• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam177
Toplam Ziyaret5133702
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Hakkımızda

VAAZ SİTESİNİN KURULMASI
 
Vaaz Sitesi kurmaya karar verdiğimde, ismi ne olsun diye bir araştırma yapmıştım. Bir çok sevdiğim arkadaşa bu konuda görüşlerini sordum. Vaaz Sitesi kuracağım, ismi ne olsun diye. Bu konuda çok isim geldi, teklif geldi. Ancak daha sonra vaaz sitesi kuracağım derken, aslında ismini koymuşum.

4 Temmuz 2007 tarihinde başlamış olduğumu www.vaazsitesi.com yolculuğu devam ediyor. 

Bu alanda büyük bir boşluk olduğunun farkına vardığımda kürsüde vaaz eden müftü, vaiz, imam profili değişmiş, artık bilgisayarı, interneti, sosyal medyayı kullanan yeni bir nesil ortaya çıkmıştı. 

Artık kitaplardan daha çok, bilgisayar ortamında hazırlanmış, sunum vaazlara ağırlık verilmiş, bilgilayarla kürsüye çıkan, daha sonra tablet ve cep telefonu elinde olan, gerektiğinde cebinden çıkarıp, cemaate vaaz eden elit bir zümrenin sayısı gitgide artmaktaydı.

O yüzden bu konuda bir çalışmanın yapılması elzemdi ve bu görev fakire düştü, dert edindi, uğraştı ve sonunda başardı.

2007 yılında, 1. Din Hizmetleri Sempozyumu düzenlendiğinde bu sempozyumda ben de olmalıyım ve bu konuyu gündeme getirmeliyim diye düşündüm. Sempozyum için ayrıntılı bilgi almak isteyen tıklayabilir. 

Sunum vaaz konusunda ise 2009 yılında düzenlenen 4. Din Şurası'nda bir tebliğ sundum. Ayrıntılar için tıklayınız.

Tebliğimi sunduktan sonra Belçika'da 5 yıl sürecek din görevliği için yola çıktım. İşte ne olduysa burada oldu. Vaaz Sitesi burada son şeklini aldı. Ve bu haliyle karşınızdayım. 

Sitemizi ziyaret eden, istifade eden değerli misafirlerimizden talebim, sitemizden istediğiniz gibi istifade edin. Siteye konan vaazlar, sizler için hazırlanmış ve konmuştur. Hazırlamış olduğunuz vaazlarınız ve konuşma metinleriniz varsa lütfen bize gönderin, sizin vaazınızı da yayınlayalım. 

KOCA BİR YILI GERİDE BIRAKTIK

Koca bir hicri yılı geride bıraktık. 1436'dan 1437'ye girdik.  Acısıyla, tatlısıyla ömürden bir yılımız gitti. Yani bir yaş daha büyüdük. Yaşlandık kısacası.

Yeni yıl gelince eskiden sevinirdim. Bir yaşıma daha girdim diye. Çocukken sevinmek lazım tabi.. Büyüyünce bir yaşına daha basmak, ömürden bir yılın elinden kayıvermesi gibi bir şey...

Ben doğduğum zaman babam beni dört ay nüfusa geç yazdırmış. Sebebi, benden önce doğan bir abim varmış. Babam askerde iken, dünyaya gelmiş. Babam heyecanla iki üç ay sonra izin almış. Memleketine dönmüş. Ama o izinde iken, Fahrettin ismini koydukları abim bir gece rahatsızlanmış ve vefat etmiş. Ama dört ay yaşamış.

İşte ben doğduktan sonra babam 4 ay bir yaşasın bakalım diye beklemiş.  Asıl doğum tarihim 19 Şubat 1968 imiş ama 4 ay geçince oradan, nüfusa gittiği günkü tarih olan 15 Haziran 1968 tarihinde nüfusa yazdırmış. Yani geç yazdırınca cezası mı varmış öyle bir şey .... Anlayacağınız benim iki doğum günüm var. Yani bir yılda iki defa yaşlanıyor gibiyim.

