdi senin huzurunda bulunan kulların akıbetlerini hayırlı eyle.

Bizi her türlü felaketlerden muhafaza eyle.

Ey Allahım!

Tilavet edilen Kur’an-ı Kerim’den, mevlid-i şeriften ve arasında getirdiğimiz salatü selamdan hasıl olan sevabı Hazreti Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)’in aziz, mübarek ruhlarına hediye eyledik. Sen vasıl eyle.

Kur’an-ı Kerim’i elden ele dilden dile kainata ulaştıran üstaz efendilerimizin ruhlarına, dini İslam’a hizmet eden, bütün mü’min kullarının ruhlarına bağışladık. Sen haberdar eyle.

Kahraman ordularımızı havada, karada, denizde ve her yerde şanlı ve muzaffer eyle.

Buraya uzaktan ve yakından teşrif ederek, duamıza amin diyen bütün mü’min kullarının ruhlarına hediye eyledik sen ulaştır Ya Rabbi.

Allahım lutfet ki gittiğimiz her yere barış götürelim; bölücü değil bağdaştırıcı, birleştirici olabilelim. Nefret olan yere sevgi, yaralanma olan yere affedicilik, kuşku olan yere inanç, ümitsizlik olan yere ümit, karanlık olan yere aydınlık ve üzüntü olan yere sevinç saçıcı olmayı bize lütfet Ya Rabbi.

Kusurları gören değil, kusurları örtenlerden; teselli arayanlardan değil, teselli edenlerden; anlayış bekleyenlerden değil, anlayış gösterenlerden; yalnız sevilmeyi isteyenlerden değil, sevenlerden olmamıza yardım et.

Alan değil veren ellerin, affedici olduğu için affelenlerin, Hak ile doğan Hak ile yaşayan ve Hak ile ölenlerin ve sonsuz yaşamda yeniden doğanların safına katılmayı bizlere nasip eyle.

Yapmış olduğumuz duaları, Kabetullah’ta, Arafatta, Ravzai Mutahharada, Müzdelifede yapılan ve kabul olan dualara ilhak eyle ya rabbi.

Son nefeste cümlemize kelime-i şehadetle ki buyrun “Eşhedü ella ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasulühü” diyerek çene kapamayı nasip eyle.


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Saat