• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret5135359
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Ali İmran Suresi 102-103. Ayetler

ALİ – İMRAN SURESİ   102 – 103.  AYET – İ   KERİMELER

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ:وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً وَلاَ تَفَرَّقُواْوَاذْكُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَاناً وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِفَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ:

        MEALİ :

 

     102-) “Ey iman edenler! Allah’tan gerektiği gibi korkup (fenalıklardan, inkâra sapmaktan) sakının ve siz ancak Müslüman olarak can verin.”

     103-) “Hepiniz birden Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, sakın ayrılıp bölünmeyin. Allah’ın üzerinizdeki nimetini anın; hani bir zamanlar birbirinize düşmandınız, kalplerinizin arasını uzlaştırdı da, O’nu bu nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Ateşten bir çukur kenarına geldiniz de Allah sizi ondan kurtardı. Doğru yolda yürüyesiniz diye Allah size böylece ayetlerini açıklar.”

 

İLGİLİ HADİSLER

 

     “Allah’tan gereği gibi korkup sakının, sözünün anlamı, Allah’a itaat etmek, isyan etmemek; şükredip küfretmemek; O’nu anıp unutmamaya çalışmaktır.”

     “Kul dilini tutmadıkça Allah’tan gerektiği gibi korkmuş olmaz.”

     “Allah sizden yana üç şeyden hoşnut olur, üç şeyden hoşnut olmaz. Hoşnut olacağı üç şey:  1-)  O’na ibadet edip, hiçbir şeyi ortak koşmamanızı,  2-)  Hep birden O’nun ipine (Kur’an ve İslam’a) sımsıkı sarılmanızı, ayrılmamanızı,  3-)  Sizi idare edenlere nasihatçi olmanızı ister.

     Hoşnut olmayacağı üç şey:  1-)  Dedikoduda bulunmanızdan  2-)  Gereksiz soru sormanızdan  3-)  Malı (lüzumsuz yere harcayıp) zayi etmenizden hoşlanmaz.”

     “Şüphesiz ki bu Kur’an Allah’ın ipidir.”

     “Allah’ın kitabı, gökten yere uzanan urganın kendisidir.”

 

BİLMEK VE TANIMAK SEVGİYE KAPI AÇAR

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ:

 

      “Ey iman edenler! Allah’tan gerektiği gibi korkun…”

 

     Bilmek ve tanımak sevgiye, sevgi köklü bir imana kapı açar. Sevgi ve iman ile birleşen korku, saygının en güzelidir. Kur’an bunu, “Allah’tan nasıl korkulması gerekiyorsa öyle korkun!” emriyle özetlemiştir. Çünkü bu korku, tehlikeli bir şeyden dolayı içimizde doğan korkudan çok farklı ve ayrıdır. Biri sevgi ve aşktan yükselen, üstün saygı ile bütünleşen bir korkudur; diğeri, can ya da malı tehlikeye sokacak ölçüdeki bir korkudur. Bunda sevgi ve saygının ne eseri, ne de mayası vardır.

     Bu bakımdan gerek İTTİKA, gerekse aynı kökten gelen TAKVA çok yönlü ve çok anlamlı deyimlerdir. Cümledeki yerine, konunun özelliğine göre farklı manalar taşırlar. Konumuzu oluşturan ayetteki İTTİKA’dan maksat, bilip tanımayı, sevip saymayı, inanıp bağlanmayı içerdiği gibi Yaratan’a karşı kulluk görevini yerine getirmeyi, O’na şükredip küfretmemeyi, ibadet edip isyan etmemeyi yansıtmaktadır. “Nasıl korkulması gerekiyorsa öyle korkun.” cümlesi bu basamaklara ve kademeli kapılara işaret etmektedir. İnsan kendini bu derin anlamların uyarıcı zevkine verip Allah’a gerçekten kul olma düzeyine getirince, korku ve saygının verdiği ölçüyle tam bir heyecan ve aşk içinde ilahi buyruklara uymayı gönül hoşluğuyla benimser. Kötülüklerden bu saygı ve heyecanla sakınır. Sadece Allah’ı memnun etmek için iyi bir insan olur ve iyilikte bulunur.

     Böylece Allah ile dost olma lütfu tecelli eder. Takva her yönü ve her manasıyla onun günlük hayatının değişmez ölçü ve kıstası olur. İnsan artık Allah ile görür, O’nunla işitir, O’nunla düşünür, O’nunla verir ve O’nunla alır, derken kâmil anlamda teslimiyet gerçekleşir. Böyle olunca da kişi ne ayıplayanların ayıplamasına, ne feleğin bin bir türlü eza ve mihnetine, ne de gönül avutucu nesnelerine aldırış eder.

     Bir ömür baştan sonuna kadar TAKVA vadisinde iman aşkı, ibadet zevki, hamd etme şuuru, şükretme basireti, iyilik ve hakseverlik âdeti içinde geçer. Son nefesini İslamiyet’in sunduğu kâmil teslimiyetle verme bahtiyarlığına erişir. İŞTE EN BÜYÜK KAZANÇ!

