• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret5184667
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Kur'an-ı Kerim'in Bize Öğrettiği Dualar

Kur'an-ı Kerim'in Bize Öğrettiği Dualar

 

         Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de çeşitli ayetlerde şöyle dua etmemizi istiyor. Biz de O'na bütün samimiyetimizle her zaman dua edelim ve sadece O'ndan isteyelim…

 

         "Rabbimiz! (Yaptığımız ibadetleri) kabul et. Sensin her şeyi bilen! Her şeyi işiten! (Bakara, 2/127)

 

         "Rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan kıl! Bizim soyumuzdan sana teslim olacak bir topluluk çıkart. Bize ibadet yollarını göster. Tövbemizi kabul et. Şüphesiz sensin tövbeleri kabul eden ve rahmet dağıtan." (Bakara, 2/128)

 

         "Rabbimiz! Soyumuzdan insanlara senin mesajlarını iletecek, vahyi ve hikmeti öğretecek, onları arındırıp tertemiz kılacak bir elçi çıkar. Çünkü sensin kudret ve hikmet sahibi." (Bakara, 2/129)

 

         "Rabbimiz! Bize bu dünyada da iyilik ver. Ahirette de ateşin azabından koru." (Bakara, 2/201)

 

         "Rabbimiz! İşittik ve itaat ettik. Bize mağfiret et. Zira bütün yolculukların varış yeri sanadır." (Bakara, 2/285)

 

         "Rabbimiz! Unutur veya bilmeden hata yaparsak bizi sorgulama. Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi, bize de ağır yükler yükleme. Rabbimiz! Güç yetiremeyeceğimiz yükleri bize taşıtma. Günahlarımızı affet. Bizi bağışla ve rahmetini yağdır üstümüze. Sen yüce Mevlamızsın, hakikati inkar eden topluma karşı bize yardım et." (Bakara, 2/286)

 

         "Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi hakikatten bir daha saptırma. Bize rahmetini bağışla. Sensin hakikî lütuf sahibi." (Âl-i imran, 3/8)

 

         "Rabbimiz! Geleceğine hiç şüphe olamayan o günü görüp yaşamaları için mutlaka insanlığı bir araya toplayacaksın. (Çünkü Sen) vaadini yerine getirmekten asla kaçınmazsın." (Âl-i imran, 3/9)

 

         "Rabbimiz! Sana inanıyoruz, bizi affet. Günahlarımızı bağışla ve bizi ateşin azabından emin kıl." (Âl-i imran, 2/16)

 

         "Rabbimiz! Bize yücelerden indirdiğine inanıyor ve Hz. Muhammed'e tâbi oluyoruz. O halde bizi hakikate şahitlik yapanlarla bir tut…" (Âl-i imran, 3/53)

 

         "Rabbimiz! Günahlarımızı ve işlerimizdeki aşırılıkları bağışla. Adımlarımızı sağlamlaştır. Hakikati inkar edenlere karşı bize yardım et." (Âl-i imran, 3/147)

 

         "Rabbimiz! Sen gökleri ve yeri anlamsız ve amaçsız yaratmadın. Sen güzellikte sınırsızsın. Bizi ateşin azabından koru." (Âl-i imran, 3/191)

 

         "Rabbimiz! Kimi ateşe mahkum edersen, kuşkusuz onu bu dünyada alçaltmış olursun. Bu zalimler hiçbir yardımcı da bulamazlar." (Âl-i imran, 3/192)

 

          "Rabbimiz! Bizi imana çağıran bir ses duyduk. 'Rabbinize iman edin!' Böylece imana geldik. "Rabbimiz! Günahlarımızdan ötürü bizi affet ve kötülüklerimizi sil. Gerçek erdem sahipleri olarak canımızı al." (Âl-i imran, 2/193)

 

         "Rabbimiz! Elçilerin vasıtasıyla vaad ettiğin cenneti bize bahşet. Kıyamet günü bizi mahcup etme. Şüphesiz sen sözünden asla caymazsın." (Âl-i imran, 3/194)

 

         "Rabbimiz! Dar zamanda bize sabır ihsan et. Yürekten sana bağlanan kimseler olarak canımızı al." (A'râf, 7/126)

 

         "Rabbimiz! Bizi zalim bir topluluğun elinde rüsvay etme." (Yunus, 10/85)

 

         "Rabbimiz! Şüphesiz gizlediğimizi de, açığa vurduğumuzu da bilen sensin. Çünkü gökte ve yerde olan hiçbir şey sana gizli kalmaz." (İbrahim, 14/38)

 

