• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret5164718
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Bereket iklimi üç aylara giriyoruz!-Ahmed Şahin

AHMED ŞAHİN

17.08.2004  SALI

 


Bereket iklimi üç aylara giriyoruz!

Yeryüzünün her yeri fazilette ve kudsiyette eşittir. Çünkü her yeri yaratan Rabb'imizdir. Ancak üç mekan müstesna.

-Mekke'deki Kâbe, Medine'deki Mescid-i Nebi, Kudüs'teki Mescid-i Aksa...

Buralar yeryüzünün başka yerlerinden üstün kutsal mekanlarıdır. Bu sebeple buralarda kılınan namazlar, yapılan bilcümle ibadet ve iyilikler başka yerlerdekilerle kıyas kabul etmeyecek derecede üstünlüğe sahiptirler...

Bu sebeple, herhangi bir yerden bir başka yerdeki mescide daha makbul olur diye ibadete gitmeye gerek olmaz. Çünkü yeryüzündeki mescitlerin hepsi de fazilette birbirine eşittirler. Ancak en uzak yerlerden kalkılıp bu üç mescide ibadet için yola çıkılabilir. Çünkü bu üç mekan, mekanların kutsalı ve üstünüdürler... Mekanların bazı yerleri diğerlerinden böylece üstün oldukları gibi, zamanların da bazıları öteki zaman parçalarından üstündürler.

Nitekim bazı aylar, günler ve geceler var ki, ötekilerden sevap ve faziletçe üstünlükleri tartışılmaz. Ramazan ayı, Kadir gecesi, cuma günü gibi...

İşte bugün erişme mutluluğunu yaşadığımız üç ayları da böyle üstünlüğe sahip zaman dilimlerinden biri olarak görmekteyiz.

Recep ayı ile başlayıp Şaban ayı ile artarak devam eden sevap yükselmesi, Ramazan ayında en üst dereceye ulaşır, Kadir gecesinde ise, kendini önceden iyi hazırlamış olan müminin tümüyle affına bile vesile de olabilir.

Hatta denebilir ki, üç ayların başında niyetini düzeltip artık ihmal edemeyeceği tam bir İslamî hayata başlayan insan, muhtemeldir ki Kadir gecesinde tam bir ilahi affa nail olur, bayramda da hayatına yeni bir beyaz sayfa açabilir.

-Bu mümkün mü, olabilir mi?

-Hiç tereddüt etmeyin olur.

-Neden olur? Çünkü Rabb'imiz kulunun cehennemde azap görmesinden değil, cennette mutlu yaşamasından memnun oluyor. Bunun için de sebepler hazırlıyor, bazı mekanları, zamanları diğerlerinden üstün kılıyor ki, insanlar birazcık kendilerine çekidüzen versinler, yeni bir hamle ve teşebbüsle tekrar dinî hayatlarında aşk, şevk kazanıp ilerlemeye başlasınlar, yani cennete girmeye layık hale gelsinler...

Bundan dolayıdır ki, Efendimiz (sas) Hazretleri, Recep ayında oruçlarını, namazlarını ve bilcümle hayır hasenatlarını daha çoğaltmış, Şaban ayında ise daha da ileri derecelere ulaştırmış, Ramazan'da ilan edilecek umumi affa girmenin örneğini böyle bir ilerleme ile vermiştir bizlere.

Onun için bu ayda içten gelen samimi tevbe, istiğfarlarla, daha fazla oruç tutulur, daha fazla namazlar kılınır, hele borç oruç ve namazlar varsa artık tehir edilmeyip kaza edilerek tümüyle borçtan kurtulma azim ve gayretine girilir.

Ancak, bu iki ay boyunca aralıksız nafile oruç tutmayı bazı alimler (farz olan Ramazan orucunu tutma gücünü azaltabilir) diye pek tavsiye etmemişlerdir. Geçmişte Ramazan ayı içinde kasten bozduğu orucundan dolayı iki ay keffaret borçlusu olanlar ise, Recep'in birinden başlamak şartıyla aralıksız Ramazan'a kadar iki ay oruçlarını tutar, keffaret borcundan kurtulabilirler. Ayın birinde oruca başlamamış olanın ise, iki aydan eksik olacak keffareti geçerli olmaz, nafileye dönüşür.

Böyle iki ay aralıksız keffaret orucu tutmaya gücü yetmeyecek derecede yaşlı keffaret borçlular ise, her oruç başına yoksula birer fitre vererek borçlarını ödemeye yönelirler. Tutamayacakları orucun borcundan fidye vermek suretiyle kurtulabilirler.

Hatta fidye verecek mali gücü bulunmayanlardan da bu fidye de istenmeyip bağışlanmaktadır.

Yazımızı, Efendimiz'in Recep ve Şaban ayları boyunca tekrarladığı duasıyla bağlayalım:

-Allah'ım, mübarek eyle bize Recep ve Şaban'ı; affımıza sebep kıl, ulaştıracağın Şehr-i Ramazanı!..

17.08.2004


e-posta adresi:a.sahin@zaman.com.tr

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Saat