 

FERDİ TOPLUMA YAKLAŞTIRIP KAYNAŞTIRMAK

 

وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً وَلاَ تَفَرَّقُواْوَاذْكُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَاناً وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِفَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ:

 

     “Hepiniz birden Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, sakın ayrılıp bölünmeyin.”

 

     Ancak ferdin yalnız başına bu düzeye gelmesi yeterli değildir. Müslüman cemaatiyle birleşip kaynaşması, gökten yere uzanan mutluluk ipine hep birlikte sarılıp tutunmaları gerekir. Bunun için konumuzu oluşturan ayetle: “Hepiniz birden Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, sakın ayrılıp bölünmeyin.” emri verilmekte, bununla ferdi topluma yaklaştırıp kaynaştırarak cemaatleşme bilincine eriştirmeyi amaçlamaktadır.

     Allah’ın insanlıktan yana uzanan ipi, düzen ve disiplini gerektirir; ferdi bu disiplin içinde toplumun kopmaz bir parçası haline getirir. Bu ipe sarılmayan kendini ilahi disiplinin dışına itmiş olur. Böyle olunca da cemaatten ve toplumdan kopma mutsuzluğuna düşmüş sayılır. Ayrılan her fert ya başka toplumların malı, ya da insan ruhunu inkâr eden maddecilerin yemi olur. Bunun için Hz Muhammed (SAV) Efendimiz: “Cemaat rahmettir, ayrılık azaptır.” buyurmuştur.

     O halde Allah’ı bilmek, O’nu sevmek, O’ndan üstün bir saygı havası içinde korkmak, kalplerin aynı doğrultuda birleşmesini, bu da cemaatleşen müminlerin bir arada belli ve belirli ölçüler içinde günlük ibadetlerini yerine getirmelerini sağlar. Allah ile İslam cemaati arasındaki engellerin kalkmasına yardımcı olur. Yenilmez bir kuvvet, dönüş yapmayan bir hamle oluşturur. Bunun için Rasülüllah (SAV) Efendimiz: “Allah’ın rahmet ve kudret eli cemaat üzerinedir.” buyurmuştur.

 

 

 

 

YORUMLAR -  RİVAYETLER

 

                     İTTİKA :

 

     1-) İbni Abbas (RA)’a göre: Allah yolunda gerektiği gibi cihat etmek, kınayanların kınamasından endişe duymamak ve aynı zamanda Allah adına adaleti ayakta tutmaktır.

     2-) Enes b. Malik’e (RA) göre: Dili tutmak, düşünmeden, sonucu hesaba katmadan konuşmamaktır.

     3-) Farzları yerine getirmek, haram şeylerden kaçınmaktır.

     4-) Buhari’nin tespitine göre: Allah’a itaat etmek, O’na isyan etmemek; O’nu anmak, fakat unutmamak; O’na şükretmek, küfretmemektir.

     5-) Bir an olsun Allah’a isyan etmemek, O’nun huzurunda saygının en güzel ölçüsüyle hareket etmektir.

 

                   HABL: İp ya da urgan;

 

     1-) Müşterek bir kelimedir; daha çok insanı amaca ulaştıran sebep anlamına kullanılır.

     2-) Verilen söz ve yapılan ahid demektir.

     3-) Uzunca urgan demektir.

     4-) Ayette taşıdığı mana bütün bunlardan ayrıdır: Allah’ın indirdiği kitap demektir. İbni Abbas (RA) bu konudaki bir hadisi hatırlatarak aynı yorumu yapmıştır.

     5-) İslam cemaati kastedilmektedir.

     

                                       AYETLER ARASINDAKİ BAĞLANTI

 

     Geçen ayetlerle Allah’a kulluğun gerçek ölçü ve anlamı üzerinde duruldu, insan ruhuyla uyum halinde olan İslam’ın tertemiz havasını teneffüs ederek kâmil teslimiyet içinde ruhu Allah’a göndermenin derin manası açıklandı. Sonra böyle bir iman ve irfan düzeyinde ferdin cemaatten kopmaz bir parça olduğu ve hep birden Allah’ın yolları aydınlatan ve mutluluk va’d eden ipine sarılmanın önemi belirtildi. Din adına ayrılıp bölünmenin, siyaset adına tartışıp parçalanmanın, baş olma sevdasıyla ülkeyi birbirine düşürmenin derin yaralar açacağına işaret edilerek Allah’ın müminlere olan nimeti hatırlatıldı. Birliğin rahmet, ayrılığın azap olduğuna dikkatler çekildi.

 

 

 

KAYNAK : İLMİN IŞIĞINDA ASRIN KUR’AN TEFSİRİ     CELAL YILDIRIM

 

 

    

     


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.439832.5698
Euro34.502534.6407
Saat