Allah'ın büyük lutfu ki, büyük kızım 1994 yılı haziran ayında dünyaya gözlerini açtığında tarih 15 Haziran'ı gösteriyordu. Yani baba kız olarak doğum günlerimiz aynı. Ama karışıklık olmasın diye, benim gerçek doğum tarihimde yani 19 Şubat'ta sağolsunlar, hatırlıyorlar... Onlar hatırlıyor ama ben bir yaş daha yaşlanıyorum...

Diyanet İşleri Başkanlığında göreve başlayalı tam 27 yıl olmuş. Yıl 1988.... Benim yaşım da 47 idi, Şubat yaklaşıyor 48 yaşıma gireceğim.

Yeni yılda yeni şeyler yapmak, yeni bir şeyler üretmek, insanlara faydalı olmak istiyorum. Siz de istemez misiniz?

Elbette istersiniz. O zaman herkes en iyi neyi beceriyorsa, en iyi neyi yapabiliyorsa, onu yapmaya devam etmeli... Yılmadan, usanmadan, bıkmadan, severek ve isteyerek....

Bilgide cimri olmamak lazım. Şu anda www.vehbiaksit.com internet sitesi varsa, sahip olduğum bilgileri sevdiklerimle paylaşıp, onların da istifadesine sunduğum için vardır.

Bazen arkadaşlar bana soruyorlar. Hocam bu enerjiyi nereden alıyorsun diye... Peygamber Efendimiz'in bir hadisi beni çok etkilemiştir. "Ölen kişinin amel defteri kapanır, ancak üç kişi müstesna" diyor ya. İşte o üç kişinin içindeki insanlar için faydalı bir eser bırakan, öldükten sonra da bu eserden istifade edilen kişi olmak maddesine girmeye özen gösteriyorum.

İnternet sitemdeki kategorilere bakarsanız, orada internet sitelerim var... Onlar da aynı duygu ve düşünce ile yapılmış sitelerdir. İnsanlara faydalı hizmet yapanlar toplumun en hayırlısı olur diyor Peygamberimiz. İnanın tüm gayem budur.

Vaaz Sitesi ve Kutlu Doğum Haftası siteleri bu ihtiyaçtan doğmuştur. Hac Forumu da büyük bir boşluğu doldurmuştur. En önemlisi Kütahya Müftülüğü

Afyon Başmakçı Müftüsü iken, Kutlu Doğum Haftalarında konferanslarda Açılış konuşmaları yaptım. Bazılarını kendim yazdım, bazılarını da araştırarak buldum. Ama sonunda bir açılış konuşma metni oluştu. O metinleri atmadım, siteme koydum. Daha sonra Kütahya Kur'an Kursları Müdürü oldum. Bu sefer, açılış konuşması yerine sunuculuk görevi verildi. Hiç sunuculuk yapmamıştım. Ama tecrübe ile, bu sunucu metinleri de gelişti. Onları da siteye koydum. Vaazlar, makaleler, konferanslar, hatıralar, hutbeler derken, bir de baktım siteye koyacak malzemeler birikiyor.

Evet, değerli dostlar! Bu yıl iyi bir şey yapalım. Birikimlerimizi, hatıralarımızı sevdiklerimizle paylaşalım. Yeni yılda yeni şeyler yapalım derken bunu kastediyorum.

Yeni yıl her ne kadar ömrümüzden bir yıl alsa da, baki kalan kubbede hoş bir sada bıraktmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, yeni yılınızı tebrik ediyor, bu yeni yılın bizlere hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.

Allah'a emanet olun.NOT: Bu arada ben de yeni yılda bir şeyler yapmak istiyorum. Benim de bir internet sitem olsun diye düşünüyorsanız mutlaka benimle görüşün.
VEHBİ AKŞİT
İletişim:  Cep:0535 682 57 15      
      
 
Bütün bu siteler öncelikle kendi sitem içinde yaşamış ancak büyüyünce yuvadan uçup yeni bir site olarak hizmete devam etmektedir.
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Saat