• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/vaazdokumanlari/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321561576
  • https://www.twitter.com/@vaazsitesi
Üyelik Girişi
Vaaz Kategorileri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam342
Toplam Ziyaret5181395
Site Haritası
Takvim
Vaaz Dokumanları

Hz. Peygamber ve Gençlik

HZ.PEYGAMBER VE GENÇLİK

Gençlik bulunmaz bir nimet ve önemli bir güçtür.Bu  nedenle,sevgili peygamberimiz (s.a.s); “İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin kıymetini biliniz” buyurmuşlardır.[1].En kıymetli varlığımız olan,kanımızdan,canımızdan yaratılan,ümidimiz ve istikbalimiz olup,soyadımızı kıyamete kadar taşıyacak olan gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmek hem dini ve hem de milli bir görevimizdir.

 

Güzel yaşayışımızla,yapıcı öğütlerimizle onları ailesine ve insanlığa faydalı,Allah ve insan sevgisi ile dolu hayırlı gençler olarak yetiştirelim. Kız ,oğlan ayırımı yapmadan onları en iyi şekilde eğitelim.Hz. Ali’ nin ifade ettiği gibi gençlerimizi “İçinde bulunduğumuz zamana göre değil,gelecek zamana göre “yetiştirelim.Gençlerimize göstereceğimiz en güzel örnek ve model,şüphesiz sevgili peygamberimizdir.O bir peygamber olduğu kadar,bir eğitimci,olgun ve örnek bir insandır.Onun gençlere yaklaşımını,onlarla olan ilişkilerini doğru bir şekilde öğrenip gençlerimize öğretelim.Zira,O, gençliğe gereken önemi vermiş,önce islamı gençlere tebliğ etmiş,etrafındaki halka gençlerden oluşmuştu.

Rahmet ve Şefkat Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.s),İslam ı tebliğinde,toplumun yeniliğe açık,idealist ve canlı kesimini oluşturan gençlerden büyük  destek görmüştür.İlk müslümanlar incelendiğinde,gençlerin çoğunluğu oluşturduğu görülmektedir.

Hz.Peygamber(s.a.s), gençlerin iyi yetiştirilmelerine ve iyi eğitilmelerine büyük önem vermiş;vahiy katiplerinin çoğunu gençlerden seçmiş;islam'a davet mektuplarını onlara yazdırmıştır.Bazı gençleri de,Süryanice ve İbranice gibi o gün için çok ihtiyaç duyulan yabancı dilleri öğrenmeye teşvik etmiştir.Hz.Peygamber, gençlerin,dinin en iyi şekilde gençlikte yaşanacağının bilincinde olmalarına işaret ederek;kıyamet gününde arşın gölgesinde mutlu olacaklar arasında,gönlü Allah’a bağlı,severek Allah’a ibadet eden gençleri de saymıştır.[2] Sevgili peygamberimiz,gençlere öylesine şefkatli,öylesine candan ve sevgiyle yaklaşmıştır ki,onlar peygamberin etrafında pervane olmuş,O’na can ü gönülden bağlanmışlardır.

Kainatın efendisi,sevgililer sevgilisi ,gönüller incisi,güller gülü ,peygamberler halkasının sonuncusu,cinlerin ve insanların peygamberi,günahkarların şefaatçisi,ufuk insan, gaye peygamber Hz. Muhammed; (s.a.s) İslam toplumunun şekillenmesinde,islami değerlerin yaşanmasında ve yayılmasında gençlere büyük görev vermiş;islam ın tebliğinde onların cesaret ve güçlerinii harekete geçirmiş;her şeyden önce gençlerin kendine güvenli ,sağlam bir kişilik geliştirmelerine zemin hazırlamıştır.Gençleri ordu komutanı tayin etmiş;çoğu seferlerde sancağı gençlere vermiş;Tebük seferinde sancağı 20 yaşındaki Zeyd b.Sabit’e; Bedir de 21 yaşındaki Hz.Ali ye vermiş; on sekiz yaşındaki Üsame b.Zeyd’i ordu komutanı tayin etmiştir.

Bütün bu örnekler,sevgili peygamberimizin gençlere nasıl değer verdiğini,onlara nasıl davrandığını,dolayısıyla bizim de nasıl davranmamız gerektiğini göstermektedir.Bize düşen görev, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize sahip çıkarak onları her türlü kötü alışkanlıklardan korumak,onları en iyi bir şekilde yetiştirmek ve onlara iyi bir gelecek hazırlamaktır.

 

                                                                           Mehmet Emin BAYAR

                                                                       Din Hizmetleri Müşaviri  


Yorumlar - Yorum Yaz
Aydın Gökçe Bey'e Teşekkür
Sitemize Vaaz Ansiklopedisi olarak eklediğim bölüm Aydın Gökçe'nin Almanya'da görevli iken çeşitli kaynaklardan yaptığı vaazları alfabetik sıraya almasıyla oluşmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.
Bu vaazlar ayrıca Dosyalar bölümünde de yer almaktadır. Vehbi Akşit
Vaaz Ansiklopedisi
VAİZLER KÜTÜPHANESİ
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
Kur'ani Site
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat