• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret5184673
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Berat Gecesi

 Yusuf KAVAKLI
İstanbul Müftü Yardımcısı
 
 
 Yusuf Kavaklı İstanbul Müftü Yardımcıs
 
Yusuf KAVAKLI
İstanbul Müftü Yardımcısı
 
 

 
 
BERAT GECESİ
 
  1. Berat Gecesi  Mukadder Arif YUKSEL
  2. Berat Gecesi      Vehbi AKŞİT  
  3. Beraet Kandili   Caner AKDEMİR
  4. En Mühim İşimiz:Berat Kandilimizin İhyâsı - Prof.Dr. M.Esad Coşan 
  5. Sorularla Berat Gecesi - Sorularla İslamiyet sitesi

 


 
 
 

 
 
 
 
AKRA FM BERAT KANDİLİ SESLİ SOHBET ARŞİVİ
 
 BERAT KANDİLİ 1430
ÖZEL YAYIN AKIŞI
SES DOSYALARI
 
 
Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirildiği ve Gökten rahmetin yağdığı, tevbe edenlerin kurtuluşa ereceği Berat Gecesi’ni 5 Ağustos Çarşamba günü AKRA FM’de özel yayın akışıyla idrak ettik.
Sohbet, söyleşi ve çeşitli programlardan oluşan Berat kandili özel programlarımızı sitemizde dinleyebilir veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla.
1. Ha, mîm.
2-3. (Hükümleri) apaçık olan Kitab'a andolsun ki, gerçekten biz, onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz (insanları Kur'an'la) uyarıcıyız.
4-5-6. (Rızık ve ecel gibi) takdir edilen her hikmetli iş, tarafımızdan (verilen) bir emirle o gecede ayırt edilir. Doğrusu biz, Rabb'inden bir rahmet olarak (öteden beri peygamberler) göndermekteyiz. Şüphesiz o hakkıyle işitendir, bilendir.
7. Eğer gerçekten inananlar iseniz (bilin ki Rabbin), göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir.
8. O'ndan başka hiç bir İlah yoktur, diriltir ve öldürür. (O,) sizin de Rabbiniz, önceki atalarınızın da Rabbidir. (ed-Duhan Suresi)

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), Şaban ayının 15. gecesi olan Berat gecesini Hz. Aişe validemize tanıtırken şöyle buyurmuştur:

"Bu gece, Şaban'ın onbeşinci gecesidir. Allah Teâlâ bu gecede Benü Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennem'den kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz. " (Buhârî, et-Tergîb ve't-Terhib, II, 118).


"Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifaâ dileyen yok mu; şifâ vereyim. "

"Allah Teâlâ Şaban'ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar. " (İbn Mace, İkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38).


Peygamber Efendimizden Berat Gecesi'ne özgü özel bir dua nakledilmez. Ancak Hz. Aişe (r.a.), Server-i Ser Efendimiz’in Berat Gecesi kıldığı namazın secdesinde şöyle dua ettiğini anlatıyor:

"Allah’ım! Gazabından rızana sığınıyorum. Cezandan affına sığınıyorum. Allah’ım! Sen’den yine sana iltica ediyorum. Sana yaptığım senâyı (övgüyü), senin kendine yaptığın senâ ölçüsünde yapmaktan âciz olduğumu itiraf ederim. Sen’in komşuluğun ve yakınlığın azizliktir. Sen’in senâ ve övülmen yücedir. Sen’in ordun mağlup edilemez. Sen, vaat ettiğin şeyde, vaadinden dönmezsin. Sen’den başka ilah, senden başka mabud yoktur." (Müslim, salât, 222)


Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi ise bir sohbetinde şu tavsiyelerde bulunuyor:
 
"Sevgili kardeşlerim! Bu mühim gece için öncelerden hazırlanın; oruçlar tutun, zekâtlar, sadakalar verin!.. Salât ü selâmlar getirin, çok zikir yapın, tevbe edin!.. Kur'an okuyun, nafile namaz kılın!.. Sıla-i rahim yapın, ağlayın, dua edin, Mevlâ'ya yalvarın da sizi bizi mağfiret eylesin... Adımızı Divân-ı Süedâ'ya kayıt buyursun... Bahtımızı güzel kılsın, rızkımızı bol versin... Nusretiyle bizleri ve mücahid kullarını takviye etsin, zaferlere erdirsin... Fütûhat ve füyûzata mazhar kılsın... Başımızdaki musîbetleri, belâları, cezâları, kötülükleri uzaklaştırsın... Bizleri iki cihanda aziz ve bahtiyar eylesin..."