         "Rabbimiz! En içten övgüler sanadır. Duaları yakarışları işiten sensin." (İbrahim, 14/39)

 

         "Rabbimiz! Bize zorluklara karşı tahammül gücü bağışla. Adımlarımızı sağlam kıl. Hakikati inkar eden bu topluma karşı bize yardım et." (Bakara, 2/250)

 

         "Rabbimiz! Bize katından bir rahmet bahşet. İçinde bulunduğumuz şartlar ne olursa olsun bizi doğruluk bilinci ile donat." (Kehf, 18/10)

 

         "Rabbimiz! Biz sana inandık. Günahlarımızı bağışla. Bize acı. Çünkü gerçek acıyanımız, esirgeyenimiz sensin." (Mü'minûn, 23/109)

 

         "Rabbimiz! Bize doğru yolda yürüyen eşler ve çocuklar bahşet. Bizi sana karşı sorumluluk bilinci taşıyan kimseler için örnek ve öncü yap." (Furkan, 25/74)

 

         "Rabbimiz! Sen her şeyi ilim ve rahmetinle kuşatırsın. Tövbe edip yoluna uyanları bağışla. Yakıcı ateşin azabından, tövbe eden kullarını koru." (Gâfir, 40/7)

 

         "Rabbimiz! Tövbe edenleri, atalarından eşlerinden, çocuklarından dürüst ve erdemli olanları, vaat ettiğin sonsuz esenlik bahçelerine koy. Şüphesiz kudret ve hikmet sahibi olan yalnız sensin. Onları kötü fiiller işlemekten koru. Hesap günü, kötü fiillerin lekesinden kimi korursan onu rahmetinle onurlandırmış olursun. Bu ise büyük bir kurtuluştur." (Gâfir, 40/8-9)

 

         "Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. İmana ermiş olanlardan hiç birine karşı kalplerimizde yersiz ve uygunsuz düşünce ve duygulara yer bırakma. Rabbimiz! Sen şefkat sahibisin, rahmet kaynağısın." (Haşr, 59/10)

 

         "Rabbimiz! Biz sana inanıyoruz. Bizi hakikate şahitlik yapanlarla bir tut." (Maide, 5/83)

 

         "Rabbimiz! Sana güveniyoruz ve Sana yöneliyoruz. Çünkü bütün yolların varışı Sanadır." (Mümtehine, 60/4)

 

         "Rabbimiz! Bizi hakikati inkar edenler için bir oyun ve eğlence aracı yapma. "Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Çünkü sensin tek kudret ve hikmet sahibi." (Mümtehine, 60/5)

 

         "Rabbim! Senden hakkında bilgi sahibi olmadığım herhangi bir şey istemekten Sana sığınırım." (Hud, 11/47)

 

         "Rabbim! Annemin ve babamın beni küçükken sevgi ve şefkatle besleyip büyüttükleri gibi, Sen de onlara merhamet eyle." (İsrâ, 17/24)

 

         "Rabbim! "Benim ilmimi artır." (Tâhâ, 20/114)

 

         "Rabbim! Bana doğruyla eğrinin ne olduğuna hükmedebilme bilgi ve yeteneği bağışla. Beni dürüst ve erdemli insanların arasına kat. Gerçeği benden sonrakilere ulaştırabilme gücü ver. Beni nimetlerle dolu bahçenin varislerinden biri yap." (Şuarâ, 26/83-85)

 

         "Rabbim! İçimde öyle düşünceler uyandır ki, bana, anama ve babama bahşettiğin nimetler için sana hep şükreden bir kul olayım. Hep senin hoşnut olacağın dürüst ve erdemli işler yapayım. Beni rahmetinle dürüst ve erdemli kullarının arasına sok." (Neml, 27/19)

 

         "Rabbim! Bozgunculuğa ve yozlaşmaya yol açan insanlara karşı bana yardım et." (Ankebût, 29/30)

 

         "Rabbim! Tüm kötü dürtülerin (şeytanların ve nefsin) kışkırtmalarına karşı Sana sığınıyorum. Rabbim! Onların bana yakıştırmalarından da Sana sığınıyorum." (Mü'minûn, 23/97-98)

 

         "Rabbim! Beni ve soyumdan gelen insanları namazında devamlı ve duyarlı kıl. Rabbim duamı kabul buyur." (İbrahim, 14/40)

 

         "Rabbim! Hesabın görüleceği gün beni, anamı, babamı ve bütün mü'minleri bağışla." (İbrahim, 14/41).

 

(Âmin… Âmin… Âmin… Ve'l-hamdülillahi Rabbi'l-Âlemîn)


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Saat