Merhum Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Berat Gecesi için tavsiye ettiği dua ise şöyle:


“Ya Rabbi, şu önümüzdeki Şaban ayına kadar yapılacak mühim işleri ve bizim mukadderatımızdaki başımıza gelecek işleri sen bu gecede meleklere tevdi ediyormuşsun. Ya Rabbi bizim için hayırla takdir buyur. Ya Rabbi eğer başımıza şerli şeyler gelecekse biz af istiyoruz, mağfiret istiyoruz. Duamızı kabul eyle, bizim bu kara yazımız değiştir, bizim  bahtımız güzel eyle. Bizim adımız kötüler divanına yazdırmışsan oradan sil, saidler, iyiler defterine yazdır. Başımıza felaketler yağacaksa felaketleri geri döndür. Sıkıntılı üzüntülü durumlar olacaksa, sıkıntımız, üzüntümüzü feraha çevir. Rızkımız kıtlık darlık olmasın, bolluk ver.”

 


BERAT KANDİLİ 1430 ÖZEL SES DOSYALARI

Hadisler Deryası Berat Kandili Özel - 1
Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 1987 tarihinde yaptıkları “Berat Kandilini idrak etmek” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuldu.
Dinle
Hadisler Deryası Berat Kandili Özel - 2
Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 22 Kasım 1999 tarihinde AKRA FM’e yaptıkları “Duhan Süresinin tefsiri ve Berat Gecesini İdrak Etmek ve Affedilmeyenler” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuldu.
Dinle
Berat Kandili Özel Sohbeti
Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 14 Aralık 1999 tarihinde AKRA FM’e yaptıkları “Berat Kandilini Verimli Geçirmenin Yolları” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuldu.
Dinle
Başmakaleler Berat Kandili Özel
Merhum M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Başmakaleler-1 adlı eserinden “İmanı, Ahdi, Azmi, Aşkı ve Şevki Tazelemek ve En Mühim İşimiz Berat Kandilimizin İhyası” başlıklı makaleleri seslendirildi.
Dinle
Berat Kandili Özel
Programda Berat Kandilinin önemi, bu gece af edilecekler, tevbe etmek ve berat gecesini gerektiği gibi idrak etmek konuları ayrıntılı şekilde anlatıldı.
DinleYukle
Berat Kandili Özel Söyleşisi
Yekta Tok’un hazırlayıp sunduğu, Süleyman Şahintürk ve Dr. Hür Mahmut Yücer'in konuk olduğu programda kandillerin mahiyeti ve berat kandilini idrak etmek konuşulurken, kandil özel kaside ve ilahileri canlı olarak dinleyiciye sunuldu.
DinleYukle
Berat Kandili Özel Programı
Yekta Tok'un hazırlayıp sunduğu programda Berat Kandiliyle ilgili şiir, dualar ve yazılar okunurken çeşitli ilim adamları programa konuk oldu.
DinleYukle
İlim Adamları Berat Kandilini Anlatıyor
Programda Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ramazan Altıntaş Berat gecesinin mahiyetini anlattı.
DinleYukle
Tarihten İzler Berat Kandili Özel
Programda Berat Kandili’nin önemi ve idrakine dair bir bilgiler verildi.
DinleYukle
İrfan Saati Berat Kandili Özel
Ayşe ve Esra Engin’in hazırlayıp Büşra Ünsal’ın sunduğu programda “Berat Kandilinin Önemi Ve Kandili Değerlendirmek” konuları anlatıldı.
DinleYukle
Şen Haneler Berat Kandili Özel
Selma Gözükara’nın hazırlayıp sunduğu, Prof.Dr.Yakup Çiçek'in konuk olduğu programda “Berat Kandilini Ailece İdrak Etmek” konusu işlendi.
DinleYukle
 

 

Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Saat